Avusturya Sınırlarını Ordu Koruyacak

0PAYLAŞIM

Avusturya, sığınmacı krizine karşı sınırlarında askerleri devreye koymak üzere harekete geçti. Avusturya, AB sınırları için de sivil-askeri AB misyonu önerisini sunacak.

Sığınmacı krizinin çözümünde sınırların kapatılması yönünde politika izleyen Avusturya, Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmaya rağmen kendi önlemlerini almaya devam ediyor.

Avusturya Savunma Bakanı, ülkesinin sınır kontrollerinde askerleri devreye sokacağını açıkladı. 

Alman Die Welt gazetesine konuşan Avusturya Savunma Bakanı Hans Peter Doskozil; “AB sınırları şu anda etkili bir şekilde korunmadığı için Avusturya yakında sıkı sınır kontrolleri başlatacak. Bu, İtalya sınırındaki Brenner sınır kapısında askerlerin de katılımıyla yoğun sınır kontrolleri anlamına geliyor” dedi.

"İnsan tacirleri hazırlık yapıyor"

Avusturya Savunma Bakanı Doskozil

Sınırların korunmasının Almanya’nın da çıkarına olduğunu savunan Doskozil, Türkiye-AB arasında varılan sığınmacılara yönelik anlaşmanın sığınmacıları farklı güzergahlar aramaya sevk edeceğini öngördükleri için bu yola başvurma kararı aldıklarını söyledi.

“Biz önümüzdeki günlerde Akdeniz güzergahının yoğun olarak kullanılacağını bekliyoruz” diyen Avusturya Savunma Bakanı, “Sadece geçen hafta bu güzergah üzerinden 5.000 kişi Avrupa’ya geldi. Havaların düzelmesiyle birlikte bu sayı artacaktır. İnsan tacirleri bu yönde hazırlıklar yapıyor” diye konuştu.

AB sınırlarının korunmasının öncelikli olarak ele alınması gerektiğini belirten Doskozil, askerlerin sınırların korunmasına katkı sağlayabileceğini, Avrupa’da bunun için yeterli askeri kaynak bulunduğunu söyledi. Doskozil, “Biz, sınırlar nerede korunması gerekiyorsa orada Frontex’e sivil ve askeri destek verilmesini öneriyoruz. Bu Yunanistan, Bulgaristan ya da İtalya’da olabilir“ dedi.

Avusturya’nın askeri çözümü AB savunma bakanları toplantısına taşıyacağını dile getiren Doskozil, sınırların sivil ve askeri işbirliği ile korunması fikrine bir çok AB ülkesinin de destek verdiğini öne sürdü. 

DHA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir