Avrupa'nın En Büyük Cezaevi Silivri'de Her Koğuşa Yalnızca 1 Kitap Düşüyor

 > -
Abone ol

Çok sayıda yazar ve gazetecinin de tutuklu bulunduğu, Avrupa’nın en büyük cezaevi olarak geçen Silivri Cezaevi’nde yalnızca 1750 kitap bulunurken her koğuşa yalnızca 1 kitap verildiği öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Canan Coşkun'un haberine göre, 1750 kitaplık kütüphaneden talepte bulunan gazetecilere ya “seçtiğiniz kitap başkasında” ya da “o kitap yok” cevabı veriliyor. Cumhuriyet yazarı Hakan Kara’nın okumak için 5 kitap seçtiği, 5’inin de bir başkasında olduğu gerekçesiyle isteğinin karşılanmadığı belirtildi.

İnceleme tamamlanmadı

Her koğuşa bir kitabın verildiği Silivri Cezaevi’ne İletişim Yayınları’nın geniş ölçüde kitap yardımında bulunduğu, ancak memur eksikliği nedeniyle inceleme tamamlanamadığından kitapların henüz kütüphaneye konulmadığı belirtildi. 

Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’la görüşe giden yakınının götürdüğü hukuk mevzuatı ve İngilizce ders kitabı da içeri alınmadı. İngilizce ders kitabının alınmamasına gerekçe olarak Akın Atalay’ın öğrenci olmaması gösterildi

Cumhuriyet yazarları Güray Öz ve Hakan Kara ile Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Önder Çelik’in kaldığı koğuş haricinde televizyonun bulunduğu koğuşlarda radyonun da yer aldığı ancak TRT’nin tek frekans olduğu öğrenildi.

Cumhuriyet Tutuklamalarına İtiraz Reddedildi - onedio.com
Cumhuriyet Tutuklamalarına İtiraz Reddedildi - onedio.com

BM raportörü görüştü

Öte yandan BM özel raportörünün önceki gün Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, gazetenin avukatı Bülent Utku, yazarlar Hakan Kara, Güray Öz ve Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Önder Çelik ve avukat Mustafa Kemal Güngör ile görüştüğü, raportörlerin koğuşlarda inceleme yaptığı aktarıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir