Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başka Bir Gezegenden Gibi Gözüken 10 Doğal Harika

 > -

1. Krep Kayalıkları, Yeni Zelanda

www.popularmechanics.com

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'nın batı kıyısında bulunan Krep Kayalıkları bu adı krepe benzeyen iştah açıcı görüntüsünden almaktadır. Bu kayalıklar milyonlarca yıl önce deniz altında ölü deniz canlılarının kalıntılarından, çamur ve killerden oluşmaya başladı. Zamanla depremler sonucu gün yüzüne çıkan kayalıklar Yeni Zelanda'nın bir parçası haline geldi. Rüzgar, yağmur ve kayalıklara vuran dalgalar şu anki şekillerini kayalıklara verdiler. Yüksek gelgit sırasında kayalıklarda bulunan sayısız deliklerden gayzer gibi havaya su püskürmektedir.

2. Çarpık Ağaçlar, Saskatchewan, Kanada

www.popularmechanics.com

Burada bulunan kavak ağaçlarının neden bu şekilde büyüdüğünden kimse tam olarak emin değil. Aşılama sonucu oluşan ağaçlarında aynı şekilde büyüdüğünü gören bilim insanları burada bulunan ağaçların aynı kökleri paylaştığından dolayı bir genetik mutasyon geçirmiş olabilceklerine inanıyorlar.

3. Beyaz Çöl, Mısır

www.popularmechanics.com

Uzaktan bakıldığından sanki çöl ortasında kar birikintisi varmış izlenimi vermektedir bu Beyaz Çöl. Ama aslında bu milli parka böyle bir uhrevi görünümü veren şey yerden yukarı doğru yükselen beyaz kaya oluşumlarıdır. Bu doğal heykeller yüzeyi rüzgarla sürüklenen kumun oluşŸturduğŸu erozyonla şekil almış kayalardır. Kapadokya'daki peribacalarının oluşum sürecini buradaki kayalarda gerçirdiği için bazıları mantar biçimindedir.

4. Socotra Adası, Yemen

www.popularmechanics.com

Arap yarımadasının 386 km güneyinde yer alan 4 takım adadan en büyüğü olan Socotra yer yüzündeki en tuhaf görünümlü yerlerden biridir. Afrika'dan 6 milyon yıl önce ayrılan adanın kıtalara olan uzak konumu, sıcak ve kurak iklimi ile birleşince orada bulunan canlı formları dış dünyadan izole bir şekilde gelişmişlerdir. Bu takım adalar bir çok ender bitkiye ev sahipliği yapar ve burada bulunan 3 bitki dünyanın hiç bir yerinde bulunmamaktadır. Bunlardan ikisi kesildiğinde kan gibi kırmızı özsuyu akan şemsiye biçimli Ejden Kanı Ağacı ve dikenli yaprakları, küçük tacı ve soğan biçimindeki gövdesi ile Hıyar Ağacı'dır. Ayrıca adada granitten tepeler, beyaz kumsallar ve kör yılanların ve bukalemunların bulunduğu bir vahşi yaşam vardır.

5. Atacama Çölü, Şili

www.popularmechanics.com

Tuhaf bir biçimde Mars'daki yeryüzü şekilleriyle benzerlikleri olan Atacama Çölü bilim insanları için Mars seyahati için bir test alanıdır. Bu kum ve kayalık arazi arası olan 106 bin km karelik çöl tamamen kurak ve cansızdır. Bu çölün orta bölgesi dünyanı en kurak yeri olarak kabul edilir, çünkü 400 yıldır bir yağmur damlası bile düştüğüne dair herhangi bir kanıt yoktur. Ayrıca Atacama dünyanı en eski çölüdür, 2007 yılında insan boyutundaki penguenlere ait fosiller bulunmuştur.

6. Pamukkale, Türkiye

www.popularmechanics.com

Sıcak su havuzlarının ve travertenlerin meydana getirdiği bu doğal manzara dünyanın en güzel yerleri arasındadır. Pamukkale 2000 yıldır kaplıca olarak kullanılmaktadır.

7. Kristal Mağarası, Meksika

www.popularmechanics.com

Chihuahua'daki bu kristal mağarası 2000 yılında tünel kazan madenciler tarafından kazara bulunmuştur. Yerin 298 metre altında bulunan 27 metre uzunluğundaki bu mağarada dünyanın en büyük kristalleri bulunmaktadır. Bu mağaraya dolan 50 derecedeki su içerisinde 500 bin yıl boyunca korunan 3 metre çapı olan kristaller 12 metre uzunluğunda olabilir.

8. Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, Çin

www.popularmechanics.com

Çin'in kuzey Hunan eyaletinde bulunan Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı o kadar dünya dışı bir yerdir ki "Avatar" filmindeki Pandora Gezegeni olarak kullanılmıştır. Buranın en iyi bilinen özelliği yerden yukarı doğru çıkıntı yapan dev kuvarsit oluşumları olan doğal direkleridir. Wulingyuan Doğa Manzara Alanı'nın bir parçası olan UNESCO Dünya Mirası 396 km kare alanı olan Zhangjiajie'nin yeşil, yemyeşil bir bitki örtüsü ve bir sürü kıvrımlı deresi vardır. Ayrıca ormanın dev semenderleri ve Hint sebeklerinide barındıran bir vahşi yaşamı vardır.

9. Çikolata Tepeleri, Filipinler

www.popularmechanics.com

Dev köstebeklerin meydana getirdiği bir şey gibi gözüken Çikolata Tepeleri 52 km karelik bir alanda 29 ve 119 metre uzunlukları olan 1200 ile 1800 arası tepeden meydana gelir. Zaman içerisinde çimlerle kaplanan yüzeylerin kurak sezonda kahverengiye dönmesiyle çikolata parçacıklarına benzemesinden dolayı buraya Çikolata Tepeleri denmiştir.

10. Yehliu Geopark, Tayvan

www.popularmechanics.com

Tayvan'ın Yehliu Burnu eşsiz tortul kaya oluşumları ile bilinir. Dalgalar, rüzgarlar ve diğer hava şartları Kraliçe Elizabeth'in silüetine benzeyen 4000 yıllık "Kraliçe Kafası" mantar kayaları ve tohuma benzeyen "Fıstık Kayaları"nı meydana getirmiştir.

Kaynak: 10 Earth Landscapes That Look Like They're From Another Planet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mesutgrgl

arada bizim b.paşada gözüme uranüs gibi geliyi haa!

Görüş Bildir