Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay Tahliye Oldu

-

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarına yönelik davada tutuklu bulunan gazetenin yayın danışma kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan ile dilbilimci Necmiye Alpay'ın aralarında bulunduğu 9 sanığın yargılanmasına başlandı. Duruşma savcısı yaklaşık 4,5 aydır tutuklu bulunan Aslı Erdoğan ve 4 aydır tutuklu bulunan Necmiye Alpay için tahliye talep etti. Mahkeme, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Bilir Kaya'nın tahliyesini kararlaştırdı. Alpay ve Erdoğan akşam saatlerinde tahliye oldu.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay mahkeme kararının ardından tahliye oldu

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay mahkeme kararının ardından tahliye oldu
Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay mahkeme kararının ardından tahliye oldu

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, kapatılan Özgür Gündem gazetesi davasında tutuklu yargılanan yayın kurulu üyeleri Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile gazetenin yayın yönetmeni Zana Kaya’yı tahliye etti.

Yazar Aslı Erdoğan, dilbilimci Necmiye Alpay ve Zana Kaya terör örgütü suçlamasıyla yargılanıyordu.

Aslı Erdoğan: "Sadece kimden gelirse gelsin şiddete karşı çıktığım ve insan merkezli yazı yazdığım için oluşturulan PKK/KCK torbasına atıldım"

DHA'nın aktardığına göre duruşmada ilk savunmayı yapan Aslı Erdoğan hayatında ilk kez mahkemeye çıktığını belirterek "Ben savaş karşıtı, anti-militarist meşru müdafaa bile olsa insan öldürmeyi asla kabul etmeyen, et bile yemeyen bir kişiyim" dedi. 

5 yıldır gazetede yayın danışma kurulu üyesi olarak adının yazdığını belirten Erdoğan, "Özgür Gündem gazetesi verilen izin doğrultusunda faaliyet gösteren, her nüshası basın savcılığınca denetlenen bir gazetedir. 2011'den bu yana gazetede edebi yazılar yazıyorum. 2013'te gazeteden ayrıldım, ara ara yazmaya devam ettim. Her ne kadar gazete künyesinde danışma kurulu üyesi olarak adım kayıtlı olsa da fiilen hiçbir danışma kurulu üyeliği yapmadım. Kurul olarak da hiç toplanmadık. Kaldı ki danışma kurulları, gazetenin yayın politikasını belirleyebilen inisiyatif sahibi organlar olmayıp danışma niteliğinde faaliyet gösteren birimlerdir. Gazete yönetimi isterse danışır, isterse danışmaz" dedi. 

KCK'nın açılımını bile bilmediğini ifade eden Erdoğan, "Bugüne kadar yazdığım yazılardan hiçbirisinden dolayı hakkında dava açılmadı. Sadece kimden gelirse gelsin şiddete karşı çıktığım ve insan merkezli yazı yazdığım için oluşturulan PKK/KCK torbasına atıldım. Gazetede mahlasla yazı yazan kişilerin kimliklerini bilme olanağım yoktur. Yayın politikasını, manşeti gazetenin editörü belirler. Kimseden emir ve talimat almadım. Hukuk, sadece devleti değil, bireyi ve toplumu korumakla yükümlüdür. Uluslararası düzeyde pek çok eserim var, bir çok ödülüm var. Hayatımda hiç Kandil'e gitmedim. PKK terör örgütü üzerine tek satır yazı yazmadım. Ben sadece yazarım, yazdıklarım dışında hiçbir şeyden sorumlu değilim" diye konuştu.

Alpay: Tutuklama infaza dönüştü

Aslı Erdoğan'ın savunmasının ardından dilbilimci-yazar Necmiye Alpay sanık sandalyesine alındı. 

Alpay savunmasında, Özgür Gündem'de danışma kurulu üyesi ve bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptığı için yargılandığını belirterek, "Ben sadece ifade özgürlüğünü savunduğum için ve bu yaklaşımla danışma kurulu üyeliğini kabul ettim. Şeklen de bir günlük yayın yönetmenliği yaptım. Her ikisi de tamamen kağıt üzerinde, şekli bir husustur" dedi. 

Danışma kurulundaki kişilerle hiç toplantı yapmadıklarını da söyleyen Alpay, "Bugüne kadar yazdığım hiçbir yazıdan dolayı tatbikata uğramadım. 4 aydır tutukluyum. Bir anlamda yargısız infaza uğradım. Tutuklama infaza dönüştü. Tahliye ve beraatimi talep ederim" dedi.

Yöneltilen suçlamalar ve istenen cezalar şöyle

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Özgür Gündem yöneticileri ve çalışanlarından Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Ayşe Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut "şüpheli" sıfatıyla yer alıyor. 

İddianamede, Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 9 şüphelinin, "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Daha önce de tahliye kararı verilmişti

Bir Suçtan Tahliye, Diğerinden Tutukluluğa Devam - onedio.com
Bir Suçtan Tahliye, Diğerinden Tutukluluğa Devam - onedio.com

Kasım ayında Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın "Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozma" suçlamasından tahliyelerine karar verilmişti. Ancak "Terör örgütü üyeliği" suçlamasından dolayı tutukluluk halleri devam ediyordu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir