Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Trump Kazandı, Araştırma Şirketleri Yine Yanıldı...

 > -

ABD'deki başkanlık seçiminden bir gün önce açıklanan son anketlerde Hillary Clinton ülke çapında Trump'ın 4 puan önündeydi. Oysa seçim sonuçları öyle demedi ve son kamuoyu araştırmalarındaki tahminlerin aksine ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu. Dünya çapındaki araştırma şirketleri böylece bir kez daha yanıldı...

ABD'deki başkanlık seçiminden bir gün önce açıklanan son anketlere göre Hillary Clinton Donald Trump'ın ülke genelinde 4 puan önündeydi.

Ancak sonuçlara göre Trump, araştırmaların aksine ABD'nin yeni başkanı oldu.

Ve ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump! Başkanlık Yarışından Öne Çıkan Anları Derledik... - onedio.com
Ve ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump! Başkanlık Yarışından Öne Çıkan Anları Derledik... - onedio.com

Böylece, son dönemde dünya çapında kamuoyu araştırmalarının yanıldığı seçim ve referandumlara bir yenisini daha eklenmiş oldu.

Peki yakın zaman önce araştırma şirketlerinin bu konudaki başarısı nasıldı? 

BBC Türkçe'nin haberine göre şu şekilde:

7 Mayıs 2015'te İngiltere'de yapılan genel seçim

7 Mayıs 2015'te İngiltere'de yapılan genel seçim öncesi araştırma şirketleri Muhafazakar Parti'nin tek başına iktidara geleceğini öngörememişti. Anketlerde Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi başabaşa giderken, bir koalisyon hükümeti öngörülüyordu.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimi

1 Kasım 2015'te Türkiye'de yapılan genel seçimden de sürpriz bir sonuç çıktı. Kamuoyu araştırmalarının önemli bir kısmında 7 Haziran'daki seçimde yüzde 40,9 oy alan AKP'nin Kasım'da da yüzde 39-44 aralığında oy alacağı ve tek başına iktidara gelemeyeceği öngörülüyordu. Fakat AKP, anketleri yanıltarak yüzde 49,5 ile tek başına iktidara geldi.

İngiltere'nin 23 Haziran 2016'daki AB referandumu

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılıp ayrılmayacağının oylandığı 23 Haziran 2016'daki referandumda da kamuoyu araştırma şirketleri yanılmıştı. 

Bu şirketlerden Populus yüzde 55, Ipsos Mori ise yüzde 52 oy oranıyla İngiltere'nin AB'de kalacağını öngörmüştü. Sonuç ise yaklaşık yüzde 52 oyla Brexit, yani İngiltere'nin AB'den ayrılması yönünde oldu.

Kolombiya'da hükümet ve FARC arasındaki barış anlaşmasına ilişkin referandum

Son olarak Kolombiya'da hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanan barış anlaşmasının halka sunulduğu referanduma yönelik yapılan kamuoyu araştırmalarının da tümü yanlış sonuç vermişti. 

2 Ekim 2016'da yapılan referandum öncesi aralarında IPSOS'un da bulunduğu kamuoyu araştırma şirketlerinin düzenlediği 8 ankette "Evet" oyunun yüzde 55 ile yüzde 72 aralığında olacağı tahmin ediliyordu. Fakat sandığa giden seçmenler yüzde 50,2 oranıyla barış anlaşmasını reddetti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir