Bakanlık Pilot Uygulamayı Başlattı: Okullarda 40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs Dönemi

250PAYLAŞIM

MEB, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında ‘40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs’ projesini Antalya’daki 14 ilk ve ortaokulda başlattı. Öğrenciler teneffüste oyun oynuyor, öğretmenler eşliğinde müzik, işaret dili, judo atölyelerine katılıyor. ‘Yetenek avcısı’ proje, olumlu sonuç verirse Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

Hürriyet'ten Esra Ülkar,bu çalışmayı yerinde görmek için pilot okullardan biri olan Antalya Kemer’deki Hacı Mehmet Saygın İlkokulu’nda bir gün geçirdi ve gözlemlerini aktardı. Ülkar, şunları kaydetti:

"İkinci eğitim-öğretim döneminde hayata geçen 40 dakika teneffüse öğrenciler çoktan alışmış. Zil çalınca havanın güzel olmasını fırsat bilenler bahçeye, resim veya müzik severler ise atölyelere koşuyor. Badminton, resim, müzik, halkoyunları, kick boks, futbol, judo, işaret dili gibi etkinlikleri halk eğitim merkezlerinden görevlendirilen öğretmenler; istop, satranç, masatenisi, seksek, yakartop, beştaş, yedi kiremit, mendil kapmaca, ip atlama gibi çalışmalarıysa sınıf öğretmenleri gerçekleştiriyor. Teneffüsler 40 dakikaya çıkınca okul saati de uzuyor. Eskiden 08.30-14.30 olan okul saatleri 08.20-16.00’ya alınmış. Bunlar gönüllülük esasına dayalı. Katılan öğretmenlere, aylık yaklaşık 700 TL ek ders ücreti ödeniyor."

"Yetenekli öğrencileri de bu sayede keşfedebiliyoruz”

Öğrenciler, istedikleri etkinliğe katılıyor. Okul bahçesinin bir tarafında badminton raketleri havada uçuşurken, diğer tarafında halkoyunları ekibi 23 Nisan’a hazırlanıyor. Başka bir bölümde ise futbol oynayanlar, ip atlayanlar var. Judoya talep yoğun. Minderlerin üzerinde rakipler nakavt edilmeye çalışılıyor. Halk eğitim merkezinden görevli judo eğitmeni Kadir Altınok, “Teneffüs başladığında koşarak geliyorlar. Yetenekli öğrencileri, lisanslı sporcu yapmaya çalışıyoruz” diyor. 

Müzik öğretmeni Gizem Tural, “Okullarda müzik dersi bir saat. Böyle olunca dört saat de gelebiliyorlar. Yetenekli öğrencileri de bu sayede keşfedebiliyoruz” diye konuşuyor. “Birçoğu ilk kez tuvalle tanışıyor. Çok heyecanlanıyorlar” diyen resim öğretmeni Vildan Özgül, iki ayda çok iyi iş çıkardıklarını söylüyor. Halk oyunları eğitmeni Mehmet Ali Kaymak, “Projeyle bizim çalışma alanımız daha da genişledi. Mutlu çocuk çabuk öğreniyor. Dersler blok hale getirilse ya da öğlene kadar ders, sonra etkinlik olsa daha iyi olabilir” diyor.

"Dersler çok bölündüğü için verimlilik düşüyor"

Okulun öğretmenlerinden Yağmur Dağ, başta tedirginlik yaşadıklarını, ama uygulamanın güzel gittiğini belirterek,“Ders yönünden biraz verimliliğin düştüğünü düşünüyorum. Dersler bölünüyor ve sabahki ders saatimiz biraz azaldı. Çocuklar sabahtan daha zinde oluyorlardı. Çok fazla oyun ağırlıklı geçtiği için çok yoruluyorlar. Onun dışında imkânları olmayan çocuklar güzel etkinliklerle tanıştılar” diyor.

Sınıf öğretmeni Pelin Sezer de benzer görüşte: “Şu an uygulamadayız, önemli bir aksaklık görülmedi. Biraz dersler açısından sorun oluyor. Dersler çok bölünüyor, o nedenle verimlilik biraz düştü. Onun dışında çocuklar eğleniyor, yeni şeyler öğreniyor.”

Satranç etkinliğine giren sınıf öğretmeni Sinan Gül ise “Bu proje şu anda deneniyor. Sonrasında artıları, eksileri değerlendirilecek. Planlama açısından değiştirilebilir yönleri var. 40 dakika teneffüsten sonra çocuğun derse adapte olması konusunda sorun olabiliyor. Çocuğu sosyal yönden geliştireceği kesin, ama eğitime artısı, eksisi açısından tartışmamız gerekiyor” diye konuşuyor.

Öğrenciler uygulamadan memnun

Alperen Altınpınar: 40 dakika teneffüs güzel. Artık daha fazla etkinlik yapabiliyoruz. Judo, kick boks, yedi kiremit çalışıyorum, yarışmalara katılmayı planlıyorum.

Sevgi Yanık: Judoyu çok seviyorum. Merak ettim, katıldım. İlk kez okulda gördüm. Yarışmalara katılmak istiyorum. Boksa katılmıştım, onu sevmedim. 10 dakika teneffüs daha güzeldi. Derslere çabuk gidiyorduk.

Emirhan Yıldız: 40 dakika teneffüs çok daha güzel. İhtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Yorulduğumda dışarı çıkıp hava alıyorum. Satranç, judo, kick boksa gidiyorum.

Cemre Ceren Kamış: Müzik dersini çok seviyorum. Küçüklüğümden beri hayalim olan piyano ve keman çalıyorum. Projeyi çok sevdim, hep devam etmesini istiyorum. 40 dakika daha güzel, dersleri daha çok seviyoruz. Teneffüslerde öğrendiklerimizi kendi öğretmenlerimize anlattığımızda mutlu oluyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir