Avukat Erdoğan: 'Koronavirüs Cezaları Hukuki Değil, AYM'ye Kadar Yolu Var'

 > 
50PAYLAŞIM

Maske takma zorunluluğu ve sokağa çıkma yasağına uymayan yurttaşlara kesilen cezalar mahkemeler tarafından iptal ediliyor. Bu cezaların hukuki olmadığını söyleyen Avukat Ayhan Erdoğan, cezaların iptali için AYM, hatta AİHM'e kadar gidilebileceğini belirtti.

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen maske takma zorunluluğunu ve sokağa çıkma yasağını ihlal eden yurttaşlara kesilen para cezaları mahkemeler tarafından iptal ediliyor.

En son Bolu’da maskesiz şekilde köpeğiyle gezerken 392 TL ceza uygulanan Elif Nihan İ.'ye verilen idari para cezasını mahkeme iptal etti. İptal gerekçesinde, “Hem sosyal devlet olma ilkesi, hem de getirilen zorunluluğun mali külfet getirmesi gereği, devletin kişi başına her gün 3 tane maske sağlama zorunluluğu olduğu” ifadeleri yer aldı.

Adana’da ise polis sokağa çıkma yasağını ihlal eden bir yurttaşa 789 TL para cezası kesti. Konunun yargıya taşınmasıyla Adana 5. Sulh Ceza Hâkimliği Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceğini anımsatarak kesilen para cezasını iptal etti.

Mahkeme 'Polisin Kestiği Salgın Cezası Geçersiz' Dedi - onedio.com
Mahkeme 'Polisin Kestiği Salgın Cezası Geçersiz' Dedi - onedio.com

"Devlet maskeleri ücretsiz dağıtmalı"

BirGün'den Havva Gümüşkaya'nın haberine göre, kesilen cezaların iptaline dair değerlendirmelerde bulunan Avukat Ayhan Erdoğan, İçişleri Bakanlığı’nın tebliğlerinin ceza kesmeye uygun olmadığını belirtti. Sulh Ceza Hâkimliği’nin iptal ettiği cezaların hukuki olmadığını vurgulayan Erdoğan, yurttaşlara kesilen cezalarla ilgili şöyle konuştu:

“Cezaların gerekçesi de haklı değildi. Çünkü cezanın kesilme nedeni insanları ekonomik olarak bir şey yapmaya zorluyor. Oysa sosyal bir devletin Anayasa’sı halâ geçerliyse, bu maskeleri ücretsiz dağıtılması gerekiyor. Diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi… İçişleri Bakanlığı’nın tebliğleri Sağlık Bakanlığı’nın Hıfzıssıhha Kanunu’na dayanarak yapılan düzenlemeler ama bu düzenlemeler ceza kesmeye uygun değil. Mahkemelerin iptal kararları haklıdır. Doğru olan budur çünkü yurttaşa ceza kesmek ancak yasal düzenlemelerle olabilir.”

"Cezai işlem için kanuni düzenleme gerekli"

İptal başvurularına değinen Erdoğan, bunların bir kısmının iptal edilmeyeceğini belirterek “Çok rahat söyleyebilirim ki burada iptal başvurusu kabul edilmezse Anayasa Mahkemesi (AYM), o da olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) bu tür cezalara itibar etmeyecektir. Doğru olan bu cezaların kesilmesinden vazgeçilmesidir” dedi.

Yurttaşa yönelik cezai işlem yapılabilmesi için kanuni düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Ceza düzenlemelerini Meclis’ten çıkabilecek kanunlarla ve o kanunlarının da evrensel hukuka ve Anayasa’ya uygun bir içerikte düzenlenmiş olarak uygulanması gerekir. Tabii Türkiye tek kişinin kararnameleri veya ona bağlı çalışan kişilerin tebliğleriyle yönetiliyor. Başta bu hukuki bir tarz değil” ifadelerini kullandı.

"Tahsil aşamasına geçildiğinde de itiraz edilebilir"

Tutanaklarda belirlenen sürelerde iptal için başvuru yapılabileceğini belirten Erdoğan, tahsil aşamasına geçildiğinde de başvuru yapılabileceğini ifade etti. Erdoğan şunları ifade etti:

“İdare Mahkemesi’ne ve Sulh Ceza Mahkemesi’ne olmak üzere iki türlü tutanak olabilir. Yetkisiz kişilerin sizin hakkınızda tutacağı bir tutanakla sizin itiraz sürenizin kaçtığından bahisle onu ödemek durumunda kalmanız hukuka uygun değil. İptalin gerekçesinde bunların yok hükmünde sayılması gerekir. Dolayısıyla süre yönünden de sorun olmayacaktır. Ceza tahsil sürecinde hangi tür tutanaksa ona ilişkin itiraz yollarına gidilebilir. “

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir