Apple'ın Kurucusu Steve Jobs'ın Reddettiği Kızı Lisa Brennan-Jobs Hakkında Bilinmeyenler

-
Abone ol

Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşarak, dünyanın en değerli şirketi haline gelen Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın hayatıyla ilgili detaylar şaşırtıyor. Steve Jobs'ın evlilik dışı olan kızı, Lisa Brennan Jobs'ın hayatını sizler için derledik.

Evet, Steve Jobs'ın dünyadaki en fazla hasılat ve satışa imza atan Apple Inc.’ın kurucu ortağı olduğunu biliyoruz.

Steve Jobs'ın, iş hayatının yanında özel hayatıyla ilgili de birçok detay bulunuyor.

Ünlü iş insanı Steve Jobs, 18 Mart 1991’de Laurene Powell ile evlendi. Çift, Steve hayatını kaybedene kadar da evli kaldı.

Çiftin bu evlilikten Erin Siena, Eve ve Reed adında üç çocuğu oldu.

1978 yılında tanıştığı ressam sevgilisi Chrisann Brennan ile evlilik dışı bir birliktelik yaşayan Steve Jobs'ın, Lisa adında bir kızı oldu.

Lisa doğduktan sonra Jobs, açıkça babalık yapmayı reddetti ve bu da yasal bir davaya yol açtı.

Steve Jobs şaşırtıcı bir şekilde Lisa'nın onun kızı olduğunu kabul etmedi. Fakat daha sonra açılan dava sonucunda DNA raporlarıyla beraber, babası olduğu kanıtlandı.

Jobs ile kızı arasındaki bu anlaşmazlık, Steve Jobs’ın hayatını anlatan bir biyografi filminde de açıkça anlatılmış.

Öyle ki Lisa'nın söylediğine göre, annesi Steve Jobs’tan kendileri için ev istemiş ancak Jobs bunu reddetmiş. Bu durumu daha da acımasız kılan şey ise Steve Jobs’ın Lisa'ya ve annesine ev almayı reddettikten sonra, eşi ve kendisi için ev satın alması olmuş...

Lisa Brennan Jobs, 4 Eylül 2018'de çıkan kitabı Small Fry’da, babası tarafından reddedilişini ve ona karşı hissettiği duyguları anlatmış.

"Benim varlığım babamı mahvediyordu. Benim içinse tam tersiydi. Babama ne kadar yakınsam o kadar güvende hissediyordum." diyen Lisa Jobs, babasının kendisinden yıllarca sakladığı bazı sırları sonradan öğrendiğinden de bahsetmiş.

Lisa Brennan Jobs'ın söylediğine göre babası, Apple’ın ürettiği 'Lisa' isimli ilk kişisel bilgisayara, kızının adını verdiğini hep inkar ediyormuş.

Lisa Jobs, yazdığı kitapta 2011 yılında 56 yaşındayken hayatını kaybeden babasının son zamanlarında da kendisine aksi davranmaya devam ettiğini söylemiş. Yani bir kabullenme süreci yaşanmamış gibi görünüyor Steve Jobs açısından...

Lisa kitabında, babasıyla karmaşık ilişkisi ve 'Lisa' adlı bilgisayar hakkında da şunları söylemiş:

"Babam hiçbir zaman bilgisayara benim ismimi verip vermediği konusunda açıklama yapmadı. Bilgisayara 'Lisa' adını verdiğini hiç kabul etmedi. Bu durum bana ve kişiliğime dokunmuştu. Bu konuyu önemsemedim. Onlar plastik kasalar içinde sabit metal parçalara ve parıltılı çizgilere sahiptiler. Her ne kadar istemesem de adımı taşıyan bilgisayarlar sayesinde babama daha da bağlanmıştım. Ne yazık ki babamın hayatının bir parçasıydım. Babama göre onun muhteşem yükselişinde benim yüzümden büyük lekeler vardı. Benim varlığım onun kusursuz ününü mahvetti. İtiraf etmeliyim ki, ona yakın olduğum zaman daha az utanıyordum."

Lisa Brennan Jobs'ın babası hakkında çarpıcı bir tanımı da var... Apple'ın kurucusu olan babasını "Başarı yakaladıkça şeytanlaşan bir insan" olarak tanımlamış.

👇

Steve Jobs'ın Kızından Çarpıcı İddialar: 'Babam Başarıyı Yakaladıkça Şeytanlaştı' - onedio.com
Steve Jobs'ın Kızından Çarpıcı İddialar: 'Babam Başarıyı Yakaladıkça Şeytanlaştı' - onedio.com

Steve Jobs açısından ise işler biraz daha farklı... Lisa’nın çocukluk döneminde ona babalık etmediği için çok pişman olduğunu sık sık dile getiren Steve Jobs, bu pişmanlığı telafi etmek için sonradan çok çaba sarf etmiş.

Bir mülteci ailenin çocuğu olarak neredeyse yetim büyüyen Steve Jobs, Lisa 9 yaşındayken kızından özür dileyerek aralarını düzeltmeye çalışmış. Tabii bu ne derece mümkün olmuş, burası biraz tartışılır...

Bugün 41 yaşında olan Lisa'nın hayatı ise oldukça merak edilip araştırılmakta. Lisa Brennan Jobs, hem anne hem de babasının soyadını taşıyan bir kadın olarak yaşamını yazarlıkla geçiriyor.

Yaşadığı zorluklara rağmen güçlü bir kadın olmayı başaran Lisa'ya babası Jobs, ölümünün ardından milyon dolarlık bir servet bırakmış...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
engin-pekce

Aralardaki alıntıların çevirilerini kim yaptıysa A2-B1 seviyesinden tekrar kursa başlasın. Phrasal verbs nedir, öğrensin.

enk-capital

Evli birinden çocuk peydahlayan kadın ya gerizekalıdır ya da şeytandır. Ortası yoktur. Olan piçlere oluyo işte.

seraytekin

İyi de kızın doğum tarihi 78, adamın evlendiği tarih 91. Nasıl evliyken peydahlamış oluyor anlamadım. Zaten editör de anlatamamış. Kafamda deli sorular..

enk-capital

Neyse işte ortaya söylemiş oldum.

hevinuroj

1. Adam evliyken yapmamış, 2.Hirsizin hiç mi suçu yok, adam karisini aldatınca hiç suçu olmuyor mu? Erkektir ne yapsa yeri midir?

burak-can-tokay

editor yazdigini sen anladin mi ?

gzm-ynklr

Bravo.

esrattemel

Karışık bir anlatım olmuş.

Görüş Bildir