Bakanlık 'Federasyon Yetkili Değil' Dedi: 'Ekmeğe Zam Yok'

17PAYLAŞIM

Fırıncılar Federasyonu'nundan gelen ekmeğe yüzde 15 açıklamasına Ticaret Bakanlığı'ndan yalanlama geldi. Bakanlık, federasyonun ekmek fiyatlarını belirlemede yetkili olmadığını vurgulayarak "zam yok" dedi.

Önce İstanbul Ticaret Odası'na bağlı fırınlar 25 kuruş yaparak ekmeğin fiyatını 1.50 TL'ye çıkarmıştı

Sessiz Sedasız 'Güncelleme' Yapıldı: İstanbul'da Ekmeğe 25 Kuruşluk Zam - onedio.com
Sessiz Sedasız 'Güncelleme' Yapıldı: İstanbul'da Ekmeğe 25 Kuruşluk Zam - onedio.com

Hemen ardından Fırıncılar Federasyonu'da bu zamma katılmıştı. Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, maliyetlerinin artması karşısında esnafın daha fazla dayanacak gücü kalmadığını belirtip, ekmeğe yüzde 15 zam yapılacağını söylemişti. Bazı fırınlar ekmeği zamlı tarifeden satmaya başlarken kimi fırınlar ise zamma katılmamıştı.

Bu zam açıklamalarına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den tepki geldi. Bahçeli, "askıda zam" projesi başlattıklarını açıkladı.

Yapılan Zamma 'İnsani Değil' Diyen Bahçeli 'Askıda Ekmek' Projesi Başlattı - onedio.com
Yapılan Zamma 'İnsani Değil' Diyen Bahçeli 'Askıda Ekmek' Projesi Başlattı - onedio.com

Zam açıklamalarının ardından Ticaret Bakanlığı’ndan Balcı’ya tepki geldi. Bakanlık, Federasyonun ekmek fiyatları konusunda sadece görüş belirtebileceğini belirterek zam yapılmadığını kaydetti. 

Ticaret Bakanlığı ayrıca ekmek fiyatlarının nasıl belirlendiğini de bir basın duyurusuyla anlattı. Duyuruda, zam için her ilde ticaret veya sanayi ve ticaret odası, ilgili bakanlıkların il müdürlükleri ile esnaf ve sanatkarlar odaları birliği heyetinin değerlendirmesinin alındığı vurgulandı. İlgili meslek komitesinin görüşüyle birlikte yönetim kurulunun ekmek fiyatı için bir teklif oluşturarak Ticaret Bakanlığının görüşüne sunulduğuna dikkat çekilen açıklama özetle şöyle :

"Ekmeğe zam iddiaları gerçek dışı"

“Hazırlanan bu teklif Bakanlığımızın görüşüne, daha sonra yapılacak ilk toplantıda oda meclisinin onayına sunulmaktadır. Bu şekilde hazırlanan tarifeler oda meclisinin onayı sonrasında ilgili valilik ve belediyenin uygun bulması üzerine yürürlüğe girmektedir. Esnaflarımız için belirlenen tarifelerde de benzer bir süreç söz konusudur. Bu süreçler doğrultusunda bugün itibarıyla Türkiye genelinde ekmek fiyatlarında yüzde 15 artış öngören talep gelmediği gibi, Bakanlığımızca bu konuya ilişkin herhangi bir görüş bildirilmemiştir. Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun ne ülke genelinde ne de herhangi bir il için tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu doğrultuda ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

"Fiyat açıklamadık, tavsiye sunduk"

Bakanlığın "zam yok" duyurusunun ardından Fırıncılar Federasyonu Halil İbrahim Balcı'dan yeni bir açıklama geldi. İstanbul Ticaret Odası'na bağlı 84 fırının zam yaptığı haberlerinin basında yer almasının ardından basın toplantısı düzenlediklerini belirten Balcı şöyle konuştu: 

"Toplantıda İTO’ya bağlı 84 fırın, İstanbul’daki fırın sayısının ise 2 bin 800 olduğunu söyledik. 84 fırının yaptığı yüzde 20’lik zammın tüm Türkiye’yi kapsamayacağını, yapılabilecek maksimum zammın yüzde 15 olabileceğini söyledik. Bu zam oranının da hemen gerçekleşmeyeceğini, komisyonlarda değerlendirileceğini ifade ettik. Fiyat belirleme yetkimiz yok. Biz zaten fiyat açıklamıyoruz. Tavsiyemizi sunuyoruz. Kısacası aslında bakanlıkla aynı şeyi söyledik.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir