Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amsterdam Kasabaları

-

Amsterdam Kasabaları

Hollanda şehirleri arasında çok fazla yeşil ve sonunu göremediğin dümdüz çiftlikler var. Bu çiftliklerin arkalarında ise nefis sahil kasabaları... Volendam başta olmak üzere Marken, Edam, Broek in Waterland ve Monnickendam'da Hollanda’nın orta çağ ruhuna ve güzellik yarışmasında birbirine rakip olmuş gibi yanyana dizilen evlerine rastlıyorsun. Hele biri var ki, dillere destan güzellik veya saklı cennet derler ya öyle bir yer Zaanse Schans. 

Amsterdam Kasabaları ve özellikleri :

Zaanse Schans ! Fotoğraf anlatsın. Yorumsuz.

Zaanse Schans ! 17. ve 18. yüzyıllarda yaklaşık 600 yel değirmeni varmış. Günümüzde aktif çalışanların sayısı 10.

Zaanse Schans ! Her bir değirmen farklı bir amaca hizmet ediyor. Bunlardan en ünlüsü ise boya üretminde kullanılan De Kat.

Zaanse Schans ! Bu evlerden bazıları devlet tarafından korumaya alınmış. Müze, market gibi görevlerde kullanılıyor. Hani bazen tablolarda görürsün ya, arkada yel değirmeni önünde yemyeşil bir bahçe, otlayan inek veya keçi.. Hah! onlar burada işte!

Giethoorn ! Hobbit Köyü olarak geçiyor. Bu köye motorlu taşıt ile girmek yasak !

Volendam ! Bu bölgede bulunan en turistik kasaba. Nüfusunun büyük kısmını yaşlı insanlar oluşturuyor.

Edam ! Eski bir liman kenti. Peynir üretimi Edam’ın varlık sebebi desem yeridir. Küçük ama keyifle yürünecek bir kasaba.

Marken ! Volendam üzerinden botlarla ulaşabilirsin. Burada ne müze, ne de görebileceğin tarihi bir değer var. Buranın esprisi, Hollanda’nın kasaba hayatına tanık olman.

Broen İn Wonderland ! İlk tespit zengin bir kasaba olduğu kesinlikle. Bu kasabanın meşhuru yeşili sanırım. Ufak kanallar ve dar sokaklarla bibirine bağlanan evler şunda mı yaşasak ya da bunda mı duygusu uyandırıyor insanda.

Monnickendam ! Varlık sebebi peynir üretimi olan bölgelerden biri. Evler ise yine birbirinden güzel ve şık.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kutsi-tplglu

Amsterdam'ın ara sokakları hakkında bir yazı:

Görüş Bildir