Ankara'daki Cerattepe Protestosuna Polis Müdahalesi: 10 Kişi Gözaltında

 > 
11PAYLAŞIM

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi'nde bakır madeni çıkarmak isteyen şirketi protesto etmek için Çankaya'daki Cengiz İnşaat binasının önüne gelen gruba polis müdahale etti. 10 kişi gözaltına alındı. 

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde bakır çıkarmak isteyen şirketi protesto etmek için toplanan grup, şirketin Çankaya Kader sokakta bulunan binasının bulunduğu sokağa geldi. Emniyet güçleri tarafından kalkanlarla önü kesilen grup, polis barikatının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

'Geziden hatırla bizi her yıkımda karşına dikileceğiz', 'Altınsız olur Artvinsiz olmaz' dövizleri açan grup, 'Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez' sloganları atarak şirket önüne geldi. Emniyet güçleri geniş güvenlik önlemi alarak grubun binaya yaklaşmasını önledi.

Polislerin belirlediği yere gelerek, yapılan basın açıklamasında, “Bugün Artvin'de savaş yaşanıyor. Cerattepe'ye geçemeyeceksiniz. Bugün geçtiğiniz her noktaya binlerce Artvinli yığılacak her ağacın önüne yatacağız her arabanın önüne geçeceğiz. Cerattepe'ye çıksanız bile oradan elde ettiğiniz madeni asla taşıttırmayacağız. Her adımda önünüze geçeceğiz. Bu mücadelemiz devam edecek denildi.

Yapılan açıklamanın ardından grup oturma eylemine geçti. Gruba biber gazı sıkılarak kalkanlarla müdahale edildi. Gazdan etkilenen grup sokağın aşağısına doğru ilerlerken, yaklaşık 10 kişi göz altına alındı. Gözaltına alınan eylemciler doktor raporu için hastaneye sevk edildi.

Muhammet BAYRAM / ANKARA | DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir