Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başkanlık Sistemi Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Detay

 > 
1.4bPAYLAŞIM

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevi bırakıyor olmasıyla yeniden alevlenen Başkanlık Sistemi tartışmalarına bir katkı sunmak için Doğruluk Payı olarak bir takım bilgiler derledik. Dünyanın en zengin, en az ve en çok gelişmiş ülkelerinin yönetim biçimlerine baktık, hangileri ne ile yönetiliyor size de göstermek istedik.

BM'nin verilerine göre, dünyanın en az gelişmiş 47 ülkesinden 36'sı başkanlık ya da yarı başkanlık ile yönetiliyor

Hitler'in yönetimi ele aldığında Almanya'da bir nevi yarı başkanlık sistemi vardı

G20 ülkelerinden 6 tanesi başkanlık sistemine sahip

İGE'nin son 20 sırasındaki ülkelerden yalnızca Etiopya parlamenter sistem ile yönetiliyor

GSYH'lara göre Dünya'nın en zengin 10 ülkesinden yalnızca ABD ve Brezilya başkanlık sistemi ile yönetilmekte

OECD'nin en yüksek gelirli ülkeleri arasında sadece Şili ve ABD'de başkanlık sistemi yer alıyor

BM Kalkınma Programı İGE'ye göre ilk 10 ülkeden yalnızca ABD'de başkanlık sistemi mevcut

İGE'de ilk 10 sırada yer alan ülkelerden 6 tanesi parlamenter monarşi ile yönetiliyor

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
refugee

tamamda onlar farkındaysanız müslüman ülkeler değil müslüman ülkede başkanlık sistemi şeriat rejimine gider çünkü bu ülkede okuma yazma bilmeyen insanlar oy veriyor ayrıca okuma seviyeside son yıllarda yükseldi bence yanlış bir compare olmuş türkiyenin çoğu ilinden şu anda her konuda ona danışılan ama hiç bir bilgi birikimi bulunmayan sadece annesinden veya babasından gördükleriyle hayatını idame ettiren insanlar bulunuyor atatürkçülerde buna dahil sadece islamcıları demiyorum tabiki o yüzden bence türkiyenin sonu olur ve sonunda iran ırak bangladeş gibi ülkelerin bulunduğu ab'ye rakip islam birligi gibi birşey açılır.

jesus-quintana

amerikada yada brezilyada olur ama türkiyede olmaz

redwyn

ya şunu anlamıyorum Türkiye Cumhurriyetinin anayasasında 1 inci maddesinde 'Türkiye devleti bir Cumhurriyettir.', 4 üncü maddesinde ise ' anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.' demiyor mu?

ahmt_kartal

arkandayız RTE seni başkan yaptıracağız

okaya

Yani oksa bizi sev bizi, senden cocuklarimiz olsun...

meratti

bunların hiç bir önemi yok cahil eğlendirir bakın norveç isveç japonya hepsi monarşi krallıkla yönetiliyor ama bisiklete biniyorlar başkanlık bile değil. önemli olan halkın eğitim seviyesi dünyaya bakışı bilgisi kültürü gerisi hikaye hatta bundan çok daha ileri bir medeniyette merkezi yönetime yada lidere bile ihtiyaç yok halk kendi kendini yönetebilir.

Görüş Bildir