Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara Kulisi: Anayasa Paketinde Seçim Yaşının 18'e Düşürülmesi ve 'Yedek Vekillik' de Olacak

 > 
23PAYLAŞIM

Bugün basında yer bulan habere göre, bu hafta içerisinde içerisinde Meclis'e sunulması beklenen yeni anayasa paketinde seçim yaşının 18'e düşürülmesi ve 'yedek milletvekilliği' de yer alıyor.

Arşiv

AK Parti, yeni anayasa teklifini bu hafta içerisinde Meclis'e sunacak. 

Başbakan Binali Yıldırım, dün AK Parti Genel Merkezi'nde bakanlar ve AK Parti'li milletvekilleri ile kahvaltıda bir araya gelmişti.

Milliyet'ten Şebnem Hoşgör'ün parti kaynaklarından edinerek aktardığı haberine göre basına kapalı olarak yaklaşık 1 saat süren kahvaltılı toplantıda Yıldırım, bir konuşma yaptı. 

Milliyet'in haberinde toplantıya ilişkin detaylar şöyle aktarıldı:

'Yedek milletvekilliği de olacak, ben de o statüye tabi olacağım'

Yıldırım’ın konuşmasıyla 12 maddeden oluşacağı belirtilen anayasa teklifinin içeriğine ilişkin önemli ipuçları verdiği aktarılıyor. 

Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta talep ettiği 'yedek milletvekilliği' uygulamasının da yeni sistemde olacağını söyledi. 

Yine habere göre, Yıldırım’ın bu sözleri üzerine, vekillerin kendi aralarında yedek milletvekilliğinin yararları ve zararlarını tartışmaya başlaması nedeniyle salonda bir hareketlilik yaşandı. 

Yıldırım gülerek 'Hayırdır, bir hareketlilik var?' dedi. Ardından, 'Yalnız değilsiniz artık' diyen Yıldırım, "Ben de o statüye tabi olacağım" diye gülerek konuşmasını sürdürdü.

Milletvekili sayısının sabitlenerek, erken seçim uygulamasını ortadan kaldıracak yedek milletvekilliği sisteminin, Cumhurbaşkanlığı sisteminin tam olarak yürürlüğe gireceği, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinin yapılacağı 2019 yılının ardından hayata geçmesinin planladığı kaydediliyor.

Böylece, sistemin bakan olarak atanan milletvekillerinin TBMM üyeliğinin düşecek olması nedeniyle yaşanacak boşluğun doldurulmasında da kullanılacağı aktarılan bilgiler arasında.

'Seçilme yaşı 18 oluyor'

Ayrıca Yıldırım'ın, anayasa değişikliğiyle seçilme yaşını 18’e düşereceğini söylediği aktarılıyor.

Ayrıca askeri yargının kaldırılacağının konuşulduğu da belirtiliyor...

AK Partili kurmaylar, MHP ile sürdürülen görüşmelerde HSYK ile ilgili değişikliğin de gündemde olduğunu, uzlaşma sağlanırsa bununla ilgili bir maddenin teklifte olabileceğini ifade ediyor.

'Başbakanlık olmayacak'

Bir kişinin 5+5 formülüyle iki dönem Cumhurbaşkanlığı yapabileceğini anlatan Yıldırım, Başbakanlığın olmayacağını söyledi. 

Yıldırım, "Meclisle kabine ayrı olacak. Ama Meclis’ten de tam kopuk bir yönetim yapamayız" derken, teklifte Cumhurbaşkanı’nca atanacak hükümet için "parlamento içinden de bakan atanabilir" şeklinde bir hüküm olacağı, bu sayede esasın bakanların parlamento dışından atanması olduğunun vurgulanacağı, TBMM üyelerinden de bakan atanması yolunun açık bırakılacağı belirtiliyor. 

Teklifte parlamento içinden atanabilecek bakan sayısına ilişkin sayı fade edilmeyeceği, takdirin Cumhurbaşkanı’na bırakılacağı öne sürüldü. 

Yıldırım’ın, müzakerelere ilişkin olarak, "Rusya’dan dönüşüme kadar biteceğini umuyorum" dediği kaydedildi.

Yıldırım, Rusya ziyareti öncesi yaptığı açıklamada anayasa değişiklik teklifiyle ilgili 'görüşülen 12 madde' olduğunu söylemişti.

Yıldırım, 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin Ayrıntılarını Açıkladı: '12 Madde Var' - onedio.com
Yıldırım, 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin Ayrıntılarını Açıkladı: '12 Madde Var' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir