Görüş Bildir
Haberler
Araştırma: 10 Kişiden Sadece 3'ü Tatile Gidebiliyor

Araştırma: 10 Kişiden Sadece 3'ü Tatile Gidebiliyor

Hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı vatandaşlara tatili unutturdu. Yapılan bir araştırma, neredeyse her 10 kişiden 7'sinin tatil için bütçe ayıramadığını ortaya koydu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tüketici Birliği Federasyonu “Yaşasın Tatil isimli kamuoyu araştırmasını yayınladı. 

Buna göre, vatandaşların yüzde 69.7'si tatile çıkmak için bütçesinin yeterli olmadığını belirtti.

Z kuşağının yüzde 89'u tatile gidemiyor

Z kuşağının yüzde 89'u tatile gidemiyor

Son bir yıl içinde tatile gidemeyenlerde en büyük pay da Z kuşağını ait. Genç nüfusu ifade eden Z kuşağının yüzde 89'u tatile gidemiyor.

Yapabilenler ne sıklıkla tatil yapıyor?

Yapabilenler ne sıklıkla tatil yapıyor?

Sözcü'nün haberine göre ankette “Ne sıklıkta tatilde gidersiniz?” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 43.7'si son üç yıldır tatile gidemediği yanıtını verirken, yüzde 37.6'sı yılda sadece bir kez tatile gittiğini, yüzde 15'i ise yılda 2-3 kez tatile gittiği yanıtını verdi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süphan Nâsır ve Araştırma Görevlisi Merve Kır tarafından yapılan ankette, hane halkı sayısının artmasıyla tatile gidememe oranlarının da arttığı görüldü. 

Buna karşın, hane içinde çalışan kişi sayısı arttıkça tatile gitme oranları da artış gösteriyor.

Kredi kartıyla taksitli tatil planı

Kredi kartıyla taksitli tatil planı

Araştırmada, yaz tatiline gideceğini beyan edenlerin yüzde 52'si kendi bütçesiyle tatilini finanse edeceğini belirtirken, yüzde 44'ü ise kredi kartına taksit ile tatile gideceğini belirtti. 

Tatile gideceğini beyan edenlerin yüzde 18'i kendi yazlık evinde kalacağını söyledi. Öte yandan yüzde 16'sı yakınlarına ait yazlık evde kalacağını kaydetti. 

Bu veriler ışığında tatile gideceğini beyan edenlerin yaklaşık üçte birinin ücretli konaklama yöntemlerini tercih etmediği görüldü.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
5
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
dasdasd

hayatında bırak yurt dışını il dışına çıkmamış, eğlenmeyi kahvede okey oynamaktan ibaret zannedenlerin ve lise bile bitirememiş insanların çıkıp ekonomi yoru... Devamını Gör

endividualist

Şuan tatildeyim kaldığım otelde sanıyorum 10-15 türk var otelin %95i yabancı mısır olduk

Selam Öabakan

allahtan tatil yerlerine yakın yaşıyoruz tren veya toplu taşımayla gidiyoruz ama parasızlık tan plajlara giremiyoruz en ucuz plaj elli tl kaçak bira sokalım ... Devamını Gör