Araştırmalarda ''Lucid Dream'' Yani Kontrol Edilebilir Rüyanın Birçok Psikolojik Rahatsızlığı Tedavi Edebileceği Bulundu!

1bPAYLAŞIM

''Inception'' filmini izlediyseniz kontrol edilebilir rüya hakkında bir fikriniz vardır. Kontrol edilebilir rüya, bir kişinin rüyada olduğunu fark ettiği andır. Uyku ile uyanıklık arasında bir durumdur.

Bilim insanları bu durumu iyi amaçlar için kullanmanın bir yolunu bulmuş gibi duruyor. Bilinçli uykunun; stres, kaygı ve diğer bazı psikolojik problemlerle başa çıkmamıza nasıl yardımcı olabileceğini sizler için derledik.

Kontrol edilebilir rüya ve psikozun beyin aktiviteleri arasında benzerlikler vardır. Yani bir rüya gördüğünüzde psikolojik rahatsızlıkları olan biri gibi hissedersiniz.

Kulağa garip geliyor değil mi? Bilim insanları bu bilgiden yola çıkarak, insanların rüyalarını kontrol edebilmelerinin oldukça tedavi edici bir durum olabileceği sonucuna vardı.

Genel olarak bilim insanlarının iddiası şu şekilde:

  • Kabus görmekten şikayetçi insanlar, rüyalarını kontrol etmek için eğitilebilirler ve bu şekilde bilinçli olarak uyanabilirler.

  • İnsanlar rüyada gördüklerini kendi olması istediği şeylere göre şekillendirebilir. Onların gerçek olduğunu düşünerek mutlu anları yaşadığınızı hayal edin! Fiziksel beden, kontrol edilebilir rüyanın eylemlerinden etkilenir. Stres ve kaygıyı tedavi etmeye yardımcı olan olumlu duyguları hissetmeyi sağlar.

  • Dahası, sanatçılar ve bilim insanları rüyalarından ilham alabilirler. Hepimiz Mendeleev'in, kimyasal elementler tablosunu uyurken gördüğünü biliriz.

Hayallerinizin patronu sizsinizdir!

Kendinizi tek boynuzlu atlarla bir adaya götürebilirsiniz, uçabilirsiniz ya da ünlü bir yıldız olabilirsiniz. Uyurken dikkatli olmak daha mutlu olmanızı sağlar ve stres ile anksiyeteyi azaltır.

Kontrol edilebilir rüyanın nasıl başlatılabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu sürece rüya kuluçkası denir. Gece rüyada görmek için gün boyu bir sahne zihinde prova edilir.

Rüyada belirli bir sorunu çözmek istiyorsanız, yatmadan önce düşünmelisiniz. Uykuya dalmadan önce aklınızdan geçen son şey bu olmalıdır. Örneğin; kişisel bir sorun ise çatışma yaşadığınız kişiyi düşünmelisiniz. İlham perisini kaybeden bir ressam iseniz boş bir tuval düşünmelisiniz. Uyku sırasında bilinçaltınız bir çözüm bulmaya çalışacaktır.

Ayrıca bir rüya günlüğü tutmak işe yarayacaktır. Uyandıktan hemen sonra rüyanızda ne gördüğünüzü yazın. Böylelikle rüyalarınızı unutmazsınız ve tüm rüyalarınız arasındaki ortak noktaları tespit edebilirsiniz.

Her gece uykuya dalmadan önce şu cümleyi tekrarlayın: ''Rüyada olduğumun farkında olacağım.'' Bu cümleyi tekrarlamak, bilinçaltından yavaş yavaş çıkmaya yardımcı olacaktır.

Teknoloji çok hızlı ilerliyor! Bilim insanları bizim için rüyalarımızı kontrol etmemize yardımcı olacak bir cihaz ürettiler. Kafa bölgesine verilen elektriksel uyarımla çalışan cihazın %100 güvenli olduğu söyleniyor.

Araştırmalar, rüyaların duygularımızı ve korkularımızı şekillendirdiğini kanıtladı. Bilinçaltınız açık olduğunda içinizde huzur bulabilir, psikolojik travmayı iyileştirebilir, stres ve kaygı seviyenizi düşürebilirsiniz.

Peki sizin hiç kontrol edip kendinizin şekillendirdiği bir rüyanız oldu mu? Olmadıysa bunu yapmak ister misiniz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmetinho01

evet kulaga ilk basta hos geliyor ben de yasadım keyifli bir deneyim ama bunun gercek anlamda surekli kontrolu gercek hayatı anlamsızlastırarak farklı bir pskılojik rahatsızlıga yani bu duruma bagımlı hale getirebilir

psyhedelichead

Gün içinde arada bir duruyorum ve kendimi uyandırıyorum. Kim olduğumu, nerede olduğumu, nerede yaşadığımı düşünüyorum. Sonra bunları rüyalarımdaki kimliğimle karşılaştırıyorum ve bunu tekrarlıyorum her gün, ve şunu söylüyorum kendime: bu gece uyanık olacağım, rüya gördüğümün farkında olacağım. Olur da rüyamda normal olmayan bir şeyler görürsem, rüyada olduğumu anımsayacak ve uyanacağım..

psyhedelichead

''rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz ve uykuyla çevrilidir küçücük hayatımız' der, William Shakespeare'' yaşamım kötü bir rüya gibiydi, nasıl bu yaşa ulaştığımı anlayamadım.. Gerçek nedir tam ifade edemiyorum ve gerçeği rüyadan ayıramıyorum. Yoksa rüyaların ta kendisi miyim diye düşünmüyor değilim hani..

tonguefu

hacı sen inception olmuşsun

yakuza-48

O kadar da şartlandırmaya gerek yok sanırım

yakuza-48

O basit farkındalık ya da dikkat eksikliğinden,vitamin eksikliğinden balık yiyin.

deli-bilge

İnsanın psikolojini bozan, tüyler ürpertici şeyler listesinde ilk 3' ün içindedir. Çocukluğumdan beri lüsid rüyalarla başım dertte. İnception filmi gibi katman katman, her katmanda uyanıp, diğer katmana geçişler ve hala rüyada olduğunun bilincinde olmak.. İlk başlarda çok keyifli gelse de (bir gökdelenden atlamak, dünyanın üzerinde süzülmek ve rüyadan aşırı keyif almak gb) zamanla tatsız bir hal alıyor. Bir rüyanın içinde zihnim hapsolur ve uyanamazsam; bunun rüyasını da gördüm ve dehşet vericiydi. Şöyle düşünün: Lüsid rüyadasınız ve bir şekilde gerçek dünyayla anlık temas kurduğunuzu görüyorsunuz ve gerçek dünyada yıllar geçmiş. Gerçek dünyada felçli ve bilinçsiz gibi yatıyorsunuz çığlık atıyorsunuz 'Bilincim rüyada hapsoldu, lütfen beni uyandırın!' Başlarda keyif veren şey, siz rüyalarda uzmanlaştıkça korkunç oluyor. Tabi, bu durum kişilik, zeka, deneyimlerle de yakından ilintili. Kimsenin başına gelsin istemem.

yakuza-48

Aynen bende de oldu korkunç kabus gibi birşey, fazla düşününce insanın aklını yitirmemesi elde değil,fazla derine dalma benden.Bi dost tavsiyesi :d

snooopy

Ben de kontrol edebiliyordum eskiden bazen. Mesela arka arkaya 3 gun bir ruyama kaldigim yerden devam etmistim ve bunu bilincli yapmistim ama nasil yaptin derseniz bilmiyorum. Bazen de ruyada oldugumu bilerek mudahale ediyordum. Ama simdi olmuyor hic. Belki de ruyadayim zannettigimiz o anlarda uykumuz hafifliyor ve uyku ile uyaniklik arasi bir durumda mudahale etmis oluyoruz, kim bilir..

sisssokko828

Davulun sesi uzaktan hoş geliyor tabi, oyle bir anlamışsınız ki insanlar "keske ben de gorebilsem" diyecek. Oysa cocuklugumdan beri psikolojimi bozan, ilaclar kullanmama sebep olan sey bu degil miydi? Komik olmuş

nil-schneider

İnsanları gerçeklik algısından uzaklaştırdığı için bir çok psikoloji rahatsızlığı tedavi etmiyor aksine psikolojiik rahatsızlıklar ortaya çıkarıyor maalesef bende buna dikkat ettim içerikte çok farklı anlatılmış

bioshock

hayatimda bir kez rüyamı kontrol ettim gerçektende rüya olduğunu bilerek eğlendim bir dahada olmadı , efsane degil gercekten kontrol ettim neden bir daha yapamiyorum bilmiyorum

sisssokko828

Ben hemen hemen her gün edebiliyorum. Hergun kaybettiğin ya da özlediğin seyleri yasarken gercekmis gibi zevk almani ancak uyanacagini ve gercek olmadigini bilmek guzel bir sey degil,! İşkence

Görüş Bildir