Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Araba İlanlarına Dair Çakallıklarla Bezeli 21 Klişe

 > -
Abone ol

Her canlı bir gün internetten araba ilanlarına bakacaktır. İşte o gün, karşılaşacağınız klişeleri, satıcıların çakallıklarını bilmeniz, elbette sizin yararınıza olacaktır. İşte internette yayınlanan araba ilanlarında karşılaşılan 21 klişe...

1. MUHAYYER BİR ARACIMIZDIR

Muhayyer kelimesinin TDK karşılığı "sağlamlığı ve kullanılabilirliği açısından önerilen, beğenilmediğinde geri verilebilecek olan" olsa da; bu kelime araba ilanlarında bambaşka anlamlarda kullanılmakta. Muayyer, möeyyer, müeyyer, mayer, meheyyer şeklinde farklı kullanımları bulunmaktadır.

2. KIRMIZI KELEBEĞİM, UÇ UÇ BÖCEĞİM SATILIKTIR (ağlıyor)

Araba ilanlarında sık rastlanan bir diğer durum da aracına lakap takmış aşırı sevecen satıcılardır. Beyaz papatyam, mor sümbülüm, aşk yuvam, hello kittyim... Sınır hayalgücünüz.

3. ARACIMIZIN BAZI SIKINTILARI VARDIR

Sıkıntıdan kasıt geçim zorluğu, maaşlar yahut bu yıl tatile gidememe falan değil. Öyle bir sıkıntı yok çıkar onu aklından. Burada şair diyor ki "araç arızalı yahut hasarlı ama biz tamir ettirmek istemiyoruz, alan uğraşsın"...

4. BAYANDAN, DOKTORDAN, MÜHENDİSTEN, ÖĞRETMENDEN, MEMURDAN, ASKERDEN SATILIK ARABA

Araba ilanlarında meslek yahut cinsiyet belirtmenin ne gibi getirisi olduğu hala biliminsanlarınca araştırılmaktadır. Doktorsun da ne yaptın yani hararet yükselince serum mu bağladın hayır ne yaptın ne? Peki sen mühendis, 30bin bakımını kendin mi yaptın? Hey sen asker sen bununla operasyona mı gittin intikal mi yaptın canım kardeşim? Sen öğretmen huop! Öğrenci servisi mi çektin bununla nedir bu neyin peşindesiniz?

5. ARACIMIZ KESİNLİKLE ORİJİNALDİR

İlan verenlerin genelinin bilmediği bir nokta da; araca yapılan en ufak müdahalenin aracı orijinallikten çıkarıyor olduğudur. Yani ister kaputa K.Atatürk imza stickerı yapıştırın; ister aracın rengini tamamen değiştirin, ister jantları değiştirin; o araç artık orijinal değildir.

6. ARACIN YÜRÜR AKSAMINDA Bİ SIKINTI YOKTUR

Yürür aksamdan kasıt motor ve tekerleklere dönme hareketi veren aksamlardır. Bu ibarenin olduğu ilanlarda anlayın ki, evet araba çalışıyor ve hareket ediyor ama araçta her türlü onarım yahut onarım gerektiren şey olabilir. Bu tip ilanların en sık rastlanan detayı, airbaglerin açılmış olmasıdır.

7. "BOYA TAKINTISI OLAN ARAMASIN" Pablo Picasso

Hayır tabi ki  bu cümle Picasso'ya ait değil. Bu cümlenin manası da şudur: "Arabada her türlü boya, kaporta tamiri işlemi var. Orada boya var mı burada boya var mı beni arayıp darlamayın.".

8. PARK HALİNDE ÖNDEKİ ARACA HAFİF BİR DOKUNDURMA SEBEBİYLE KAPUT BOYALIDIR

Türk araba satıcılarının en büyük handikapı, yalan söylerken detayları düşünmemeleridir. Aracımız önden boyalıdır denen ilanlarda, aracın ön kaput, sağ/sol ön kapı, sağ/sol ön çamurluk gibi, önden darbe alındığında zarar görecek aksamlarını mutlaka kontrol ettirin.

9. UFAK DARBELERDEN DOLAYI 3-5 PARÇA LOKAL BOYA VARDIR.

Bu tip ilanlarda genellikle lokal boya miktarı 3-5'den çok daha fazladır.

10. GÜNEŞ YANIĞI OLDUĞU İÇİN TAVAN DAHİL BOYALIDIR

Güneş yanığı, yaşlı otomobiller için kaçınılmazdır ve yalnızca tavana boya yapıldıysa zararsız ve kabullenilebilir bir durumdur. Ancak "aracımız güneş yanığı nedeniyle boyanmıştır" denilen arabanın aynı ilanda "garaj arabası" olarak nitelendirildiği durumlara da sık sık rastlayabilirsiniz.

11. TAVAN DAHİL KOMPLE TEMİZLİK BOYASI VARDIR

Aklı başında hiç bir araç sahibi, sırf temizlik olsun diye tavan dahil aracın tamamına temizlik boyası yaptırmaz. Bu ibareyi gördüğünüz an anlayın ki bu araç ya takla atmıştır ya da delinin teki, sahibine gıcık olduğu için aracı çizik içinde bırakmıştır ancak satıcı sizden bunu gizlemektedir.

12. ARACIMIZ KESİNLİKLE HATASIZDIR BİR KAÇ UFAK LOKAL BOYA VARDIR

Orijinallik mevzusunda olduğu gibi, "hatasızlık" sıfatında da yine araba satıcıları büyük sıkıntı yaşıyor. Lokal boya varsa, o araç hatasız değildir. Hatasız araç olmaz. Hatasıyla sevin onu.

13. DOLU YAĞMASI SEBEBİYLE TAVANDA BOYA VARDIR

Bu tip dolu yağdı, kiremit düştü gibi bahanelerin altında; takla atmış bir araba gerçeği gizlidir.

14. BEL ALTI TEMİZLİK BOYASI VARDIR

Bel altı demek, kapı kollarından itibaren aracın altına kadar olan bölüm demektir. "Bel altı temizlik boyası vardır" deniyorsa bilin ki o araç ya kaldırıma çıkıp alt takımları dağıtmıştır, ya da yol babasına falan çarpmıştır. Mutlaka vardır bi hinlik.

15. SİGORTADAN PARA ALMAK İÇİN HASAR YÜKSEK GÖSTERİLMİŞTİR

Sigorta dolandırıcılığı yapan ve bunu açıkça söylemekten de çekinmeyen bir cesur yürekli insan değildir bunu yazan. Aracının yaptığı ağır kazayı, algıda hafifletmeye çalışan insandır. Bir de bunun "54000 lira hasar var ağır hasar değil" diyenleri var. Araç zaten 60 bin lira ne yaptın bi silecekler mi sağlam kaldı?

16. FOTOĞRAFLAR AKLINIZI ALACAK

Sanki en çok efektli fotoğrafa ödül verilecekmiş gibi, arabanın 1 tane düzgün fotosunu koymayan; nerede concik fotoğraf efektleri varsa onlarla arabayı satmaya çalışan insan ilanıdır bu. Genelde fotoğraflar uzaktan çekilmiştir ki, döşemedeki at nalı kadar yırtığı görmeyesiniz.

17. İÇİNDE KESİNLİKLE SİGARA İÇİLMEMİŞTİR

Sigara içilmediği iddia edilen araçları incelerken bakacağınız en önemli yer döşemelerdir. Döşemelerde yanık, kül lekesi yoksa; gidip aracı görmeniz ve koklamanız gereklidir. Ağır sigara kokusunu bastırmak için genelde "anti smoke" denilen araba/oda parfümleri kullanılır ki bunların çoğu çikolata esanslıdır. Buradan arabada sigara içilip içilmediğini, koklayarak anlayabilirsiniz.

18. PAZARLIK ARAÇ BAŞINDA YAPILIR

Bu cümleyi kuranın amacı sizin gül cemalinizi görmek değil;  "beni telefonda falan yormayın, ciddiyseniz gelin aracı da görün hem ciddi olmayan adam o kadar yol tepip araba görmeye de gelmez zaten"  mesajı vermektir. İlla gidecekseniz yalnız gitmeyin. Para da üzerinizde olmasın.

19. ÖLÜCÜLER ARAMASIN

Bu cümlenin tam manası; "araç için kafamda belirlediğim fiyatı yazdım. makul pazarlıklara açığım ama 40bin tl'lik arabaya 30 bin tl teklif etmeyin kalbinizi kırarım"dır.

20. ARACIN HER ŞEYİ ORTADADIR GELİN GÖRÜN BEĞENMEZSENİZ ALMAYIN

Genelde bu tip "benim malım iyi yersen" tipi satıcılar araç plakalarını gizlerler ki hasar kaydı, rehin sorgusu falan yaptıramayasınız. Artık devir değişti ve binlerce dolandırıcılık yöntemi var. Siz siz olun, aracı görmeye gitmeden önce motor şase numarası ve plakayı tam olarak öğrenip, sorgulatıp öyle gidin.

21. LPG RUHSATA İŞLİDİR, TAKTIRALI 3 AY OLMUŞTUR.

Nedense hep o LPG araca takılalı 3 ay olmuştur efendim. Araçların geneli, LPG değil benzinle çalışmak için dizayn edildiği için LPG ile kullanım motor ömrünü kısaltmaktadır. Bu yüzden satıcılar LPG taktırma süresini kısa gösterip "motor hala sağlam" fikri vermeye çalışmaktadır. Yemeyin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-yildiz25

En korkulacak araba hasar kaydı olmayan arabadır. çıkma, 2 den 1 araç yapma her şey mevcut sanayide. hasar kayıtlı araba demek kaskolu ne olduğu belli araç demek. bakıyorsun neleri değişmiş değişmemiş. büyük şehirden araç alacak zaten hasar kayıtsızsa bence o arabayı hiç görmeye bile gitmesin. bu arada showroomdan çıkardığı gün polosunun altını vurup karteri delen ve 2 günlük arabaya 18.000tl hasar kaydı işlenmiş tanıdığım var. o yüzden önemli olan dürüstlük. arabam boyasız, değişensiz diyenden korkuyorum açıkçası. müzede değil ki bunlar, en basiti otobanda giderken bile küçük taşlar çarpıyor. Arabam siyah o bölgeler ise beyaz beyaz duruyor. Kaputu komple boyatmayı düşünüyorum. bu şimdi aracımın kazalı olduğunu mu gösteriyor yoksa benim titiz kullanıcı olduğumu mu :) gerçi ben yine her ihtimale karşı öncesinin fotoğraflarını çekeceğim ama amacım zaten satmak değil uzun yıllar binmek :)

kerem1234

Hortlatayım. Valla arkadaşlar! Siz de haklısınız, araba alacaklarda. 2 (iki) ayrı aracın ön ve arkalarını birleştirip yeni araba dizayn etmek Türk mucitlerine özel bir buluş. Her türlü hilekarlık dönünce ince eleyip sık dokunuyor maalesef.

mistral

Buda yeni favorim

thesameoldblues

Araba alacaktım alamıyorum senin yüzünden.

turhan-duzcu

Size tavsiyem paranız varsa sıfır en mantıklısı yoksa almayın biraz bekleyin öyle alın ama sıfır çünkü bizim millet dolandırıcılıkta çağ atlamış olarak karşımıza çıkıyor sakın 2 el almayın sakın...

hakan-yildiz25

Sıfır en mantıklısı mı :D Hocam iyi güldüm valla, showroomdan sizin çıkarttığınız ve sıfır sandığınız araçta dahi boya olma ihtimali yüksek. Kamyonlardan,gemilerden indrirken o kadar özensiz davranıyorlar ki tampon değişen, sağında solunda rutuş olan sıfır araçta bir hayli fazla. hatta opel abartmış bir aracın tavanı komple boyatmış :D şikayet var da okudum.

omer-celik3

EN BAŞTAKİ İLAN "PK AHMET" ABİMİZİN ARACI! YER KONYA ESKİ SANAYİ :)) AĞLATTINIZ.. :')

Görüş Bildir