Ankara'da 16 Köpeği Zehirleyerek Öldürmüşlerdi: Mala Zarar Vermekten 5 Yıl 4 Aya Kadar Hapis İstemi

 > 
3PAYLAŞIM

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde 16 sokak köpeğini zehirleyerek öldürdükleri iddia edilen 3 şüpheli hakkında, 'sahipli mala ve çevreye zarar verme' suçundan en az 5 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

DHA'nın aktardığı habere göre, Yenimahalle Batıkent’te geçen ay 16 köpeğinin, zehirli tavuk eti verilerek telef edilmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianame ile şüpheliler hakkında, 'haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldürmek, işe yaramayacak hale getirmek veya değerinin azalmasına neden olmak' ve 'çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten zarar vermek' suçlarından en az 5 yıl 4 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Suç yönünden görevsizlik kararı verildi

İddianamede, sokak köpeklerinin öldürülmesiyle ilgili ise suç yönünden görevsizlik kararı verildiği ve dosyanın tefrik edilerek Yenimahalle Kaymakamlığı'na gönderildiği bildirildi.

Köpekleri böcek ilacı vererek öldürmüşler

Cumhuriyet Savcısı Hasan Gönen tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliler Aydın Gölge, Levent Özcan ve Musa Devran'ın, müşteki Buket Özgünlü’nün sahibi olduğu 'Tarçın', 'Fıstık' ve 'Ceviz' adlı köpekleri ile dosyası ayrılan sokak köpeklerine hiçbir neden yokken tavuk etiyle birlikte metomil (böcek ilacı) verdikleri belirtildi.

Çevre için de zararlı

Köpek kadavralarından alınan parçaların incelenmesi sonucu savcılığa sunulan raporda, metomil maddesinin tespit edildiği belirtildi. Raporda ayrıca bu maddenin köpeklerin zehirlenmesi dışında insan, hayvan ve bitkiler açısından kalıcı nitelik oluşturacak şekilde çevrenin kirletilmesi kapsamında bir sonuç doğuracağı kanaatine de varılmış olduğu anlatıldı.

16 köpeği zehirleyerek öldüren 3 şahıs zehirli etleri taşırken güvenlik kameralarınca kaydedilmişti👇

Zehirli Etleri Taşıma Anları Kamerada: Ankara'daki Köpek Katliamını Yapan Caniler Adliyeye Sevk Edildi! - onedio.com
Zehirli Etleri Taşıma Anları Kamerada: Ankara'daki Köpek Katliamını Yapan Caniler Adliyeye Sevk Edildi! - onedio.com

Olaydan sonra gözaltına alınan şahıslar ilk olarak serbest bırakılmış, savcılık serbest bırakılmalarına itiraz etmişti.

Ankara'daki Köpek Katliamı Zanlılarının Serbest Bırakılmasına Savcılık İtiraz Etti - onedio.com
Ankara'daki Köpek Katliamı Zanlılarının Serbest Bırakılmasına Savcılık İtiraz Etti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir