Görüş Bildir

Auto-Brewery Sendromu: ABD'li 46 Yaşında Bir Adamın Vücudu, Kendi Kendine Bira Üretmeye Başladı!

Anasayfa > Gündem

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan ve bağırsaklarında maya mantarı çoğalan 46 yaşında bir adamın vücudu kendi kendine bira üretmeye başladı. Çok nadir olarak görülen hastalık yüzünden adam işinden oldu.

Euronews'den Enis Günaydın'ın haberine göre, Amerikalı adam, ilk etapta sarhoşluğun etkilerini hissetmeye başladı. Baş dönmesi, hafıza kaybı gibi etkiler sonucunda işinden istifa etmek zorunda kaldı. Ziyaret ettiği çok sayıda doktor hastalığını teşhis edemezken, bir psikiyatr da kendisine antidepresan ilaçları önerdi.

'Kendi kendine mayalanma sendromu'

'Kendi kendine mayalanma sendromu'

Adamın yaşadıkları aslında çok nadir görülen bir hastalık. 'Auto-brewery sendromu' (kendi kendine mayalanma sendromu) veya 'gut fermantasyonu sendromu' şeklinde isimlendirilen bu hastalık, sindirim sisteminde alkol üretilmesine neden oluyor.

Hastalığa sahip olan kişi, yediklerinin alkole dönüşmesi sonucunda sarhoşluk yaşayabiliyor.

İlk olarak 2013 yılında tespit edildi

İlk olarak 2013 yılında tespit edildi

2013'ten önce hakkında çok detaylı bilgi bulunmayan sendrom, ilk defa 61 yaşında bir Amerikalı'nın teşhis edilmesiyle gündeme gelmişti. Araştırmacılar Barbara Cordell ve Justin McCarthy, yaptıkları inceleme sonucunda hastanın bağırsaklarında ekmek, bira ve şarap yapımında sıkça kullanılan 'Saccharomyces cerevisiae' türünde maya bulunduğunu tespit etmişti.

Mantar tedavisi ve düşük karbonhidrat rejimi ile tedavi edildi

Mantar tedavisi ve düşük karbonhidrat rejimi ile tedavi edildi

Cordell ve McCarthy, ardından hastaya mantar tedavisi ve düşük karbonhidrat rejimi uygulayarak sendromu yok etmeyi başardı.

Son 30 yılda yaklaşık 5 defa benzerine rastlanıldığını belirten araştırmacılar, yine de hastaların hayatı üzerinde büyük olumsuz etki yaratan bu sendrom hakkında farkındalığın artması gerektiğini savunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
217
96
24
16
12
8
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Emre Demirkol

Türkiyede olsa bu adama da vergi koyarlardı

King in the East

espri yapmadan önce düşünün lütfen amk.. adam baş dönmesi hafıza kaybı gibi şeyler yüzünden işini falan kaybetmiş

BERK ANDIÇ

Bu adam %70 vergiye tabi.