Ankara'da Kredi Kartı İle Otobüs Dönemi: İşte 2019 Ankara EGO Fiyatları ve Aktarma Sistemi

5PAYLAŞIM

Kredi kartıyla EGO araçlarına binme devri başlıyor. Peki bu durum hangi araçlarda ve ne şartlarda geçerli olacak? Ulaşım için tek seferlik biniş kaç lirayla ücretlendirilecek? Kredi kartıyla ulaşım hangi tarihte yürürlüğe geçecek? Ankara EGO toplu taşıma ücretleri ne kadar? Haberin detayları içeriğimizde...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te metro, Ankaray, EGO otobüsleri, ve özel toplu taşıma araçlarında kredi kartlarıyla seyahat uygulamasına geçti.

Yeni sistemin tanıtımı bugün Büyükşehir Belediyesi’nde yapıldı. EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, E-Kent Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, işbirliği protokolünü Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın da katıldığı törende imzaladı.

Uygulama 2019 Ocak ayında yürürlüğe girecek.

Temassız kredi kartına sahip herkesin yararlanabileceği uygulamada esas amacın Ankara karta sahip olmayan ve şehir dışından gelen insanların toplu taşımayı kullanabilmesi olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, tek binişlik ücretin 3 lira olduğunu belirtti.

Özel Halk Otobüsleri (ÖHO) de Ankarakart sistemine geçecek.

Başkan Tuna, özel halk otobüslerinin de en yakın zamanda Ankarakart sistemine geçeceğini belirterek çalışmaların sürdüğünü söyledi. Mastercard Genel Müdürü Yiğit Çağlayan ise temassız kredi kartıyla ulaşım uygulamasının Londra, Madrid, Chicago, St. Petersburg gibi çok az "akıllı şehir"de yapılabildiğini belirtti.

Peki Ankara EGO toplu taşıma ücretleri ne kadar?

EGO Ankarakart'ına sahipseniz eğer, Tam kart 2,50 lira iken, Öğrenci ve Öğretmen kartına sahip indirimli binişler 1,75 lira ile ücretlendiriliyor. 

Eğer EGO araçları içerisinde, metro veya otobüs değiştirerek 75 dakika içerisinde aktarma yapacaksanız bu, tam kart sahiplerine 1 TL, indirimli kart sahiplerine ise 0,25 TL. Diğer bir yandan, örneğin metrodan çıkıp semt içerisinde kısa mesafe giden belirli aktarma hattı otobüslerini kullanacaksınız, bu aktarmayı ücretsiz sağlayabiliyorsunuz. 

Ayrıca aynı fiyatlar, paralı olan özel halk otobüslerinde de geçerli.  

Ankara'da dolmuş ile ulaşımlar ise biraz daha pahalı. Mesafeye göre değişse de öğrenci tarifesi olmayan dolmuşlarda en kısa mesafeye 3 TL, daha uzun bir mesafeye gidecekseniz de 3,50 TL vermeniz gerekiyor.

Sosyal Medyanın Gündemi: Ankara'da Medeni Bir Şekilde Otobüs Sırası Bekleyen İnsanlar - onedio.com
Sosyal Medyanın Gündemi: Ankara'da Medeni Bir Şekilde Otobüs Sırası Bekleyen İnsanlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-can-gungor1

şuan dolmuşlarda tam 2.5 öğrenci 2 aktarma ise 1 saat , 75 dk değil

mahmut.demirkol.188

metro otobuslerde ''emgelli yaşlı hamile....için ayrılan koltujkara hep gençler oturuyor ve engelli yaşlı hamıleler......ayakta gidiyor. bunu önlemek için daha etkili yöntemler uygulanmalı. gençler çocuklar bu konuda (anne baba öğretmen vs ile)eğitilmeli. arada bir bir zabıta gibi bir uyarıcı kişi seyir halinde iken dolaşarak engelli va yaşlıların ayrılan yere oturmalarını sağlasın.yaşlı ve engelliler gençleri uaramıyor kaldırmıyor ve sıkıntılı yolculuk yapıyor

annekaz

ulaşım pahalı malesef

Görüş Bildir