Ayasofya'nın Cami Olmasına İlişkin Türkiye'deki Patrikhane Yetkilileri Neler Söylüyor?

18PAYLAŞIM

Son günlerin gündemi olan Ayasofya'nın cami olmasına ilişkin karara yabancı kaynaklar nasıl bakıyor?

Moskova Patrikhanesi’nin Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Metropolit Hilarion bu durumu ‘İnanç özgürlüğünün kabul edilemez bir ihlali' olarak değerlendirdi.

“Çok kutuplu, çok dinli bir dünyada yaşıyoruz, bu nedenle inananların duygularına saygıyla yaklaşılmalı. Şu durumda Türkiye’nin Müslüman ağırlıklı bir nüfusa sahip olduğu anlaşılabilir bir şey, fakat İstanbul’u çok iyi biliyorum, cami sıkıntısı yok. Ayasofya’nın hemen yanında Sultanahmet Camii var ve orası faaliyet gösteriyor. Oraya gidilebilir, neden özellikle de şimdi Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi ihtiyacı duyulduğunu anlamıyoruz.”

Bunun sadece Türkiye’nin içişleri meselesi olmadığını, Ayasofya tüm Hristiyanlar için, dünya için önem taşıyan bir yapı olduğunu ve bu konu üzerinden dönen tartışmaları büyük üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.

“Bu konunun Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu siyasi durumdan, ülkenin devlet başkanının Ayasofa’nın camiye dönüştürülmesini isteyenlerin tarafında olmasından  kaynaklı olduğu aşikâr. Ancak günümüz koşullarında böyle bir adım inanç özgürlüğünün kabul edilemez bir ihlali.”

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, 6. yüzyılda Kurtarıcı İsa onuruna inşa edilen Ayasofya'nın tüm Ortodoks alemi için büyük anlam taşıdığını , bu sebeple bu durumdan derin endişe duyduğunu açıkladı.

"Burası Rus Kilisesi için de özel değere sahip. Ayasofya'nın eşiğinden giren büyük Vladimir knyazlığının elçileri, yapının ihtişamı karşısında büyülendi. Onların hikayelerini duyan Aziz Vladimir, vaftiz oldu ve Rusları vaftiz etti, ardından Rusya yeni bir manevi ve tarihsel boyuta yani Hıristiyan uygarlığına adım attı."

Fener Rum Patriği Bartholomeos, bu kararın Doğu ve Batı dünyasının arasını açacağını, milyonlarca Hristiyan'ın İslam dünyasına sırt çevirebileceğini düşündüğünü söyledi.

"Bir müze olarak Ayasofya, halkların ve kültürlerin buluşma, diyalog ve barış içinde bir arada yaşamaları, Hristiyanlıkla İslam arasındaki karşılıklı anlayışın ve dayanışmanın yeri ve sembolü olarak işlev görebilir. Ayasofya'nın camiye çevrilmesi ihtimali, dünyadaki milyonlarca Hıristiyan'ın İslam'a sırtını dönmesine neden olabilir. Kutsallığı nedeniyle Doğu ve Batı'nın kucaklaştığı hayati bir merkez olan Ayasofya'nın dönüştürülmesi, özellikle de ölümcül koronavirüs salgını nedeniyle imtihandan geçen ve acı çeken insanlığın birlik ve ortak ortak hareket etmeye en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda bu iki dünyanın arasını (Doğu-Batı) açabilir."

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan ise Ayasofya'nın cami olmasını destekleyen bir açıklama yaptı.

"1500 yıllık sayısız onarım, Fatih Sultan Vakfının emekleri, hepsi bu mabet ibadet yeri olarak korunsun diyeydi. Müze olsun diye değil. Ayasofya ibadete açılsın."

Atatürk Ayasofya'yı Neden Camiden Müzeye Çevirdi? - onedio.com
Atatürk Ayasofya'yı Neden Camiden Müzeye Çevirdi? - onedio.com
İlber Ortaylı 'Ayasofya Müze Olarak Kalmalı' Dedi ve Ekledi: 'Politika Aracı Yapılmamalı, Tehlikeli' - onedio.com
İlber Ortaylı 'Ayasofya Müze Olarak Kalmalı' Dedi ve Ekledi: 'Politika Aracı Yapılmamalı, Tehlikeli' - onedio.com
Ayasofya Hakkında Az Bilinen 10 Sır - onedio.com
Ayasofya Hakkında Az Bilinen 10 Sır - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cihanmeral69

acilip acilmamasi bizi alakadar eder. ne olursa olsun bu karari bizim vermemiz gerekir. eger veremezsek kimse bagimsizliktan soz etmesin

firat-aydin8

Kendi icimiz de bagimsiz miyiz ki sanki

unhappy-witch

Tabikide ibadete açılmalı. Ayasofya fethin bir sembolü ve bizim ibadet yerimiz olmalı.

blizzard

Şu açıklamayı "inanç özgürlüğü" üzerinden ABD yapsa güler geçerim, ki yapmışlığım vardır fakat Moskova meydanında Müslümanların rahatça bayram namazı kılabildiği Rusya olunca, adamların birkaç söz söylemeye hakkı vardır diye düşünüyorum.

morningstars

son zamanların en büyük ve etkili hatası olur

yoemqe

hristiyan ülkeleride çok karşısına almayacak ama kendi vatandaşınında isteğini yapacakmış gibi geliyor. sanki ayasofya içinde bir kısım ayarlayıp orayı ibadete açacaklarmış gibi geliyor içimden.

dogarafik

Güzelim kültürel miras mahvolacak en çok ona yanıyorum.

Görüş Bildir