Ankara'da Kendisini Yakan Vatandaş: 'Adalet Beni Bitirdi'

198PAYLAŞIM

Ankara Kızılay'da üzerine benzin dökerek kendini yakan Recep Peker'in eylemden önce mektup yazarak başından geçenleri anlattığı ortaya çıktı. Peker, mektubunda 7 yıllık hukuk mücadelesini ve yaşadığı mağduriyetleri yazmış ve kendisini yakacağını belirtmiş. 

Recep Peker isimli vatandaş, geçtiğimiz gün Kızılay Meydanı’nda bulunan Güvenpark’ta "İşsizim, açım" diyerek üzerine benzin döküp kendisini yaktı. Bir polis yangın söndürme tüpüyle alevleri söndürürken, yaralanan Peker hastaneye kaldırıldı. Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Peker'in eylemden önce iki sayfalık mektup bıraktığı ve kendisini yakacağını anlattığı ortaya çıktı.

Peker, mektubunda kendisini yakma noktasına getiren süreci şöyle anlattı:

"5 ay boyunca açlığa mahkum edildim"

“Ziraat Bankası Sincan Şubesi'nden ihtiyaç kredisi çekmiştim. Kredi çekerken zorunlu 750 TL'lik kredi kartı verdiler, evim olmadığı için harcamak zorunda kaldım. Kartın ekstresi geldi 100 TL. Benim 80 liram vardı, onu yatırdım. Zaten maaşım 550 TL. 2013 tarihinde maaşımın tamamına el konuldu. 5 ay boyunca açlığa mahkum edildim. Tüketici Mahkemesi'ne dava açtım. Mahkeme bir sene sürdü. İcra Müdürlüğü'ne dava açtım. Fakat 30. gün olduğu halde dosyayı işleme koymadılar. Tüketici Mahkemesi dosyayı tekrar Yargıtay'a gönderdi. Yedi sene sonra beni Tüketici Mahkemesi'ne çağırdılar. Eksik evrak dediler ve bir kağıt imzalattılar. Bana bir üst mahkemeye dava açmayacağına dair imza attırmışlar.

"7 sene çile çektim"

3 gün sonra Yargıtay davamı tekrar reddetti. Sebebini birine sorduğumda bütün emeklilere emsal teşkil ettiğimden davanın aleyhime olmayacağını söyledi. Şimdi ben soruyorum, adalet bunun neresinde? Tek bir çarem kaldı Sayın büyüklerim. Allah'a ant olsun ki, Yargıtay'ın önünde kendime benzin döküp yakacağım. Ben bir kere yanarım bu davanın çıkmaması için kimlerin parmağı varsa Allah'ın gazabı üstlerine olsun. Tek güvendiğim adalet yokmuş. 7 sene süründürdüler. Ama ayakkabı kutularındaki paraları bizim değil FETÖ'nün kumpası dediler ve faiziyle birlikte geri aldılar. Bense 7 sene çile çektim, aç kaldım ama adaletten umudumu kesmemiştim. Adaletin zenginin gücü olanın yanında olduğunu anladım. Adalet beni bitirdi, diyeceklerim bu kadar….”

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir