Görüş Bildir
Haberler
Anksiyete ile Mücadele Ederken Kullanabileceğiniz 7 Farklı ve Etkili Yöntem

Anksiyete ile Mücadele Ederken Kullanabileceğiniz 7 Farklı ve Etkili Yöntem

Anksiyete modern toplumda birçok kişiyi etkisi altına almış bir rahatsızlıktır. Yaşamın hızına yetişmeye çalışırken bozduğumuz ruh halimiz, artık tedavi edilmesi gereken bir hal alır ve bizler ancak o zaman çareler aramaya başlarız. 

Sık sık panik atakla karıştırılan, aslında birçok da benzer yanı olan anksiyete bozukluğu sorunlarının en sık kullanılan çözümlerini sizler için The Guardian'dan derledik. 

Şimdiden geçmiş olsun!

Kaynak: https://www.theguardian.com/lifeandst...
İçeriğin Devamı Aşağıda

Anksiyete, sinirlilik, korku, endişe ve endişeye neden olan çeşitli bozukluklar için kullanılan genel bir terimdir. İnsanlar bu durumda iken düşünce kontrolünü kaybedebilir ve fiziksel semptomlar da yaşayabilir.

Anksiyete, sinirlilik, korku, endişe ve endişeye neden olan çeşitli bozukluklar için kullanılan genel bir terimdir. İnsanlar bu durumda iken düşünce kontrolünü kaybedebilir ve fiziksel semptomlar da yaşayabilir.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel davranışçı terapi (BDT),  kişinin korktuğu durumu canlı bir şekilde hayal ederek ya da bir terapistin desteğiyle yavaş yavaş karşı karşıya gelerek çözdüğü maruz bırakma terapilerinden, irrasyonel korkma tepkilerinin değiştiği öğrenme odaklı bilişsel terapilere kadar birçok farklı işlemi içerir. 

Bazı araştırmaların sadece kaygı bozukluğu yaşayan hastaların %54'ünde etkili olduğunu ortaya çıkarmasına rağmen, BDT'nin diğer psikoterapilerden daha etkili olduğu düşünülmektedir. BDT, daha genç hastalarda daha iyi etkiler gösterir ve diğer bazı çalışmalar, sanal gerçeklik kullanılarak bu terapinin etkinliğinin artırılabileceğini öne sürmektedir.

İlaç kullanımı

İlaç kullanımı

Teşhis sonrası tedavinin başlangıcında, doktorlar genellikle anksiyete için antidepresan reçeteleri yazarlar. Bazı çalışmalar bunların hastaların %60-75'inde semptomları azaltabildiğini göstermektedir. Beta blokerleri ve antikolinerjikler gibi diğer ilaçlar da el titremesi veya terleme gibi spesifik semptomları azaltmak için hastaya verilebilir. 

Antidepresanların bulantı, cinsel işlev bozukluğu ve hipertansiyon gibi yan etkileri de vardır. Bunun yerine sakinleştirici etkisi olan benzodiazepin kullanılabilir. Bu etken madde anksiyeteyi hızla rahatlatabilir ve kontrol edebilir ancak uzun vadede aşırı derecede bağımlılık yaratır.

Bitkisel çözümler

Bitkisel çözümler

Kava, galphimia, Alman papatyası, bacopa, ginkgo, roseroot ve diğer bazı bitkisel ürünlerin, yatıştırıcı etkileri nedeniyle anksiyete belirtilerini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. 

Bunlardan en çok araştırılanı, birkaç plasebo kontrollü çalışmada etkili olduğu bulunan ve benzodiazepinlere benzer etkileri bulunan  kava'dır. Ancak, tüm bu ürünler hakkında yapılan araştırma çalışmaları oldukça kısıtlıdır. 

Karaciğer hasarı ile ilgili yapılan bazı raporlardan dolayı, kava ile ilgili kullanım güvenliği endişeleri de vardır. Bitkisel ilaçları anksiyete için kullanmayı düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Gıda takviyesi kapsüller, ek gıdalar

Gıda takviyesi kapsüller, ek gıdalar

Bazı bilimsel çalışmalar, ek besin maddelerinin kaygı bozukluğunu azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

 Oldukça kapsamlı bir plasebo kontrollü çalışma yapılan magnezyumun, hafif-orta semptomları olan hastalarda anksiyeteyi azalttığını, 100 anksiyete hastasında yapılan bir başka çalışmanın ise a-casozepin peptidinin kaygı bozukluklarına yardımcı olabileceğini bulmuştur. 

Panik bozukluğu olan hastalarda inositolün atak sıklığını ve şiddetini azalttığı gözlemlenmiştir. Yine, bitkisel ürünlerle olduğu gibi, ilaçlarla birlikte yan etki yaratabilecekleri için almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Akıllı telefon uygulamaları

Akıllı telefon uygulamaları

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, anksiyete yani kaygı bozukluğu ile başa çıkmaya çalışmak için bir dizi ücretsiz uygulama geliştirilmiştir. 

Örneğin Flowy - King's College Londra'daki Anksiyete Bozuklukları ve Travma Merkezi'nin desteğiyle tasarlanan - kullanıcının endişe ve paniği azaltmak, kullanıcıyı kontrollü nefes almaya alıştırmak için bir oyun şeklinde tasarlanmış bir uygulamadır. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, öğrencilere psikolojik araştırmalara dayanarak kaygı bozuklukları ile başa çıkma yetenekleri öğreten IntelliCare uygulama paketinin, ankisyete belirtilerini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Alkol ve kafeinin azaltılması

Alkol ve kafeinin azaltılması

Kafein bir psiko-uyarıcıdır ve hem GAD semptomlarını şiddetlendirebildiğini hem de panik atakları tetikleyebildiğini gösteren birçok araştırma uzun yıllardır tıp literatüründe yer alır. Aynı şekilde, kaygı hisseden birçok kişi sakinleştirici ve yatıştırıcı olarak alkolden yardım almaya çalışırken, alınan bu alkol vücutta sindirildikten sonra kişiyi ilk başa döndürür ve anksiyete hali kısır bir döngüye girebilir.

Öz bakım yaklaşımları

Öz bakım yaklaşımları

Yoga, masaj terapileri ve meditasyon ankisyete bozukluğunun kontrol altına alınmasında kişiye büyük destek sağlayan yaklaşımlardır. 30 dakilarık rahatlama tekniklerini kullanmak, günde 2 ile 3 kez kasları gevşeten egzersizler yapmak birçok anksiyete bozukluğu yaşayan bireye iyi gelmiştir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
6
2
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?