Görüş Bildir
Haberler
Anayasa Mahkemesi, HDP'nin Kapatılmasına İlişkin İddianameyi Yargıtay’a İade Etti

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin Kapatılmasına İlişkin İddianameyi Yargıtay’a İade Etti

HDP hakkındaki kapatma talepli iddianameyi oy birliğiyle iade etme kararı alan Anayasa Mahkemesi kararı gerekçesiyle birlikte Yargıtay'a gönderdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anayasa Mahkemesi, 17 Mart’ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sunulan HDP’ye kapatma davasının reddi ile ilgili gerekçeli kararını yayımladı.

Yüksek Mahkeme iddianameyi “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne’ aykırı olduğu ileri sürülen, ancak soruşturma ve kovuşturma konusu olması dışında bir gerekçeye yer verilmeyen eylemler ile Partinin bu eylemlerin odağı haline gelmesi arasındaki ilişkinin kurulmadığı” gerekçesiyle reddedildiğini açıkladı.

Kararda, “Yüklenen suçu oluşturan olayların mevcut delillerle ilişkilendirilerek iddianamede açıklanma” zorunluluğu, Halkların Demokratik Partisinin ‘Devletin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği’ iddiasıyla düzenlenen İddianamede ilgililerin bu nitelikteki eylemleri sebebiyle Partinin bu eylemlerin odağı haline geldiğinin kabulü için Anayasa’da aranan koşulların varlığını ortaya koyan delillerle ilişkilendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, açıkça belirtilmek suretiyle ilgililerin eylemlerine İddianamede yer verilmesi yeterli olmayıp isnat edilen eylemler ile Partinin bu eylemlerin ‘odağı haline gelmesi’ arasındaki ilişkinin de ortaya konulması gerekmektedir” değerlendirmesine yer verildi.

Yüksek Mahkeme iddianame ile ilgili “İddianamede eylemlerine yer verilerek haklarında yasaklılık kararı verilmesi istenilen kişiler ile yasaklılık kararı verilmesi istenilmeyen kişilerin; kimliklerinin, kendilerine isnat edilen bazı eylemlerin, bu eylemlerin tarihlerinin, bu eylem tarihlerinde partideki görevlerinin açıkça belirtilmediği, 'Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne' aykırı olduğu ileri sürülen, ancak soruşturma ve kovuşturma konusu olması dışında bir gerekçeye yer verilmeyen eylemler ile partinin bu eylemlerin odağı haline gelmesi arasındaki ilişkinin kurulmadığı anlaşıldığından, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 170'nci maddesinin (3) ve (4) numaralı fıkralarına aykırı olarak düzenlenen iddianamenin, Kanun’un 174'üncü maddesi uyarınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iadesi gerekir” hükmüne ulaştı.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

AYM, HDP kapatılmasına ilişkin dava açılması talebiyle hazırlanan iddianameyi eksik bularak iddianameyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etmişti.

AYM Genel Kurulu 'partinin yetkili organlarının eylemleriyle Anayasa'nın 68 ve 69. maddesinde düzenlenen 'odak olma' fiili arasında gerekli ilişkilendirmelerin yapılmadığı'nı belirtmişti. 

AYM Genel Kurulu, iddianamede Anayasa'nın parti kapatmayı düzenleyen 68 ve 69. maddelerinde 'terör örgütünün odağı olma' suçlamasının yer aldığına, bu iddianın da kişilerin eylemlerine dayandırıldığına ancak partiyle ilişkilendirilmediğine hükmetmişti.

AYM ayrıca, iddianamenin parti kapatmaya ilişkin yargılama usullerine de aykırı olduğu görüşüne yer vermişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
10
4
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın