Anayasa Mahkemesi 'Partili İmam'a İzin Vermedi: Mevcut Yasa Yürürlükte Kalacak

 > -

Anayasa Mahkemesi, Diyanet'e bağlı personelin siyaset yapmasının önüne geçen maddenin kaldırılması için yapılan başvuruyu reddetti. Düzenleme, imamların 'siyasi partileri veya onların tutumlarını övmesi ve yermesini' yasaklıyor.

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi din adamlarının siyaset yapmasına engel olan maddenin değişikliği için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Başvuruyu değerlendiren mahkeme oy birliğiyle ilgili maddenin iptali talebini reddetti.

Mahkemesinin kararına göre imamlar, müftüler ve tüm diyanet personeli siyasi faaliyette bulunamayacak, herhangi bir partiyi övemeyecek, eleştiremeyecek.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, kararla Diyanet İşleri Başkanlığı personel yasasının 25. maddesi değişmezken, Diyanet personelinin siyasi faaliyette bulunması, herhangi bir partiyi övmesi ve eleştirmesi yasaklanmış oldu. Bu eylemlerde bulunan kişiler hakkında soruşturma açılması veya meslekten atılması öngörüyor.

Peki yürürlükte olan mevcut yasa ne diyor?

Madde 25. Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. 

Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir.

Öte yandan Devlet Memurları Yasası’na göre de memurların siyasi partiye üye olması, herhangi bir siyasi partinin yararına veya zararına bir davranışta bulunması yasak.

AYM'nin kararı sosyal medyada konuşuluyor 👇

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EskişehirFacebookgündemonedio
Görüş Bildir