Bakanlığın 'Türk-Afgan Kardeşliği' Paylaşımı Sosyal Medyayı Karıştırdı!

 > 
72PAYLAŞIM

Kabil Havalimanı'nın güvenliğinin Türk askerine bırakıldığı ve Taliban'dan kaçan binlerce Afgan vatandaşının kontrolsüz şekilde Türkiye'ye girdiği bir dönemde Milli Savunma Bakanlığı'nın "Türk Afgan kardeşliği" vurgulu paylaşım yapması tepkilere yol açtı. 

ABD ordusunun Afganistan'dan çekilmesinin ardından başkent Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliği Türkiye'ye bırakılmıştı.

👇

Biden ve Erdoğan Anlaştı: Türkiye Kabil'de Öncü Rol Üstlenecek - onedio.com
Biden ve Erdoğan Anlaştı: Türkiye Kabil'de Öncü Rol Üstlenecek - onedio.com

Taliban'dan kaçarak Türkiye'ye giriş yapan Afganlara ait görüntüler de son dönemde daha fazla görünür olmuştu. 👇

Fotoğraf: Twitter / @RusenTakva

👇

Günde Bin Kişi Sınırı Geçiyor: Afganistan'dan Türkiye'ye Kaçanların Sayısı Artıyor - onedio.com
Günde Bin Kişi Sınırı Geçiyor: Afganistan'dan Türkiye'ye Kaçanların Sayısı Artıyor - onedio.com

👇

Ankara Niğde Otoyolunda Duran Bir TIR'dan Yüzlerce Göçmen Çıktı - onedio.com
Ankara Niğde Otoyolunda Duran Bir TIR'dan Yüzlerce Göçmen Çıktı - onedio.com

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Milli Savunma Bakanlığı'ndan "Türk-Afgan kardeşliği" temalı bir paylaşım geldi. 👇

Paylaşımda 1913 ile 1928 yılları arasında iki ülke arasındaki ilişkilere yer verildi. 👇

1913 

  • Türk ve Afgan halkları tarih boyunca ortak tarih, dil, kültür ve inanca sahip iki kardeş millet olarak hep dayanışma içerisinde olmuştur. Afganistan'ın ilk devlet hastanesi Kral Habibullah Han döneminde Afganistan'a davet edilen Türk danışmanlar tarafından 1913 yılında kurulmuştur. 

1919 

  • Türkiye ve Afganistan eş zamanlı olarak istiklal mücadelesi vermiş ve bu süreç her iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırmıştır. Çanakkale'de "Mehmet Afganistan" adında şehitlik anıtı bulunmaktadır. 

1919 

  • 1919 yılında bağımsızlığını kazanan Afganistan, modernleşme için pek çok alanda Türkiye'yi örnek almış; askeri alanda, eğitim ve kültür alanında yine Türk uzmanlardan yararlanmıştır. 

1921 

  • Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Kurtuluş Savaşı devam ederken Afganistan Kralı Emanullah Handan gelen askeri eğitim yardımı talebini geri çevirmemiş, 2. Dünya Savaşı'na kadar doktor, subay ve öğretmenlerden oluşan destek verilmiştir. 

1921 

  • Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Afganistan Türk milletine siyasi, diplomatik ve ekonomik pek çok yardımda bulunmuştur. 1 Mart 1921'de iki ülke arasında dostluk ve ittifak anlaşması imzalanmış, Afganistan TBMMyi tanıyan ikinci ülke olmuştur. Aynı zamanda Afganistan, Ankara'ya diplomatik temsilci gönderen ilk ülke olmuştur. 

1921 

  • 1 Mart 1921 tarihli anlaşma metnindeki şu cümle, iki ülke arasındaki dostluğun ve kardeşliğin de bir göstergesidir:  "Bu iki ülkenin kaderi ve saadeti birbirinindir. Eğer bir ülkeye düşman hamle ediyorsa bu diğer ülkenin de aleyhine bir hücumdur."

1921 

  • Türkiye, Medine Kahramanı Fahrettin Türkkan Paşa'yı ilk Türk elçisi olarak Kabile atamıştır. 10 Temmuz 1921'de Afganistan'ın Ankara Büyükelçiliğinin açılışını yapan Atatürk, Afgan bayrağını direğe kendi eli ile çekmiştir.

1928 

  • Afganistan Kralı Emanullah Han ve eşi Kraliçe Süreyya, 1928 yılında Türkiye'yi ziyaret etmiş ve bu ziyaret aynı zamanda yabancı bir devlet başkanının Türkiye'ye yaptığı ilk ziyaret olarak tarihe geçmiştir.

Bakanlığın paylaşımına gelen tepkiler 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
realscofield12

kardeş gören evine alsın o zaman beslesin. ülkenin gençliğinin bütün geleceğini yaktınız. ne hayalimiz var ne hayalimiz. hangi hayali kurarsak bir arap gelip elimizden kazıya kazıya alıyor. 82 milyon halkın var yarısı aç yarısı işsiz yarısı hasta ama gözünü kapat afganı, suriyeliyi katarlıyı getir besle. allah çıkarsın tez zamanda

theghost

Abi benim öz kardeşimden fayda görmüyorum ki afgan yada suriyeli benim nasıl kardeşim oluyor. Üstelik gelenlerin hepsi olgun eli ayağı silah tutacak kişiler biz zamanında yaptık sizde yapın amk çocukları (geldiniz diyelim de adam gibi durma da yok kadına kıza taciz tecavüz herşey bu o.çocuklarında var)

selam-oabakan

banene lan senin kardeşinden senin burdaki kardeşin beni ilgilendirmiyorda afgan kardeşin mi ilgilendiricek

beterbeter

O dönemin Afgan halkı ile bu dönemin Afgan halkını aynı zannedecek kadar tarih bilmeyen andavalların yapacağı paylaşım olmuş Milli Satış Bakanlığının

ssensei

kimse kusura bakmasın hiçbir Afgan, Suriyeli, Katarlı, Arap benim hiçbir anlamda kardeşim değildir, olamaz. Din kardeşliğinden vs. hiç bahsetmeyin, olası bi savaş senaryosunda bize sırt dönecek ilk kesim yine o din kardeşleri olacaktır.

Görüş Bildir