Azerbaycan'dan Sonra Rusya'dan da Vize Adımı Geldi: Hususi ve Hizmet Pasaportları İçin Vize Kalkıyor

 > -
Abone ol

Yakın zamanda Azerbaycan'dan gelen vize serbestisi haberinin ardından Rusya'dan vize uygulaması ile ilgili yeni dönem haberi geldi. Hizmet ve hususi pasaportlarda vize ve görevlendirme şartı kalkıyor.

Putin tarafından imzalanan yeni bir kararname ile birlikte Kasım 2015'ten bu yana vizeler ile ilgili uygulanan bazı kısıtlamalar kalkıyor.

İmzalanan yeni kararname ile birlikte hususi veya hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşlarımız, aile üyelerine ve Rusya'da çalışan diplomatik temsilcilere yönelik görevlendirme şartı kalktı.

İmzalanan kararname aynı tarihte yürürlüğe girdi.

İmzalanan anlaşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin mütekabiliyeti gereği Rus vatandaşlarına karşı da benzer işlemler uygulanması kaidesi belirtildi.

Putin daha önce şubat ayında imzalanan bir kararnamede, Türk uluslararası taşımacılığı yapan sürüclere hususi ve hizmet pasaportu sahiplerine vizeyi kaldırmış ancak görevlendirme şartına itiraz etmişti.

Türkiye'nin de yaptığı itirazlar sonucunda kararname yürürlüğe girmemişti.

24 Kasım 2015'te yaşanan uçak krizinin ardından Vladimir Putin Türkiye'ye yönelik bazı yaptırım kararlarını uygulamaya almıştı.

Yaptırım kararlarını iptal eden Putin hizmet ve hususi pasaport sahiplerinin Rusya'ya olan ziyaretlerindeki görevlendirme şartını kaldırmış oldu.

Hususi pasaport devlet memurları için belirli şartları taşıdıkları sürece ekstra olarak ailelerine de beş yıllık süre ile veriliyor. Hizmet pasaportu(gri) da yeşil pasaport gibi devlet için yurt dışında görev yapacak olan kişilere veriliyor.

Azerbaycan, Türk Vatandaşlarına Vize Uygulamasını 1 Eylül'de Kaldıracak - onedio.com
Azerbaycan, Türk Vatandaşlarına Vize Uygulamasını 1 Eylül'de Kaldıracak - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir