Görüş Bildir

Bahçeli'den Ayasofya Yorumu: 'İrade Milletin, Karar Hukukundur'

Anasayfa > Gündem

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Ayasofya kararıyla ilgili, 'Müslüman Türk milletinin haklı ve meşru beklentisi karşılık bulmuş, Ayasofya’nın kapıları hamd olsun ardına kadar açılarak tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır' dedi.

Bahçeli'nin Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

'Ayasofya Cami’si Türk milletinin mukaddes bir emaneti, mazisi İstanbul’un fethine kadar dayanan kutlu bir mabedidir.

Fetih sembolümüz olmakla birlikte, 567 yıllık bir geçmişin itibar ve inanç onuru olan Ayasofya’nın 24 Kasım 1934’de müzeye dönüştürülmesini müteakip alev alan tartışmalar bugüne kadar uzanan bir seyir izlemiştir.

Nihayetinde Danıştay 10.Dairesi muazzam bir karara imza atarak Ayasofya Camisi’ni müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal etmiştir.

Bunun üzerine yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla Ayasofya Cami’si Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmiş, böylelikle ibadete açılmasının önünde hiçbir mani hal ve engel kalmamıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi Danıştay 10.Dairesi’nin kararından ziyadesiyle memnun, mesut ve mutmaindir.

Çünkü Ayasofya Camisi’nin ibadete açılması konusu uzun yıllardır tavizsiz arzumuzdur.

Müslüman Türk milletinin haklı ve meşru beklentisi karşılık bulmuş, Ayasofya’nın kapıları hamd olsun ardına kadar açılarak tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır.

Nitekim bugün tarihi bir gün olarak tezahür etmiştir.

İnanç haklarımızı, egemenlik kazanımlarımızı tahrip ve taciz etmek maksadıyla kuyruğa giren ülkeler, odaklar ve husumetle beslenen çevreler kaybetmiştir.

İrade milletin, karar hukukundur.

"Cumhurbaşkanımıza yürekten teşekkür ediyorum"

"Cumhurbaşkanımıza yürekten teşekkür ediyorum"

Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması sürecinde açık irade beyanıyla tarafını ve samimiyetini gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sürekli Vakıflar, Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’ne, elbette Danıştay 10.Dairesi’nin değerli hukuk insanlarına yürekten teşekkür ediyorum.

Ayasofya Camisi’nin Türk-İslam alemine hayırlı ve mübarek olmasını, bu tarihi mabedimizde yapılacak ibadetlerin, kılınacak namazların kabulünü Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.'

Kararın detayları için 👇

Sosyal medyadan tepkiler için 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
32
11
9
7
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Halil orman

irade milletin, karar hukukun, hukuk da rte'nin

Muhammed Gungor

İlk namaz çoşkuyla kılınacak sonra giden olmayacak muhalefet 3 kuruş gelirvardı onuda engelledin diyecek tayyip din allah kitap edebiyatı yapacak dincilerde ... Devamını Gör

Filter

Sizi ve sayın Cumhurbaşkanimizi her Cuma orada görmeyi bekliyoruz. Görmezsek darilirim.