Askerlikte Yeni Model: Süre Herkese Eşit, Bedelli Kalıcı

 > 
108PAYLAŞIM

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 'tek tip askerlik' açıklamasından sonra kulis bilgileri geliyor. Sürenin herkes için eşit olarak planlandığı modelde, 9 aylık süre zarfı ön plana çıkıyor. Yenide sistem bedelli de kalıcı hale geliyor.  3-4 haftalık temel eğitimin ardından kalan sürenin bedel ödeyerek tamamlanabileceği ifade ediliyor. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde iki-üç ay içinde tek tip askerliğin geleceğini bildirmişti.

Milli Savunma Bakanı Akar: '2-3 Ay İçinde Tek Tip Askerlik Gelecek' - onedio.com
Milli Savunma Bakanı Akar: '2-3 Ay İçinde Tek Tip Askerlik Gelecek' - onedio.com

Kulislerden sızan bilgiye göre, yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmalar ağırlıklı olarak Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Asker Alma (ASAL) Genel Müdürlüğü’nde yürütülüyor.

ASAL’ın bazı meslek gruplarından olanların askerlik hizmetinden yararlanabilmek için ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmalar yaptığı da ifade ediliyor. 

Hürriyet'ten Uğur Ergan'un haberine göre, yeni sistemde askerlik süresinin her yükümlü için eşit olmasına kesin gözle bakılıyor. Süreyle ilgili 6 veya 9 ay konuşulsa da 9 ay seçeneği öne çıkıyor.

Bedelli daimi oluyor

Diğer önemli yenilik ise ‘bedelli’de. Bakan Hulusi Akar, bedelli askerliğin daimi olacağını, önceki gün TBMM’de Milli Savunma Bakanlığı bütçesi görüşülürken yaptığı, “Bedelli askerlik konusu da daimi olacak” açıklamasıyla ortaya koymuştu.

Bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesi için değişik alternatiflerden oluşan ayrıntılı teknik çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Askerlik süresi 9 aya düşürüldüğü takdirde, zorunlu temel askerlik eğitiminin 3-4 hafta içinde verilmesi, geriye kalan kısmın ise bir bedel ödenerek tamamlanabileceği ifade ediliyor.

Yaşı ilerlemiş olanlara farklı bedelli düzenlemesi

Fiziki olarak temel eğitim almada zorlanacak olan yaşı ilerlemiş yükümlüleri kapsayacak farklı bir bedelli düzenlemesinin de yapılabileceği iddia ediliyor. Bu kapsamda bazı meslek gruplarından olanlardan (doktor, mimar, mühendis, vs) mesleki olarak yararlanma alternatifi üzerinde durulduğu belirtiliyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir