Bambu ile Dayak Yiyen Damattan Yüzüne Tükürülen Geline Dünyanın En İlginç Gerdek Gecesi Gelenekleri

11PAYLAŞIM

Bazı ülkelerin ve toplumların gerdek gecesi ritüelleri “Bu kadar da olmaz!” dedirtiyor. Gençlerin adeta evlenmeleri için değil de evlenmekten vazgeçmeleri için yapılmış bu ritüelleri duyunca ülkemizdekilere şükredebilirsiniz. İşte dünyadaki en ilginç gerdek gecesi ritüelleri…

Fransa’da gerdek gecesinde yemek daveti veriliyor!

Eski bir Fransız geleneği olarak düğünden sonra çiftin yakınları evin önüne gelir ve tencere tava kaşık gibi eşyalarla gürültü yaparlarmış. Gürültü sebebiyle kapıya çıkan çiftin gelen kişilere yemek ikram etmesi de bu geleneğin bir parçası. Bu ritüele “chiverie” adı verilmiş. Neyse ki günümüzde yaygın olarak devam etmiyor…

Kenya’da gelinler tükürük ile kutsanıyor!

Kenya’da Masai düğününde ortaya çıkan bir geleneğe göre, eşi ile kendi köyünü terk etmeden önce gelinin kutsanması gerekiyor. Bu kutsama töreni gelinin babasının gelinin başına ve göğüslerine tükürmesi ile gerçekleşiyor. Yıllardır hayalini kurduğunuz düğünde tükürük ile kutsanmaya ne dersiniz?

Pakistan’da damatlar sınanıyor!

Pakistan’da gerdek öncesinde damat, kızın aile büyükleri tarafından büyük bir sınava sokuluyor. Aile büyükleri damada her türlü hakarette bulunuyor. Bunun sonunda damat adayı soğukkanlılığını koruyup hakaretlere katlanabilirse sınavı geçmiş oluyor.

Bir zamanlar İskandinavya’da yatakta yemek ziyafeti veriliyormuş!

Eski zamanlarda İskandinavya’da düğüne gelen en seçkin kişi, çifti yatağa götürürmüş. Aklınıza yanlış bir şey gelmesin! Bu üçlü yatakta yemek için birlikteler. Yemek ziyafeti bittikten sonra gelin ve damat yalnız bırakılırmış. Bu ritüel nedeniyle o zamanlar yataklar özel olarak dekore edilmiş.

Güney Kore’de damatlar bambu çubukları ile dayak yiyor!

Bazı Güney Koreliler damadı gerdek öncesinde hazırlamak için dövüyorlarmış. E ülke Kore olunca bunu bile ölü balıklar ve bambu çubukları ile yapıyorlar. Fakat aradaki bağlantıyı henüz çözebilen olmadı!

Afrika’da gerdek gecesinde anneler de var!

Gerdek gecesinde yanınızda olmasını isteyeceğiniz en son kişi annenizdir herhâlde! Afrika’da durum tam tersi. Geleneklere göre gerdek gecesine anneler eşlik ediyor. Bunun amacı çifti geceyi nasıl geçirecekleri konusunda bilgilendirmekmiş. "Orda olması şart mıydı?" sorusu akıllardan çıkmıyor.

Maalesef kanlı çarşaf geleneği hala devam ediyor!

Gürcistan’da “yenge” adı verilen büyük bir akraba gerdek gecesinde çiftin yanında duruyor ve onları bilgilendiriyor. Bu kişi, daha sonra yapılacak düğün yemeğinde ise kanlı çarşafı tüm misafirlere gösteriyor.

Ada Çayı, Limon ve Muzu Hazırlayın! Çay Değil, Doğal Diş Beyazlatma Malzemesi Yapıyoruz - onedio.com
Ada Çayı, Limon ve Muzu Hazırlayın! Çay Değil, Doğal Diş Beyazlatma Malzemesi Yapıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhendis-hanim-bayan-kadini

Emre Şah içeriği zannedip gelmiştim yav

ukela

Bu bişeymi bizde gerdek odasına giren damadın sırtına öküz gibi tekme yumruk dalarlar , benim omurgamı kırıyorlardı nerdeyse.

Görüş Bildir