Atilla'nın Yargılandığı Davanın 5. Gününde Zarrab'ın İfadesinden Öne Çıkan Başlıklar

58PAYLAŞIM

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla yargılandığı davada 5. duruşma görüldü. Onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıyayken savcıyla anlaşarak ‘tanık’ sıfatıyla ifade veren Zarrab, 4. defa  jüri karşısına çıktı. New York Güney Bölgesi, Federal Mahkemesi'nde görülen davada, ABD'li olmayan gazetecilerin içeri cep telefonu sokmasının önünde yasal engel bulunuyor. Davayı takip eden ABD'li basın mensuplarının sosyal medya paylaşımları ve gazeteci Cüneyt Özdemir'in oturum sonrası verdiği bilgiler çerçevesinde, duruşmada yaşananları ana hatlarıyla derledik.

Önceki duruşmalarda yaşananları sizlere aktarmıştık 👇

Türkiye'nin Gözü Bu Davada: İşte Zarrab'ın Tanık Sandalyesine Oturduğu İlk Duruşmadan Detaylar... - onedio.com
Türkiye'nin Gözü Bu Davada: İşte Zarrab'ın Tanık Sandalyesine Oturduğu İlk Duruşmadan Detaylar... - onedio.com
Jüri Karşısında İkinci Gün: Zarrab'ın Tanık Sandalyesine Oturduğu Davada Neler Yaşandı? - onedio.com
Jüri Karşısında İkinci Gün: Zarrab'ın Tanık Sandalyesine Oturduğu Davada Neler Yaşandı? - onedio.com
Tanık Sandalyesinde 3. Gün: Zarrab İfadesinde Neler Anlattı? - onedio.com
Tanık Sandalyesinde 3. Gün: Zarrab İfadesinde Neler Anlattı? - onedio.com

Halkbank'ın eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı dava, yaklaşık 1 saat geç başladı.

Savcılık makamı Zarrab'ın cuma gününe kadar ifade vereceği öngörüsünde bulunmuştu. Ama ifadenin salı, hatta çarşambaya kadar sürebileceği belirtiliyor.

Zarrab'ın koyu renk bir blazer ceket giydiği belirtildi. Zarrab ifadesinin 4. gününe, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile aralarında geçen 'gıda ticareti' konuşmalarını anlatarak başladı.

ABD’de süren Reza Zarrab’la ilgili davanın birçok çizimi de New York’ta yaşayan ünlü karikatürist-ressam Necdet Yılmaz’a ait.

Cüneyt Özdemir duruşmanın ilk oturumunda yaşananları aktardı: "Savcı, cuma günü yaşananların özetini geçti"

'Gıda ticaretinde' yaptığı iki hatayı açıklayan Zarrab bunlardan birinin buğday menşeine 'Dubai' yazmak olduğunu söyledi: "Dubai'de buğday yetiştirilmiyor"

ABD'li gazeteci Klasfeld'in aktardığı bilgiye göre Zarrab, gıda ticareti konusunda iki evrakta hata yapıldığını söyledi. İlk hatanın miktarın fazlalılığı ile ilgili olduğunu söyleyen Zarrab, ikinci hatanın buğday menşeine 'Dubai' yazmak olduğunu söyledi. Zarrab, hâkimin "Bu neden hata olsun" sorusuna "Dubai'de buğday yetiştirilmiyor" yanıtını verdi.

ABD'li gazeteci Pete Brush, Zarrab'ın ifadesinde Atilla'nın "perdenin ardındaki iş bitirici" olarak kurgulandığını aktardı.

Atilla'nın avukatları, Zarrab'ın telefon kayıtlarınının savunma makamına geç verildiğini ve konuşmalarda Zarrab'ın hapisten kurtulmak için yalan söylemeye hazır olduğunun anlaşıldığını belirtiyorlar.

Davayı takip eden Katie Zavadski "Görüşmelerde konuşulanları anlamak epey zor. Atilla'nın avukatlarının bunları incelemek için süre istemesi boşuna değil" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Cüneyt Özdemir, Zarrab'ın ifadesinden Türkiye'de mali şube tarafından tutuklandığı dönemi "Çok önemli bir gelişme" diyerek şöyle aktardı 👇

Özdemir'in aktardığı bilgiye göre Zarrab "Türkiye'de hiç hapse atıldın mı?" sorusuna "Evet, tutuklanarak cezaevine gönderildim" yanıtını verdi. İfadesine "Avukatlarım geldi, konuştuk ve tahliye edildim" diye devam eden Zarrab, tahliye edilmek için bir ödeme yapıp yapmadığı şeklindeki soruya "Evet sayın hâkim" yanıtını verdi. Ve bu ödemelerin "kısmen rüşvet" olduğunu ifade etti.

Zarrab, serbest bırakıldıktan sonra Halkbank'a gittiğini, Süleyman Aslan'la değil, görevi ondan devralan kişiyle görüştüğünü söyledi.

Gazeteci Adam Klasfeld paylaştı: Temsili uyuyan jüri üyesi 📌

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda Zarrab, 28 Şubat 2014'te serbest bırakılmasının ardından yaşananları anlattı.

Çizim: Necdet Yılmaz

Zarrab: "17 Aralık'tan sonra hiçbir Halkbank çalışanına rüşvet vermedim"

Sermayeh Bank ve Sermayeh Exchange ve Dubai'deki Rostamani Exchange ile Zarrab arasındaki yazışmaların dosyaya delil olarak eklendiği aktarılan bilgiler arasında.

"Zarrab kayıtların gerçekliğini doğruluyor"

Öte yandan Reuters, Hakan Atilla'nın avukatları tarafından yazılan bir mektuba yer verdi: "Zarrab, daha az ceza almak için bir ifade uydurmak konusunda istekli olduğunu ifade ediyor"

Hürriyet'in aktardığı bilgiye göre Reuters haber ajansı, Hakan Atilla'nın avukatları tarafından yazılan bir mektuba yer verdi. Hâkim Berman'a yazılan mektupta 15 Eylül 2016'da Zarrab ile Ahad isimli bir şahsın telefon görüşmesine yer verildi. Söz konusu telefon görüşmesinde, Zarrab'ın ihtiyaç durumunda hapisten dışarı çıkmak ya da daha az bir ceza almak için yalan söylemeyi Ahad isimli kişiyle konuştuğu aktarıldı. Savunma avukatları tarafından yazılan mektupta, "Zarrab, daha az ceza almak için bir ifade uydurmak konusunda istekli olduğunu ifade ediyor" cümlesi kullanıldı.

Katie Zavadski, savunma avukatlarının şikayetlerinin konusu olan telefon kayıtlarının PACER sisteminden çıkarıldığını aktardı 👇

Duruşmayı takip eden Zavadski, davanın tutuklu sanığı Atilla'nın avukatlarının hâkime sunduğu ABD Mahkemeleri Elektronik Belge Erişim Sistemi'nden (PACER) kaldırıldığını ve bunun koruma tedbiri olarak yapıldığını duyurdu. Bu, kayıtların görüşüleceği ancak henüz kamuoyuna açık olmayacağını anlamına geliyor.

Hâkim Berman "bugün bu kadarı yeterli, iyi ilerleme kaydediyoruz" dedi ve oturum sona erdi.

Zarrab'ın Savcılık makamı tarafından yapılan sorgusu sona erdi, yarın çapraz sorgusu başlayacak. Gazeteci Özdemir öğleden sonraki oturumda yaşananları şöyle özetledi 📹

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir