Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anlaşmışçasına Hem Benzer Konulu Hem de Aynı Yıllarda Vizyona Girmiş 20 Film

Sanat
1.8bPAYLAŞIM

Geçmişten bu yana konu bulmakta zorlanan film yapımcıları birbirlerini taklit etmekten başka bir şey yapmıyorlar anlaşılan. İşte o "Anlaşmışçasına Aynı Yıllarda Vizyona Girmiş Benzer Konulu 20 Film"

Not: Spoiler İçermektedir.

1. Tombstone (1993) / Wyatt Earp (1994)

Gişe Hasılatları
Wyatt Earp: $25 milyon
Tombstone: $56.5 milyon

"Tombstone" ve "Wyatt Earp" filmleri ünlü Amerikalı kanun adamı Wyatt Earp'ı konu alıyor. İki film de gişede çok bir başarı elde edemedi. "Tombstone" filminin başrollerinde Kurt Russell ve Val Kilmer, "Wyatt Earp" filminin başrollerinde ise Kevin Costner ve Dennis Quaid vardı.

2. Dante Yanardağı - Dante's Peak (1997) / Volcano (1997)

Gişe Hasılatları
Dante's Peak: $178 milyon
Volcano: $122.8 milyon

"Dante's Peak" ve "Volcano" filmlerinin konusu da tahmin edilebileceği üzere patlayacak bir volkanın etrafında gelişen olayları ele alıyordu.

3. Armageddon (1998) / Derin Darbe - Deep Impact (1998)

Gişe Hasılatları
Armageddon: $553.7 milyon
Deep Impact: $349.5 milyon

"Armageddon" filminde Bruce Willis Dünya'yı bir meteordan kurtarmaya çalışırken "Deep Impact" filminde Robert Duvall ise Dünya'ya gelen devasa bir kuyruklu yıldızı durdurmaya çalışıyor. NASA yetkililerine göre "Deep Impact" filminde işlenilen konu daha akla yatkın olsa da gişe yarışında "Armageddon" filmi açık bir fark atmış.

4. Karınca Z - Antz (1998) / Bir Böceğin Hayatı - A Bug's Life (1998)

Gişe Hasılatları
Antz: $171.8 milyon
A Bug's Life: $363.4 milyon

Bildiğiniz üzere iki animasyon da bir karıncanın hikayesine odaklanarak ilerler. Hikayenin konusunu oluşturan karıncalar yine aynı şekilde bir otoriteye karşı baş kaldırarak maceraya atılırlar.

5. Görev Mars - Mission to Mars (2000) / Kırmızı Gezegen - Red Planet (2000)

Gişe Hasılatları
Mission to Mars: $111 milyon
Red Planet: $33.5 milyon

İki film de Mars'ta ters giden olaylar sonucunda oraya gönderilen ekibin yaşam mücadelesini ele alıyor. Afişlerinin benzerlikleriyle de dikkat çeken bu iki film "Acaba ben bunlardan hangisini izlemiştim?" sorusunu bile kendinize sormanızı sağlıyor.

6. Kayıp Balık Nemo - Finding Nemo (2003) / Köpekbalığı Hikayesi - Shark Tale (2004)

Gişe Hasılatları
Finding Nemo: $921.7 milyon
Shark Tale: $367.3 milyon

İki animasyonda da başlarına büyük sorunlar açan küçük balıkların hikayelerine tanık oluyoruz. Pixar'ın "Finding Nemo" filmine rakip olarak bir yıl sonra vizyona giren DreamWorks'ün "Shark Tale" animasyonu iyi bir gişe hasılatı yakalasa da "Finding Nemo" ile karşılaştırıldığında devede kulak kalıyor.

7. Aşkın Peşinde - Chasing Liberty (2004) / Başkanın Kızı - First Daughter (2004)

Gişe Hasılatları
Chasing Liberty: $12.3 milyon
First Daughter: $10.6 milyon

Neredeyse aynı senaryoya sahip bu iki filmde de Amerikan başkanının kızlarının biraz olsun rahat nefes almak adına Beyaz Saray'dan kaçışlarını konu alıyor.

8. Mağara - The Cave (2005) / Cehenneme Bir Adım - The Descent (2005)

Gişe Hasılatları
The Cave: $33.3 milyon
The Descent: $57 milyon

Keşfetmeye girdikleri mağaraların girişleri bir sebepten dolayı kapanınca yüzeye çıkabilecekleri yeni çıkış noktaları arayan kişileri konu alan iki filmde de karakterlerin karşılaştıkları yaratıklar korku ve gerilim dolu bir yolculuk vadediyor.

9. Madagaskar - Madagascar (2005) / Vahşi Doğa - The Wild (2006)

 Gişe Hasılatları
The Wild: $102.3 milyon
Madagascar: $532.7 milyon

DreamWorks'ün "Madagascar" animasyonuna rakip olarak Pixar desteği olmadan çıkarılan ve belki de bu yüzden rekabet edemeyen Disney animasyonu "The Wild" ile birlikte bu animasyonlarda hayvanat bahçesi hayvanlarının maceralarına tanık oluyoruz.

10. Capote (2005) / Gerçeğin Peşinde - Infamous (2006)

Gişe Hasılatları
Capote: $49.2 milyon
Infamous: $2.6 milyon

Bir yıl arayla çıkan iki film de Truman Capote'nin "In Cold Blood" isimli kitabı için araştırmalarını ve Perry Smith ile olan ilişkilerini konu alıyor.

11. Prestij - The Prestige (2006) / Sihirbaz - The Illusionist (2006)

Gişe Hasılatları
The Prestige: $109.7 milyon
The Illusionist: $87.9 milyon

2006 yılına gelindiğinde ise sihirbazları konu alan The Prestige" ve "The Illusionist" filmleri karşımızdaydı. Ele aldıkları konu pek aynı olmasa da sihirbazları ele alıp sihirbazlık numaralarının arkasındaki sırları göstermeleriyle bu listede olmayı hak ediyorlar.

12. Cehennem Çiçeği - The Black Dahlia (2006) / Hollywoodland (2006)

Gişe Hasılatları
The Black Dahlia: $49.3 milyon
Hollywoodland: $16.8 milyon

Her iki film de konusunu gerçek hikayelere dayalı aynı yıllara ait faili meçhul cinayetlerden alırken, bünyesinde barındırdığı ünlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.

13. Neşeli Ayaklar - Happy Feet (2006) / Neşeli Dalgalar - Surf's Up (2007)

Gişe Hasılatları
Happy Feet: $384.3 milyon
Surf's Up: $149 milyon

Alışagelmiş bir görüntü çizen animasyonların benzerliği şimdi de iki penguen hikayesiyle karşımızda. Disney'in "Happy Feet" animasyonu çıktıktan bir sene sonra onun kaymağını yemek isteyen Sony Animation da "Surf's Up" animasyonuyla karşımızdaydı. Bunun farkında olan Türkiye'deki dağıtımcılar bile "Neşeli Ayaklar"a gönderme niteliğinde "Surf's Up"ı "Neşeli Dalgalar" ismiyle vizyona soktular.

14. Sakar Polis - Paul Blart: Mall Cop (2009) / Sahte Polis - Observe and Report (2009)

Gişe Hasılatları
Paul Blart: Mall Cop: $183.3 milyon
Observe and Report: $27 milyon

İki alışveriş merkezi güvenlik görevlisi başından geçen maceraları ele alan benzer konulu filmlerin en nadide örneklerinden.

15. 2012 (2009) / Kehanet - Knowing (2009)

Gişe Hasılatları
2012: $769.7 milyon
Knowing: $183.6 milyon

Her iki film de dünyanın sonunu getirecek olaylar silsilesini konu alıyor. "2012" filminde John Cusack eşliğinde insanların başına gelen doğal felaketleri, "Knowing" filminde de dünyanın sonunu engellemeye çalışan Nicolas Cage'i izledik.

16. Dövüşçü - The Fighter (2010) / Büyük Dövüş - Warrior (2011)

Gişe Hasılatları
The Fighter: $129.2 milyon
Warrior: $23 milyon

Her iki filmde de iki kardeşin dövüş turnuvaları üzerine yoğunlaşan dram dolu hikayelerine eşlik ediyoruz. En belirgin farkı ise "The Fighter" filminin gerçek bir hikayeye dayanması diyebiliriz.

17. Arkadaştan Öte - Friends with Benefits (2011) / Bağlanmak Yok - No Strings Attached (2011)

Gişe Hasılatları
Friends with Benefits: $149.5 milyon
No Strings Attached: $147.8 milyon

Arkadaş kalmak şartıyla başlattıkları seks ilişkileri sonrası birbirlerine derin duygular beslemeye başlayan partnerlerin yer aldığı iki film.

18. Pamuk Prenses ve Avcı - Snow White and the Huntsman (2012) / Pamuk Prenses'in Maceraları - Mirror Mirror (2012)

Gişe Hasılatları
Snow White and the Huntsman: $396.6 milyon
Mirror, Mirror: $166.2 milyon

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının ardında aslında çok farklı hikayeler barındırdığına dair versiyonlar sunan bu iki filmimiz de aynı yılda çıkmıştı.

19. Beyaz Saray Düştü - White House Down (2013) / Kod Adı: Olympus - Olympus Has Fallen (2013)

Gişe Hasılatları
Olympus Has Fallen: $161 milyon
White House Down: $205 milyon

Aynı yıl 3 ay arayla vizyona giren, direkt olarak Beyaz Saray ve Amerikan başkanına yapılan saldırıları konu edinen bu iki film de aksiyon dozu bol seyir keyfi sunuyordu

20. Batman v Superman: Adaletin Şafağı (2016) / Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)

Sıra geldi uzun zamandır milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen ve bu yıl vizyona giren "Batman v Superman" ve "Captain America: Civil War" filmlerine. Bir süper kahraman filmi olmasından tutun afişlerindeki benzerliklere kadar birçok ortak yanı var bu iki filmin. Örneğin iki filmi de izleyenler bilecektir ki kötü karakter olarak karşımıza çıkan Lex Luthor ve Zemo, süper kahramanlarımızı birbirine düşürmenin bir yolunu buluyorlar.

Bonus: Orman Çocuğu - The Jungle Book (2016) / Jungle Book (2017)

Vizyondan daha yeni kalkan Disney'in "The Jungle Book" filminin daha dumanı üzerindeyken, Gollum karakterine hayat veren Andy Serkis yönetmenliğinde ve Benedict Cumberbatch, Christian Bale, Cate Blanchett gibi ünlü oyuncuların da yer alacağı Warner Bros.'un "Jungle Book" filmi önümüzdeki sene vizyonda olacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gece-lambasi

bişi dicem bu amerikalıların göt korkusu falan mı var çoğu filmde işte beyaz saraya bomba devlet yetkililerine suikast fantazstik olaylar ve kahramamn amerikalının göktaşını durdurması ve final bence hem ego kasıp hem de eğer öyle bişi olursa diye halkı bilgilendirmeye çalışıyolar

knbradley

The Prestige ve The Illusionist gizemli ve dusunmenizi gerektiren harika filmler be.

mehmetygt.yoruk

O yenilmezler olmasın asıl ayrıca batman v superman da batman kazanıyomuş saçmalık

gece-lambasi

tabii batman kazanacak olm batman o supermn gibi süper yetenekler yok krip bilmem ne ile değil zekasıyla güçlü o

ahmet-uzunyasa

ne zekası aq yazar çizen kimse istediğini kazandırır batman le alakası yok

radyologkadir

yenızlmezler degıl dogru karsılastırma bu arada supermen galıp gelıyor ve ıkısı bırlık oluyor ....... ızlemeden salak salak yorum yapma amk

Gizli Kullanıcı

Hollywood bi şeye taktı mı takıyo. Yalnız şu Pamuk Prenses'e epey takmışlar. Pamuk Prenses'in bugüne kadar 50 versiyonunu görümüşümdür.

avanoglu

AYNI YIL ÇIKAN 2 HERKÜL FİLMİ UNUTULMUŞ

Görüş Bildir