Anaokulunda Çocukların Denetimden Kaçırıldığını Ortaya Çıkaran Öğretmene Darp: 'Bu Kötülüğe Sessiz Kalamazdım'

 > -
Abone ol

Ankara'da görev yaptığı anaokulunun, ruhsatı olmamasına karşın bakımını üstlendiği 3 yaş altı çocukları müfettiş denetiminden kaçırdığını cep telefonu ile görüntüleyip belgeleyen öğretmen Burcu Ö.'nün işine son verildi. Okul sahibi tarafından darp edildiğini belirten Burcu Ö., polise gidip şikayetçi oldu. Öğretmen Burcu Ö, "3 yaşın altındaki çocuklara yapılan bu kötü muameleye sessiz kalamazdım" dedi.

DHA'nın aktardığına göre, Eryaman’da faaliyet gösteren 3-6 yaş grubu ruhsatı bulunan anaokulunda, iddiaya göre, 3 yaş altı çocukların da bakımı üstlenildi. Okulda görev yapan okul öncesi öğretmeni Burcu Ö., Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin denetimi öncesi, 3 yaş altındaki çocukların yangın merdiveninden çıkarılıp servislerle kaçırıldığını fark ederek bu durumu cep telefonu ile görüntüledi. Bu duruma tepki gösteren Burcu Ö., okul sahibi Ü.E. ve yakınlarının tepkisiyle karşılaştı ve işten çıkarıldı.

Öğretmenin haber verdiği veliler, önceki gün öğrenciler yine okuldan kaçırılırken baskın yapıp duruma tepki gösterince, durum ortaya çıktı. Velilerin şikayeti üzerine polis ve bakanlık olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlattı.

"Çocukların servis araçlarına bindirildiğini görünce cep telefonu ile fotoğrafını çektim"

Okulda 1 ay 11 gün görev yaptığını ve çocukların kaçırılmasına tepki gösterdiği için işten çıkarıldığını öne süren öğretmen, 3 yaş altı çocukların denetimden kaçırıldığına ilk geçen hafta şahit olduğunu anlattı. Burcu Ö., şöyle dedi:

“Okulda derste çocuklarımla ilgilenirken bir anda okula müfettişlerin geldiği, bebek grubunda bulunan öğrencilerin 20 tanesinin acilen okuldan tahliye edilmesi gerektiği söylendi. Bildiğim kadarıyla okuldaki bu çocukların kayıtları yokmuş, 3-6 yaş anaokulu olduğu için. Okulun yan tarafında bulunan yangın merdiveninden indirip okul bahçesine, okul bahçesinden demir parmaklıkların üzerinden yandaki boş inşaat alanına, oradan da okul servislerine nakli gerçekleşmeye başlandı. O anda müfettişler müdür odasındaydı. Sınıfın penceresinden küçük çocukların servis araçlarına bindirildiğini görünce cep telefonu ile fotoğraflarını çektim.”

"Personelin cep telefonlarını toplattılar"

Burcu Ö., fotoğrafları çektikten sonra CİMER´e ve Milli Eğitim Bakanlığı´na şikayette bulunduğunu, hafta sonu da bazı velilere ulaşıp çocukların servis araçlarına bindirilerek kaçırıldığını anlattığını belirtti. Pazartesi günü anaokuluna gittiğinde bütün personelin cep telefonlarının toplandığını ve akşam telefonunu geri aldığında çektiği fotoğrafların silindiğini ileri süren Burcu Ö., okulun sahibinin kendisini çağırarak tepki gösterdiğini söyledi.

"Öğrencilerimin gözü önünde darp edildim"

Fotoğrafları daha önce silinme riskine karşı arkadaşlarına da gönderdiğini anlatan Burcu Ö., “Ertesi gün okulda öğrencilerimin gözü önünde okul sahibi Ü.E. tarafından darp edildim. ‘Sen ahlak zabıtası mısın, defolup gideceksin bu okuldan. Sana hesap mı vereceğim, istediğin yere gidip şikayet edebilirsin, şikayet etmişsin duydum, senden mi korkacağım?’ dedi. Sınıfımda başlayan bu darp yemekhaneye kadar devam etti” diye konuştu.

"Veliler çocuklarını emanet ettikleri okulu iyi araştırsın"

Elinde ve göğsünde darp izi oluşan, bu yüzden şikayette bulunduğunu söyleyen Burcu Ö., “Hem bir öğretmen hem de anne olarak 3 yaşın altındaki çocuklara yapılan bu kötü muameleye sessiz kalamazdım. Okuldan iki personel telin diğer tarafına geçiyor ve okul bahçesinden alınan çocuklar telin üzerinden personele veriliyor. Personel inşaatın merdivenlerine gidip oturtuyor. İki tarafında tırabzan olmayan bildiğiniz inşaat merdivenine, korumasız her tarafı betonlu demirli  bir inşaat düşünün. Zaten 3 yaşın altındaki çocuk, eve gidip ‘ben inşaattaydım anne’ diyebilecek çocuklar değil” dedi.

Velilerin çocuklarını emanet ettikleri anaokulu iyi araştırmasını isteyen Burcu Ö. “Öğretmen’ adı altında çalışan temizlik işçilerine kanmasınlar. ‘Öğretmenim’ diyenlerin hepsinden diplomasını belgelerini istesinler. Ben gerekli yerlere şikayetçi oldum, inşallah gerekli önlemler alınır ve kapatılır okul” ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir