Avrupa Parlamentosu’nda Türk Bayrağını Yırtmıştı: İoannis Lagos'dan Türk Belediye Başkanlarına Suç Duyurusu

 > 
243PAYLAŞIM

Avrupa Parlamentosu’nda Türk bayrağını yırtan Yunan parlamenter Lagos, bu kez de Batı Trakya’daki Türk asıllı belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulundu. Lagos, Türk başkanları ‘vatana ihanet’le suçladı.

AA'nın aktardığı habere göre, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Yunan milletvekili İoannis Lagos, "vatana ihanetle" itham ettiği Batı Trakya’daki Kozlukepir (Arriana) Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ve Yassıköy (İasmos) Belediye Başkanı Önder Mümin aleyhinde suç duyurusunda bulundu.

"Ülkenin bütünlüğüne zarar vermek"

Lagos, Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos) savcılığına sunduğu dava dilekçesinde, iki Türk belediye başkanının, Türkiye’de katıldıkları, Batı Trakyalılar Derneğinin Bursa şubesince düzenlenen etkinliklerde Yunanistan aleyhinde söylemlerde bulunarak "ülkenin bütünlüğüne zarar vermek" ve "görevi kötüye kullanmak" ile ilgili Yunan ceza hukuku maddelerini ihlal ettiğini ileri sürdü.

Bölücülük suçlamasıyla yargılanmaları istendi

Aralarında Kalavrita Mitropoliti’nin de bulunduğu 330 kişi tarafından da imzalanan ve Yunan basınında bu konuda çıkan kimi haberler ve fotoğrafların kanıt olarak gösterilmek istendiği dilekçede, Ahmet ve Mümin’in, "Yunanistan’ın yabancı bir ülkeyle olan dostane ilişkilerini zedelemek" ve "vatandaşlar arasında bölücülük yaparak toplumsal barışı bozmak" suçlarından yargılanmaları istendi.

AP Genel Kurulunda Türk bayrağını yırtmıştı👇

Yunan Milletvekili Ioannis Lagos'tan Çirkin Provokasyon: Türk Bayrağını Yırttı! - onedio.com
Yunan Milletvekili Ioannis Lagos'tan Çirkin Provokasyon: Türk Bayrağını Yırttı! - onedio.com

Yunan milletvekili Lagos, 29 Ocak'ta Brüksel'de düzenlenen AP Genel Kurulunun "Yunan Adalarında İnsani Durum" başlıklı oturumunda yaptığı konuşma esnasında Türk bayrağını yırtmıştı.

Dört gün parlamento cezası verilmişti

Türk Bayrağını Yırtan Yunan Vekile 'Dört Gün Parlamento Faaliyetlerine Katılmama' Cezası - onedio.com
Türk Bayrağını Yırtan Yunan Vekile 'Dört Gün Parlamento Faaliyetlerine Katılmama' Cezası - onedio.com

Olayın ardından Lagos hakkında yaptırım süreci başlatan AP, Yunan milletvekiline 7 günlük ödenekten mahrumiyet ve 4 gün parlamento faaliyetlerine katılmama cezası vermişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir