Genelkurmay Başkanlığı Anıtkabir'deki Oyun Alanını Kaldırma Kararı Aldı

 > 
380PAYLAŞIM

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, sosyal medyada tepkilerin odağı olan Anıtkabir'deki portatif oyun alanının kaldırılmasına karar verildiği bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde basına yansımasıyla birlikte tepkilere neden olan Anıtkabir'deki çocuk parkının, bugün yapılan Anıtkabir Bakım Onarım Restorasyon Kurulu'nun olağanüstü toplantısında kaldırılmasına oy birliğiyle karar verdiği açıklandı.

Anıtkabir'e Yapılan Çocuk Parkına Tepki - onedio.com
Anıtkabir'e Yapılan Çocuk Parkına Tepki - onedio.com

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle

Dünyada çocuklara bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan yegâne devlet adamı Ulu Önder ve Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür.

ANITKABİR’e gelen ziyaretçilerin yoğun talepleri üzerine, ATATÜRK’ün ebedi istirahatgâhı ANITKABİR içerisinde bulunan Dinlenme-2 kafeteryanın yanına, ANIT bloğuna zarar vermeyeceği değerlendirilerek 23 Nisan 2016 tarihinde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96’ncı Yıl Dönümünde bayram hediyesi olarak çocuk ziyaretçilere hitaben bir adet portatif küçük oyun alanı yapılmıştır.

'Burada Park İstemiyoruz' Diyen Protestocular Anıtkabir'deki Salıncakları Söktü! - onedio.com
'Burada Park İstemiyoruz' Diyen Protestocular Anıtkabir'deki Salıncakları Söktü! - onedio.com

ANITKABİR’e oyun alanı yapıldıktan sonra çocuk ziyaretçilere Atatürk’ü sevdirmenin yanı sıra ANITKABİR’i sevdirme konusunda da bu uygulamanın faydalı olduğu yönünde çok sayıda olumlu geri bildirim alınmıştır.

Ancak beş aydan bu yana hizmet veren söz konusu oyun alanı ile ilgili olarak, önceden sorumlu hiçbir birim ile bilgi ve görüş alışverişi yapılmadan, 23 Eylül 2016 tarihinde sosyal medyada, daha sonra da yazılı ve görsel basında konuyla ilgili haber ve yorumlar yer almıştır.

Yukarıda yer alan gelişmeler üzerine; 2524 sayılı ANITKABİR Hizmetlerinin Yürütülmesine ilişkin Kanun ve Yönetmelik çerçevesinde ANITKABİR Bakım Onarım Restorasyon Kurulu 24 Eylül 2016 tarihinde olağanüstü toplantıya çağrılmıştır.

Oyun alanının kaldırılmasına karar verildi

Kurul, 25 Eylül 2016 tarihinde saat 09:00’da Anıtkabir’de toplanarak bugün itibariyle oybirliğiyle söz konusu portatif oyun alanının kaldırılmasına karar vermiştir.

Bundan sonraki süreçte söz konusu oyun alanı ile ilgili öneri ve talepler, kanun ve yönetmelik uyarınca ANITKABİR Bakım Onarım Restorasyon Kurulu tarafından değerlendirilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

AA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir