Baba-Kız Arasındaki Büyüyü Bozmadan Çocuk Yetiştirmek İçin Uyulması Gereken Birbirinden Hassas 20 Tavsiye

23PAYLAŞIM

Baba olmak da anne olmak kadar zor ve değerli...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/asiawmclain/21-...

1. "Kızınızın hayatındaki ilk ve en önemli erkek sizsiniz ve diğer erkeklere karşı beklentilerinin nasıl olacağı konusunda ona rol modeli olacaksınız...

Bu yüzden; kızınızı prenses gibi veya bir erkeğe, her istediğini yaptırabilirmiş gibi yetiştirmeyin. Bunun yanında, onu hor görmeyin ve erkeklerin onunla konuşurken negatif tutumlar sergilemesinin normal olduğunu düşünmesine izin vermeyin."

2. "Gözyaşı sebebiniz ne olursa olsun, kızınızın önünde ağlamaktan çekinmeyin. Bu şekilde, güçlü kişilerin de savunmasız olabileceğini gösterirsiniz ve duygularınızı yaşamanın zayıflık olmadığını göstermiş olursunuz."

3. "Ona; her defasında güzel, sevimli veya hanım hanımcık olduğuna dair kelimeler sarf etmek yerine akıllı,cesur, güçlü gibi şeyler söyleyin."

4. "Dışarıda oynamasına, kirlenmesine ve etrafı dağıtmasına izin verin. Çocukluğunda yaşayacağı ve unutamayacağı anılar biriktirmesini sağlayın."

5. "Kızınızla aynı zevklere sahip olmanızın neredeyse imkansız olduğunu söyleyebiliriz ancak bir baba olarak bunu dile getirdiğiniz ve kızınızın zevklerini görmezden geldiğiniz an, aranızdaki duvarlar yükselmeye başlar."

6. "Erkeklerin, erkek oldukları için yaptıklarının affedilmesi gerektiği düşüncesini empoze etmeyin. Kızlarınıza, her zaman daha iyisini istemelerini öğretin."

7. "Ona; nasıl hijyenik olacağını, sağlıklı besleneceğini ve egzersiz yapacağını öğretin ve asla 'çok şişmansın' veya 'çok zayıfsın' gibi söylemlerde bulunmayın."

8. "Kızınız sutyen kullanmaya başladığında neye uğradığınızı şaşırmayın. Bu konuda korkmak kızınızın hislerini karmaşıklaştıracaktır."

9. "Hislerini drama olarak adlandırmayın. Bu durum, kızınız patlama yaşayana kadar içine atmasına sebep olacaktır."

10. "Hak etmedikçe, kız arkadaşlarınızın sevgililerini korkutmayın."

11. "Kızınız ergenliğe girdiğinde, onun alanlarına saygı gösterin. Bu zorlu süreçte iletişime geçmek zor olabilir ve bu konuda kızınızın üstüne gitmek, sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir."

12. "Tuhaf geldiği ve kadın ürünü olduğu için kızına tampon veya ped almayan babalardan olmayın...

Regl dönemleri hakkında açık bir şekilde konuşmak, yanlış ya da ahlaksız bir şey değildir. Hatta bu durumları öğrenmeniz, kızınızın size ihtiyacı olduğu zamanda yardım edebilmenizi sağlar."

13. "Kızınıza, birisiyle ilk tanıştığında el sıkışması ve göz teması kurması gerektiğini öğretin. Bu, ilk izlenimde kendini ortaya koymasının en büyük adımı olacaktır."

14. "Lastik değiştirme, çivi çakma veya traktör sürme gibi sözde erkek işlerini de öğretin. İleride yalnız yaşarsa, bunları kendisinin yapması gerekeceğini unutmayın."

15. "Her baba, kızına sarılmaya ihtiyaç duyar. Babam, ben 8 yaşındayken hayatını kaybetti ve o güne kadar her zaman bana sarılırdı ve...

'Her zaman kendin ol' derdi. Şu an 65 yaşındayım ve babamın sarılmasını hiç unutmadım."

16. "Kişiliği yerine güzelliğini ön plana koymasına izin vermeyin. Bu konuda adım attığında, 'Makyajını güzel yapmışsın' veya 'Saçın güzel olmuş' gibi cümleler kurabilirsiniz."

17. "Kızınızın kim olduğu ya da kim olacağı konusunda düşüncelerinizin ters düşmesi durumunda yapacağınız dikkatsiz eleştiriler, aranızdaki bağın kopmasına sebep olur."

18. "Verdiğiniz sözleri tutmamazlık etmeyin. Aksi takdirde kızınız bunu asla unutmayacaktır."

19. "Kızınızın, canınız olduğunu biliyoruz ancak onu narin bir çiçekmiş gibi yetiştirmeyin. Hayat aynısını yapmayacaktır."

20. "Ve asla, baba-kız arasındaki bağın değerini unutmayın ve her zaman sizin küçük kızınız olacağımızı hatırlayın."

Odamızdaki o örümceği çıkarma görevi yine siz kaldı babalar...

Sizin, baba-kız arasında uyulması gerekenlere ekleyeceğiniz şeyler var mı? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bortubocek

Babam 75 yaşında. Halen bebeğim diye sever bizi. Çok mutlu bir çocukluk geçirdim. Allah ömrümden alıp ona versin.

Görüş Bildir