Aynı Aileden 9 Kişi: Kartal'da Hayatını Kaybedenler Son Yolculuklarına Uğurlandı

 > -

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kartal'da tüm Türkiye'yi yasa boğan olay da hayatını kaybeden vatandaş sayısının 17'ye yükseldiğini açıkladı.

Bu açıklamanın yapıldığı saatlerde ise çöken bina altında hayatını kaybeden Alemdar ailesinden 9 kişi toprağa veridi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kartal'da çöken binadan yaralı kurtarılan vatandaşları ve yakınlarını, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Koca, hayatını kaybedenlerin sayısının 17'ye yükseldiğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Bizim şu an takip ettiğimiz 13 hastamız var. Bu hastaların 7'si yoğun bakımda takip ediliyor. Bir hastamızı da taburcu etmiştik. Bu 7 hastadan 2'sinin durumu ciddi. Bir de Havva kızımız var. Havva'nın durumunu düne göre biraz daha iyi gördük ama ciddiyetini koruduğunu söyleyebiliriz. Tayyip'in (Mahmut Alemdar) durumu da düne göre daha iyi ve iletişim kurulabilir durumda. Genel durumunu da iyi gördüğümüz bir pozisyonda."

Çarşamba günü yıkılan binada Alemdar ailesinde hayatını kaybeden 9 kişi ise son yolculuğuna uğurlandı

Çöken binada hayatını kaybeden Gökay Alemdar (22), Mustafa Alemdar (48), Saime Alemdar (89), Ecrin Naz Alemdar (11), Erdoğan Alemdar (52), Eslem Alemdar (19), Safiye Alemdar(70), Safiye Alemdar (45), Ayşe Alemdar (46)  için, Pendik 15 Temmuz Şehitler Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Aile yakınları cenazelerin başında gözyaşı döktü. Tabutların üzerine sarılan yakınları uzun süre sakinleştirilemedi.

Alemdar ailesinin cenaze namazını ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı

Enkaz alanını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan da cenaze törenine katıldı

Erdoğan yaralıları hastanede ziyaret ettikten sora yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Buna artık ben afet demeyeceğim bu bir afet değil. Bu aslında ne yazık ki yıllardır konuştuğumuz söylediğimiz, özellikle bu bina yapımlarında kullanılması gereken malzemeler konusu, binaların yapıldığı yerle ilgili olarak atılması gereken adımlarda zemin etüdleri ve bu etüdlere dikkat edilmeden maalesef yapılan inşaatlarda zaman zaman yaşadığımız çok ciddi sıkıntılar var. Bütün bunlarla beraber de tabi inşaat ruhsatları olmadan yapılan inşaatlarla burada olduğu gibi iskan olmadan yerleşimler; bunların neticesinde bakıyoruz üç kata müsaade edildiği halde 8 kat, 10 kat gibi inşaatın yapılmış olması. Yani ranta yönelik, kaçak yapılan bu işlerle şu anda tabi bu bölgede çok ciddi bir sıkıntıyı yaşadık. Ne yazık ki burada şu an 17 kaybımız var ve 14 yaralımız. Şimdi de iki tane yoğun bakımda olan kardeşimiz var. Böylece ardından da cenaze törenine katılacağım. Temennimiz odur ki bütün bu olanlardan bir ders çıkartmamız lazım."

Kaynak: Ajanslar

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir