Artık Dur Deme Vakti! Fillere Yapılan Acımasız Muameleye Karşı Tayland Hükümeti Harekete Geçti

-
Abone ol

Hayvanlara yapılan eziyet bitmek bilmiyor.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/animals/tourist...

Tayland'da eğlence amaçlı binilen fillere zarar verildiğini gösteren görsellerin ortaya çıkması üzerine turistler uyarıldı.

Turistlerin popüler seyahat noktalarından olan Puket'te çekildiği düşünülen içler acısı görüntüler, Twitter'dan paylaşıldı. Görsellerden de anlayacağınız gibi, fil bakıcısı elindeki kancayla file defalarca vuruyor ve zavallı hayvanın vücudundan kanlar akıyor. Filin kafasındaki eski yaraları da görmek mümkün...

Fotoğraflar, Abang Da Balik kullanıcı adıyla geçtiğimiz nisan ayında Twitter üzerinden paylaşıldı. Fakat, o günden beri gelen yorumlardan sonra tekrar viral oldu.

Her yıl Tayland'ı ziyaret eden turistler; fillere binmek, beslemek ve izlemek için can atıyor. Ancak turistler, bu hayvanlara binilmemesi ve bu tarz hizmet veren şirketleri desteklenmemesi için uyarılıyor.

Tayland Turizm Otoritesi'nin sözcüsü, "Lütfen fil sürmeyin ve bu sektörü desteklemeyin. Biz asla turistlerin file binmesini tasvip etmiyoruz" dedi.

Dünya Hayvanları Koruma Örgütü'ne göre Asya'da, günümüzde 3000 fil eğlence için kullanılıyor ve %77'sine vahşice davranılıyor. Ancak, Tayland Ulusal Parkı, Yaban Hayatı ve Bitki Koruma Bölümündeki veteriner Dr. Patrapol Maneeorn'a göre; Tayland hükümeti, ülkedeki caniliği ortadan kaldırmak için oldukça sıkı çalışıyor.

Ülkede vahşi 3.500 ve uysal 4.500 olmak üzere 8000 tane fil bulunuyor. Vahşi filler, kanunlarla korunmasına rağmen daha uysal olan filler canice çalıştırılıyor.

Dr Maneeorn, Tayland devlet kurumlarının; politika geliştirme, vahşi doğa araştırmalarını destekleme, yaralanan hayvanları rehabilite etme ve yasal olmayan hayvan ticareti dahil olmak üzere hayvan istismarıyla ilgili çeşitli çalışmalar başlattığını söyledi. Turistlerin de bu durumu boykot etmeleri için çağrıda bulundu.

Birçok hayvan tutsak şekilde yaşıyor ve onları ehlileştirmek için keskin, sert ve zarar verici aletler kullanılıyor.

Bazı hayvanların kafalarını sağa sola sallaması genelde oyun için yapılmış gibi anlaşılıyor fakat aslında bu da, hayvanlara zorla yaptırılan hareketlerden bir tanesi. Annelerinden ayrılarak getirilen yavru filler, küçüklüklerinden beri acımasızca eğitiliyor. Fakat Elephant Valley gibi bazı şirketler, hayvanlara karşı yapılan kötü muameleye karşı savaşıyor. Şirkette, filler kendi alanlarında istedikleri gibi dolaşıyor ve turistler için kullanılan fillerin aksine insanlar tarafından günde bir kere besleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
betulowski

bunlara ne yapsan az gelir o yüzden sessizce gebermeleri dileğiyle

dremor

devletler böyle tasvip etmiyoruz kınıyoruz derler ama asla bir şey yapmazlar yapsalarda gösteriş olsun diye bu durumu ben çocukken de biliyordum hala devam ediyor

iskender-buyuk1

Umuyorum Tayland aynı hassasiyeti pedofili ve insan kaçakçılığı konusunda da gösterir...

esen-adil

Bu sadist davranış resgileyen varlıklar ne zaman yok olacak

stolk

File bu zamana kadar ne yapıysa aynısını yapıp aynı şartlarda çalıştırıp yaşatacaksın anca o zaman akıllanır bu dangalaklar

betulowski

ben o zaman bile akıllanacaklarını düşünmüyorum

stolk

acıyı bi çeksinler fil hakları savunucusu bile olurlar :D

betulowski

fil hakları savunucusu :d

Görüş Bildir