Aydın Doğan Çalışanlarına Veda Etti: 'Mesleği Zorlanma ve Baskıyla Bırakmıyorum'

 > 
28PAYLAŞIM

Hürriyet, Posta gazeteleri ile CNN Türk, Kanal D gibi televizyon kanallarının da bulunduğu Doğan Medya Grubu'nu dün 1.1 milyar dolar karşılığında resmen Erdoğan Demirören'e satan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, çalışanlarına veda etti. Çalışanlarına veda konuşması yapan Doğan, satış kararını kendisinin aldığını ve üzerinde herhangi bir baskı olmadığını söyledi. 

Doğan Grubu bünyesindeki Posta, Fanatik, DHA, Doğan TV, Kanal D, CNN Türk, Hürriyet, YAYSAT ve D Smart'ın Demirören Grubu'na satılmasına ilişkin anlaşma dün imzalandı.

Gündemin Zirvesine Yerleşen Gelişme Doğrulandı: Doğan Medya Grubu, Demirören'e Satılıyor - onedio.com
Gündemin Zirvesine Yerleşen Gelişme Doğrulandı: Doğan Medya Grubu, Demirören'e Satılıyor - onedio.com

Aydın Doğan, veda ziyaretlerine bu sabah Posta ve Fanatik gazeteleri ile başladı.

Mecidiyeköy'deki Trump Towers'ta bulunan Posta ve Fanatik gazeteleri ile veda ziyaretlerine başlayan Doğan, çalışanlarına bir konuşma yaptı. Hiç kimsenin hakkını yememeye ve adil davranmaya gayret ettiğini söyleyen Doğan, şöyle devam etti: 

''Bilmeden ya da istemeyerek kırdıklarım olduysa özür dilerim. Hakkınızı helal edin. Ben hepinize hakkımı helal ediyorum. Ama bana haksızlık edenler çıktı, ben onlara da hakkımı helal ediyorum. Onlar ister etsinler, ister etmesinler. Bu iki gazetenin bendeki yeri çok ayrı. Bunlar bizzat benim tarafımdan kurulmuş gazeteler. Ben kurdum ama asıl patronluğunu her zaman Rıfat (Posta Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay) yaptı. Allah razı olsun. Her zaman namusu şerefi ile çalıştı gazeteyi buralara getirdi.''

'Zorlanma ve baskıyla mesleği bırakmıyorum. Bugünlere yüzümün akıyla geldim'

Mesleğini zorlama ve baskıyla bırakmadığını kararın kendisine ait olduğunu söyleyen Doğan, kızlarının da bu kararını desteklediğini söyledi ve ekledi: 

''Zorlanma ve baskıyla mesleği bırakmıyorum. Bugünlere yüzümün akıyla geldim. Yaşım 82. Kızlarımla da konuştum onlar da 'İstersen artık kenara çekil' dediler.''

Aydın Doğan, Posta binasının ardından Bağcılar'da bulunan Doğan Medya Center'a geçti.

Doğan, öğleden sonra Bağcılar’daki Hürriyet binasının yemek salonunda gazete yöneticileri, yazarlar ve çalışanlarla vedalaştı. Veda toplantısında Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, gazetenin köşe yazarları Ahmet Hakan, Ertuğrul Özkök, Taha Akyol, Yalçın Bayer ve Murat Yetkin gibi isimler bulundu. Doğan’ın burada yaptığı konuşmada bırakma nedenlerini anlattığı ve helallik istediği öğrenildi.

Aydın Doğan'ın ziyaretine kızları, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan Boyner ve Begümhan Doğan Faralyalı’nın da eşlik ettiği görüldü.

'Sizlerden ve haksızlık ettiklerimden helallik almaya geldim'

Hürriyet'teki çalışanlarına da bir veda konuşması yapan Doğan helallik istemeye geldiğini söyledi:

''Bugün buraya vedalaşmaya geldim. Kısmet olursa Demirören ailesiyle protokolün ikinci kısmını imzalayacağız bugün. Demirören ailesi de Hürriyet'teki çalışanlarla iyi niyet çerçevesinde çalışacağını bana söyledi. Sizlerden ve haksızlık ettiklerimden helallik almaya geldim. Benden ayrılıp tazminatını kuruşuna kadar alıp gidenlerin bazıları bana haksızlık etti, iftira attı, yalan söyledi. Onlara da hakkımı helal ediyorum. 40 yıl dalgalarla boğuştum ama limana sağ salim ulaştırdım. Hakkınızı helal edin.''

'40 yılda dalgalarla boğuştum, gemiyi batırmamak için çok çile çektim'

Hürriyet'ten ayrıldığı için üzüldüğünü söyleyen Doğan şöyle devam etti:

''40 yılda dalgalarla boğuştum, gemiyi batırmamak için çok çile çektim. Gemiyi limana salimen getirmek için uğraştım ve gemi, Türk basınının amiral gemisi olarak salimen limana ulaşmıştı. Hürriyet'ten ayrılırken üzülüyorum ama onurlu bir şekilde gelenlerin de devam ettirmesini diliyorum.''

Aydın Doğan'ın vedası sosyal medyaya da yansıdı...

Kaynak: Medya Radar, T24

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir