Asgari Ücrete Yapılan Zam Geri mi Alınıyor?

 > -

Asgari ücret zammı sıfırlanıyor... Zorunlu hale gelecek olan BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) için asgari ücretten kesinti yapılacak. Hükümetin bu mecburi katılımla ilgili mevzuat değişikliği ile, asgari ücret yeniden 1007 TL'ye kadar düşecek.

Hükümet, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne mecburi katılımla ilgili bir mevzuat değişikliği hazırladı. Buna göre, yakında hayata geçmesi beklenen uygulamayla beraber, 45 yaş altı 13 milyon çalışanın tamamı sisteme entegre edilecek.

BES için maaşlardan aylık 100 TL otomatik olarak kesinti yapılacak. Yani zaten Ekim ayında üst vergi dilimine gireceği için maaşı 1107 TL’ye inecek asgari ücretli, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç 1007 TL maaş alacak. Bu kesintilerle birlikte, asgari ücretliye yapılan zam da sıfırlanmış olacak.

Ne olmuştu?

Ve Asgari Ücret 1300 TL Oldu - onedio.com
Ve Asgari Ücret 1300 TL Oldu - onedio.com

Süleyman Soylu 31 Aralık 2015 tarihinde, asgari ücretin 2016 başından itibaren 1300 TL'ye çıkarıldığını açıklamıştı. Bakan, işverene yüklenen ekstra maliyetin devletle bölüşüleceğini söyleyerek, bu artıştan kaynaklanan yükün % 40'ını devletin karşılayacağını duyurmuştu.

Hazırlanan yeni sisteme göre, BES içinde altı ay kalmak da zorunlu olacak.

Hükümet bu sistemle 10 yıl içinde 100 milyar TL’den fazla kaynak elde etmeyi amaçlıyor.

Ayrıca Ekim ayından itibaren, asgari ücretliden %15 değil, %20 gelir vergisi alınacak.

Bu da asgari ücretten kesilen gelir vergisi miktarını 86.5 TL’den 156.5 TL’ye çıkaracak. Bu kesintinin yaşanması için yasa değişikliği yapılması bekleniyor ancak hükümet bunu henüz gerçekleştirmiş değil.

BES’te birikimi olan asgari ücretli sayısı geçen yılın sonunda sadece 35 bin'di.

BES’te geçen yıl sonu itibariyle toplam 42,9 milyar lira birikti ve katılan asgari ücretli sayısı yalnızca 35 bin'di. Ancak yakın zamanda yürürlüğe girmesi gereken tasarıya göre, asgari ücretlinin artık BES kesintisinden kaçabilmesi mümkün olmayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016vergizam
Görüş Bildir