Az Maaşla Krallar Gibi Yaşayan İnsan Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey

 > -

Uzun süre bu arkadaşı “benim paramın bereketi yok” şeklinde izah etmeye çalıştım ama bir yere gelip tıkanıyor insan. İstanbul gibi bir yerde, 1250 lira maaş alıp, 2 kişi kaldıkları evde kirayı, faturaları bölüşüp, buna rağmen gayet iyi bir hayat yaşayan, hayatın tadını çıkaran insanlar var. Sen onların yaşadığı hayatı 3500 liraya yaşayamıyorsun misal. Adamlarda sürekli para var, yeri geliyor eve para yolluyorlar, bir öğreniyorsun bireysel emekliliğe girmiş, kıyıda parası var, istiyorsun sana borç veriyor, Taksim’e gidelim diyorsun geliyor, yiyor içiyor buna rağmen ağzından bir defa “ay sonunu getirememek” ile ilgili laf duymuyorsun. 

Ben böyle insanlara çok şaşırıyorum, benim çevremde de var bunlardan bir iki tane. Misal adam benim yarım kadar maaş alıyor ama benden iki kat iyi yaşıyor. Lcd televizyon alıyor, tatile gidiyor, ay sonu borç istiyorum çıkarıp veriyor...

Yahu sizin sırrınız nedir? Alayınız kara para mı aklıyor nedir?

1. Son derece planlı programlıdır, eski usul eline kağıt kalem alıp hesap yapar.

2. Birikimin önemine inanır, her fırsatta kenara para koyar.

3. Gereksiz harcamaları yoktur, hiçbir şeyden geri kalmaz ama asla yok yere para harcamaz.

4. İhtiyaçlarını çok iyi bilir ve ona göre hareket eder.

5. Kredi kartı kullanmaz, kullanıyorsa da onun kadar özenli kullananı yoktur.

6. Bir borcu, ödemesi, vs. varsa eline para geçtiğinde o miktarı yok kabul eder ve kendini ona göre ayarlar.

7. Asla önünü görmeden hareket etmez, geleceği daima düşünür.

8. Araştırmadan, karşılaştırmadan alış veriş yapmaz.

9. Maliyet/performans analizi yapma konusunda ustadır, neyin nerede daha uygun fiyata satıldığını bilir.

10. Sınırlarını iyi bilir, o ay neyi ne kadar yapmaya hakkı vardır mutlaka hesaplamıştır.

11. Kesinlikle cimri değildir, en fazla tutumludur.

12. Öncelik sıralamasını son derece iyi yapar.

13. Belirsizlikleri sevmez, daima net olmak ister.

Bonus - Para biriktirmek için yatırım yapma, mesela ev alma, eğilimleri yüksektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aito-ebele

E-mail: aramconationalfinance@gmail.com Bir kredi için başvuruda Eğer işletme kredisi, bireysel kredi, oto-kredi, tarımsal kredi veya proje finansman ihtiyacınız var mı? Size iyi bir haberimiz var. Başkan ve Suudi Arabistan petrol şirketi, kurulum ulusal kredi kurumu CEO'su kamu şirketleri ve özel şirketlerin sektör ve aynı zamanda bireylere destek vermek. Bu dünya yuvarlak mali durumunu desteklemektir. Bugün bir kredi için geçerlidir. size en iyi teklifi sağlamak. sizin öncelikli bizim mutluluğumuzdur. Biz dünyanın çeşitli parçası kredi sunuyoruz. Asya, Avustralya / Okyanusya, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrika, Antarktika. bir kredi elde etmek için nasıl ilgili ayrıntılar için ajan başvurun. Aşağıdaki e-posta adresini başvurun.   E-mail: aramconationalfinance@gmail.com C.E.O Amin H Nasser Ajan Bamba Fatou

albus

Arkadaşım bu tür galeriler Türkiye'de tutmaz, İngiletere'de fransa da isveçte tutar. Zira adamların az gelirlisi bizim 10 gelirlimiz. Türkiye de az gelir diyince asgri ücret-2000 TL skalası gelsin aklınıza, yani 946-2000 TL ev kirası doğalgaz v.b. mübrem giderlerin sabit olduğu bu mecrada az para kazanıp krallar gibi yaşayan insan analiz ustası değil otlak ustasıdır. Krallar gibi yaşamaktan anladığımız, sinemaya gitmek, tiyatro izlemek, cafelere gidebilmek haftada en az 1 defa eş dost ile bir mekana gidebilmek v.b. aktiviteleri gerektiren bir algı olduğundan ki son derece mütevazi takılıyorum bu tanımlama da, otlakçı olmadan 1000 TL maaş ile afedersiniz ama s....niz yapamazsınız bunları. Kanka bir çay ısmarlasanacıdır bu adamlar/kadınlar. Kanka kart arızalı nakit yok sen öde ben sana veririmcidir. Sigarayı bıraktım da sen içince canım çekti versene bi dalcıdır bu adamlar etmeyin!

mustafa-birol

boşverin merak etsinler :)

g.f.

sigara ve alkol kullanmıyordur kesin. kaç TL cepte kalıyor siz hesaplayıverin.

hilal-bilik

Tek kelimeyle kapitalizmin ne bok olduğunu biliyordur :) Neden utopya gibi karşılanır anlamıyorum. Ayfon 6 buçuk çıkmış, hemen almam lazım demiyordur mesela. neye ihtiyacın olduğunu senden iyi kimse bilmez. Alayım dursun bir kenarda bir gün giyerim demiyordur. 40 çeşit ayakkabısı yoktur, eskiyince alıyordur. Geri dönüşümlü yaşayıp doğaya da katkı sağlıyordur. Fight Club daki 'süper sahne' yi facebook duvarına yazmakla olmuyor. Anneannen ya da babaannen sağ ise onları örnek almak yeter aslında.

Görüş Bildir