Görüş Bildir

Azerbaycan, Türk Vatandaşlarına Vize Uygulamasını 1 Eylül'de Kaldıracak

Haberler
> Azerbaycan, Türk Vatandaşlarına Vize Uygulamasını 1 Eylül'de Kaldıracak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan'ın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını 1 Eylül'den itibaren kaldıracağını açıkladı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Çavuşoğlu, 'Cenap Cumhurbaşkanı (İlham) Aliyev'in Sayın Cumhurbaşkanımıza geçen hafta ilettiği üzere Azerbaycan Türk vatandaşlarına 1 Eylül'den itibaren vizeyi kaldırıyor. 'Bir millet iki devlete' yakışan oldu!' ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, paylaşımında Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ile çekilmiş fotoğrafını ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na hitaben yazılan mektuba da yer verdi.

Mektupta, şunlar kaydedildi:

'Halklarımız arasında genel tarihi kültürel köklere, dostluk, kardeşlik ve dayanışmaya dayalı Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri bugün en yüksek düzeydedir ve tüm alanlarda başarıyla gelişmektedir. Karşılıklı anlaşma ve beraberlik esasında kurulan ve çiçeklenen ilişkilerimiz ülkelerimiz arasında vize alanında iş birliğinin ele alınmasını ve halklarımızın serbest yer değiştirmesinin sağlanmasını zorunlu kılmıştır. 

Azerbaycan Cumhuriyeti'ni 30 güne kadar ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti'nin geçerli ulusal pasaportuna sahip olan vatandaşları için 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren vize talebi karşılıklı şekilde iptal ediliyor.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
171
58
21
11
10
6
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Derin Naz

Neden bu zamana kadar kalmış ki anlam veremedim üstüne üstün birde kardeş ülke diyoruz ?

dieseOcho

İran engeli. Azerbaycan hep istedi fakat Nahcivan sorunu var. Araştırmanı öneririm.

selimkazak

Zahmet olmuş Azerbaycana nihayet. Dışişleri Bakanlığını tebrik ederim..

fchinaski

Kimlikle gidip gelmemizi beklerdim gurcistan gibi. Pasaport bile istememesi lazimdi