Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aniden Ayağa Kalktığınızda Başınız Dönüyorsa Sağlığınız Ciddi Bir Tehdit Altında Olabilir!

-

Olur ya hani, yataktan, kanepeden, koltuktan aniden fırlarsınız ve pişmanlıkla beyninizin uçup gittiğini deneyimlersiniz...

Kaynak: http://n.neurology.org/content/early/201...

Bunun çoğu zaman olağan ve normal bir şey olduğu söylenegelir. Ama bir araştırmaya göre bir o kadar da risk barındırma ihtimali yüksekmiş.

Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health’de 25 yıl boyunca yürütülen araştırmanın bulguları çarpıcı.

Yaş ortalaması 54 olan 11.709 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların geçmişte demans veyahut felç geçirip geçirmediği incelendi. 1068 katılımcı demans bulgularına sahipken, 842 kişide felç geçmişi tespit edildi. Katılımcılara aynı zamanda aniden kalkmayla gelen baş dönmesi konusunda testler yapıldı. 

Bu aniden kalkınca gelen baş dönmesine tıpta ortostatik tansiyon düşmesi (orthostatic hypotension) adı veriliyor.

Ortostatik tansiyon düşmesi kalp hastalıklarıyla bağlantılı olsa da bu araştırmada demans gibi nörolojik rahatsızlıklarla da ilişkilendirilmiş.

Nitekim araştırma sonuçları da aynısını söylüyor. Ortostatik tansiyon düşmesi yaşayanların bunu yaşamayanlara oranla demans geliştirme ihtimali %54 daha fazla olarak tespit edildi. Baş dönmesi yaşamayanların yalnızca %9’unun demans yaşaması da bir başka önemli sonuç. 

Yine de araştırmada baş dönmesinin doğrudan demansı tetiklediğine dair bir bulgunun mevcut olmadığı belirtildi. 

Hemen paniklemenin anlamı yok yani, sakin.

Sağlıklı günler...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-gumus8

9 yaşımdan beri var bende, 25 oldum. Doktor a desem böyle böyle, ayran iç limon ye falan der. Neyse...

col_pengueni1

iyi yine bisey soyluyormus doktorunuz, ben son 2 senedir ne zaman doktora gitsem duyduğum cumleler standart "olur oyle" "aslında normal değil ama olabiliyor" kadın doğum, diş, göz, aile hekimi, nöroloji...birim farketmiyor, bu bu bu neden oluyordur acaba, cevap "olur öyle" 😂😂😂 migrenden geberiyordum gecen, kafamin sag yanina felc indi sanki. goz iptal kulak yok cene oynamiyor beynim oyuluyor, doktora gitmedim. Teşhis belli; olur öyle.

rabia-tuptup

içeriğin sadece adı var galiba tek bir teşhis mi yani bu baş dönmesine boş bir içerik olmuş kusura bakma editör

uykucu-ecderya

bas donmesi degil de göz kararmasi oluyor bende. hicbir şey göremiyorum bir de bogazlarimda asiri baski oluyor biri boğuyormus gibi

furkan-karagozoglu

aynen ben başıma güneş geçti zannetiyodum

fatih-selim-aktas

aynen oyle hep basima gelir, gecenlerde is uzadi gozum karardi gelmedi, benim beyinde bir sureligine kapandi hisettim resmen, bir yere tutunayim kendime zarar vermiyim derken kafami gozumu yardim kanadi mahvettim kendimi 🤕🤕

gece-gunes

Hepimiz öleceğiz gibi geldi.

socialworker

ne yaparsak yapalım sonu hep ölüme çıkıyorken bu endişe neden

Görüş Bildir