Ardındaki Gerçek Aslında Hiç de Göründüğü Gibi Olmayan Rahatsız Edici Görseller

-

Yakın zamanda Oxford’un deneysel psikoloji bölümünde doktora çalışmalarını tamamlamış olan eski bir profesyonel sihirbaz olan Matthew L. Tompkins insan bilincinin kandırılmaya olan sevdasını ele aldığı bir kitap yayınladı.

Yeni kitabı, Illusion Spectacle, 1800'lerden bu yana paranormal illüzyonların kapsamlı bir incelemesini sunuyor. Biz de detayları sizler için BuzzFeed News'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeednews.com/article/gab...

Arka tarafta duran sihirbaz William S. Marriott, sözde bir kadın ruhunun elinde çiçek ve kuşlar taşıyarak yükselişini izliyor.

Bu aslında psişik araştırmacı Harry Price'ın sunumlarında kullandığı bir maket, ve dönemin dolandırıcı medyumlarının kullandığı iddia edilen bir ekipman.

Bu ruh çıkarma seansı fotoğrafı 1940'lı yıllarda Danimarkalı fotoğraf sanatçısı Sven Türck'ün evinde kurgulandı ve çekildi.

Solda William S. Marriott, kendine yaklaşan gizemli bir ruhun olduğu fotoğrafta poz veriyor. William S. Marriott o dönemde, yalancı medyumların insanları nasıl dolandırdığını ortaya çıkarmak için çabalıyordu.

Ölen yakınlarından mesaj almak isteyen ve diğer mağdur insanları istismar eden kişilerin ne gibi yollara başvurduğunu halka göstermek istiyordu. 

Sağda ise Harry Price arşivinden, benzer uydurma bir sahnenin ne gibi malzemeler kullanılarak yapıldığını gösteren bir fotoğraf.

Solda, ünlü sihirbaz Houdini'nin kendi ruhu ile sahnelenmiş bir fotoğrafını görüyoruz.

William Marriott ise yine 1900 yılların başında sıkça kullanılan cadı tahtalarını kullanan bir kızı fotoğraflamış.

Houdini, yıl 1899.

New York limanında 7 Temmuz 1912'de çekilen bu fotoğrafta Houdini'nin en ünlü numaralarından biri sergileniyor.

Sihirbaz, bacaklarından zincirlenmiş ve elleri kelepçelenmiş şekilde bir konteynere konulacak, konteyner çiviler ve iplerle sıkıca kapatılacak ve 50 kiloluk demir ile suyun içine bırakılacak. 

Houdini ise bu aşırı zorlu kafesin içinden 1 dakikadan daha kısa bir sürede çıkabiliyordu.

Amerikalı sahne sihirbazı Harry Kellar, 1894'te bastırdığı bu posterde tüm ruhani gösterilerine ona yardımcı olduğu için şeytanın ta kendisine teşekkürlerini sunuyor.

1866 yılında çekilmiş bu fotoğrafta Alman illüzyonist Jacoby-Harms, havaya uçurduğu eşyalara şaşkınlıkla bakıyor.

Her iki fotoğraf da F.A. Dahlström tarafından üst üste fotoğraf çekme metodu kullanarak çekildi.

Paranormal araştırmacı Eric Dingwall'ın kullandığı ekipman kutusu

1915 yılından kalma bu posterde, Howard Thurston ve halkın mistik ve doğaüstü olaylara gösterdiği ilgi görülüyor.

Sağdaki 1882 yılından kalma görsel ise, Londra'nın Piccadilly meydanında Baldwin ve eşi Clara'nın doğa üstü, kötü ve mistik güçleri temizlediği gösteriden.

Georges Méliès’in 1907 yapımı filmi Dolunya'da Güneş Tututlması'ndan bir sahne

"Psikoloji ilginç bir bilim çünkü insanlar kendi bilişsel süreçlerinde doğuştan uzman olduklarına inanmaya yatkındır. Günden güne, hepimiz çevremizdeki dünyayı daha başarılı bir şekilde algılıyor ve hatıralarımızı kullanarak etkileşime giriyoruz. Ancak birçok yönden, bu süreçler sezgisel olarak anladığımızı sandığımız şekilde işlemiyor."

"Yanıltıcı deneyimler konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olarak, insanların zihinlerinin kusurlu olduğunu veya bilişsel sistemlerinin sınırlı olduğunu söylemeye çalışmıyorum, ancak bu sistemlerin çoğu zaman hayal ettiğimizden daha tuhaf işlediğini söylemem gerek."

Mistik prenses Eva Fay, 1911 ve sağda Forrest ve Bilinmezin Efendileri posteri, 1900

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
stolk

Eskiden yapılan işte emek varmış şimdi tükürükle iyileştirme falan çıktı artık bu kadar çaba bile harcamadan milleti yoluyorlar.

spiritorbs

Yalan ve dolandırıcılığın tarihi . Bunlar ve şu an yaşanılanlar olmasaydı asla yenilenip gelişemezdik . Akış bazen zorluklarla geçsede bu yaşanmışlıklara ve akışa saygı duyuyorum .

culog

Kesin ip var.!

birinci-tekil-birey

Öyle böyle hiç sermayesiz şu palavralardan çok iyi ekmek yemiş adamlar... :)

so-far-so-good

Hala daha yiyor bazı şerefsizler.

Görüş Bildir