Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Araştırmalar Açıkladı: Peynir Yemek Sizi Erken Ölümden Kurtarabilir!

34PAYLAŞIM

Yapılan yeni bir araştırmaya göre yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri uzmanların düşündüğü gibi kalp hastalıklarına yol açmıyor, Unilad'den derlediğimiz habere göre tam aksine ömrü uzatıyor.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/health/eating-m...

Peyniri seviyorsanız, her şeyle beraber yiyebilirsiniz. Maalesef çağımızda o kadar çok araştırma yapılıyor ve o kadar farklı sonuçlar çıkıyor ki insan hangi birine inanacağını şaşırıyor.

Avrupa Kardiyoloji Derneği (AKD)'nin yaptığı bir araştırma, insan ömrünü uzatmak için günlük süt ürünleri tüketiminin azaltılması gerektiği iddiasını yalanlıyor.

Rapor, Münih'teki araştırma ekibinden geliyor. Süt ürünleri tüketiminin içindeki doymuş yağ oranından ötürü koroner kalp hastalığına, kansere ve serebrovasküler hastalığa yol açtığı algısına şüpheci yaklaşıyorlar.

Öte yandan, özellikle ABD'de yaşayan yetişkinlerde süt dışındaki süt ürünleri tüketiminin bu hastalıklarla hiçbir bağlantısına rastlanmadı.

Fazla süt tüketimi koroner kalp hastalığına yol açıyor.

Peynir gibi süt ürünlerinin aslında toplam ölümle ve serebrovasküler sebeplerden yaşanan toplam ölümle savaştığı ortaya çıktı.

Bu rapor 28 Ağustos'ta paylaşıldı. Sonuç olarak, peynir ve yoğurt tüketiminin azaltılması gerektiğini iddia edenler tekrar düşünmeli.

Lodz Tıp Üniversitesi'nin Hipertansiyon bölümünden Profesör Maciej Banach, AKD Kongresi'nde sunulanları özetledi:

"29 destekçi araştırmanın 2017'de yayımlanan bir meta analizinin gösterdiklerine göre süt ürünleri tüketiminin kardiyovasküler hastalıklarla veya tüm nedenlere bağlı ölümle herhangi bir bağı bulunmamaktadır.
Öte yandan yine 2017 yılında yayımlanan ve İsveçli yetişkinler üzerinde 20 yıldır yapılan detaylı bir araştırmaya göre, aşırı süt tüketimi ölüm riskini iki katına çıkarmakta, özellikle kadınlarda."

1999-2010 yılları arasında ulusal sağlık ve besin anketlerinden alınan verilerden yola çıkarak konuşan Banach, şunları da ekledi:

"Süt ürünlerinin koruyucu etkilerinden yola çıkarak, sağlık görevlileri süt ürünleri tüketimi konusundaki önerilerini tekrar gözden geçirmelidir. Sütün koroner kalp hastalığına sebep olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yağsız veya az yağlı süt tüketimi tavsiye edilir."

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Severim peyniri

Görüş Bildir