Azim Engel Tanımıyor: LYS Birincisi Görme Engelli Fulya Hayalindeki Üniversiteye Kavuştu

 > -

ÖSYM, dün akşam yaklaşık 2 milyon öğrencinin merakla beklediği LYS sonuçlarını açıkladı. 5 farklı puan türünde Türkiye birincisi olan doğuştan görme engelli Fulya Akkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü'ne yerleşerek hayalini gerçekleştirdi. Üniversitede dil öğrenmek ve projeler geliştirmek istediğini söyleyen Akkaya, "Kendime ve herkese faydalı işler yapmak istiyorum" dedi.

Konya Meram Anadolu Lisesi öğrencilerinden doğuştan görme engelli 19 yaşındaki Fulya Akkaya, 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı'nda büyük bir başarıya imza atarak 5 puan türünde Türkiye birincisi oldu. Akkaya yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla da yaptığı tek tercih olan Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümüne yerleşti.

"Boğaziçi Üniversitesi'ne girmek uzun yıllardır hayalimdi"

Boğaziçi Üniversitesi'nde okumanın hayali olduğu söyleyen Fulya Akkaya, "Çok mutluyum. Boğaziçi Üniversitesi'ne girmek uzun yıllardır hayalimdi. O yüzden başardığım için mutluyum. İktisat bölümü de benim ilgi alanım. Şimdi ona yoğunlaşacağım için daha çok çalışacağım. Daha çok başaracağım. Ben zaten tek tercih yapmıştım. Yüzde doksan geleceğini biliyordum. Ama insan yine de heyecanlanıyor. Dün arkadaşlarımla vakit geçirdim sonra eve geldim. Sonuçlar açıklanınca da mutluluğumu ailemle paylaştım." dedi.

"Daha çok yapmak istediğim şey var"

Üniversitede okuyacağı bölümün kolay olmayacağını bu nedenle daha çok çalışacağını belirten Akkaya gelecek hedeflerini şöyle açıkladı: 

"Artık daha çok çalışacağım ve daha çok azmedeceğim. Gideceğim yer kolay bir üniversite değil. Bölümüm de aynı şekilde. Kendime ve herkese faydalı işler yapmak istiyorum. Dil öğrenmek istiyorum. Yurt dışına çıkmak istiyorum. Projeler yapmak istiyorum. Daha çok yapmak istediğim şey var ve o yüzden heyecanlıyım. Arkadaşlarım, öğretmenlerim ve ailem herkes çok mutlu. Artık yolda yürürken insanlar tanıyor ve ben de mutlu oluyorum tabi ki. Çok güzel bir duyguymuş iyi ki böyle olmuş. Azmettim çalıştım ve kazandım. Mutluyum."

"Bundan sonra da Fulya'nın yanında olacağım"

Kızının başarısı nedeniyle çok mutlu olduğunu ve üniversite sürecinde de Fulya'nın yanında olacağını ifade eden anne Berlin Akkaya, "Yeni bir başlangıç yeni başarılar, yeni hedefler. Başlangıçtayız şu anda. Biz Fulya ile eğitimi için gideceğiz. Fulya'nın bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yanında olacağım. Bundan sonra bizi bekleyen şeyler inşallah güzel şeylerdir. Yine destek olacağım ve yardım edeceğim. Yeni insanlar tanıyacağız, yeni arkadaşlar edineceğiz. Güzel olacak inşallah. Çok mutluyuz" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir