Amsterdam'ın Otomobil Hâkimiyetinden Kurtulmasının Bize İç Çektirecek Hikâyesi

-

Dünyada artık kabul edilen bir gerçek var ki o da otomobilin son yüzyılın en kötü buluşlarından biri oluşu. Şehir yaşamının en büyük problemi trafik. Ayrıca gürültü, çevre kirliliği, kazalar her geçen gün daha da artıyor. Avrupa'nın birçok ülkesi bunu çok önceden fark etti ve çeşitli yollarla otomobilleri şehirlerden mümkün olduğunca çıkarıyor. Amsterdam bunun en güzel örneklerinden biri.

Kaynak: https://twitter.com/irfan_batur/status/9...

Ülkelerin ulaşım sorununa bulduğu diğer çözümler için; İrfan Batur

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tenshi

Arkandan gelirken bisikletle gittiğini görünce gazı kökleyen sürücüler... O an yaşadığın panikle dengeni kaybedebilir canından bile olabilirsin, bu nasıl bir haz anlayışıdır gerçekten aklım almıyor.

gzm-ynklr

Amsterdam,sevdiğim bir şehir. Adı bile havalı. COOL.

corpse-bride

bisiklet ahh nerde kadın sürse bön bön bakmayı bılırler bızde arabalar sıkıstırır bısıklet bınenı felan b ülkede yasam zor dostum

gollum

İnsanın doğası gereği istemediği yada işine gelmeyen şeyleri zorunlu olmadıkça yapmaz. Hükümetler de böyledir. Misal bizde yapılan yanlışlara bir şekilde tepki veriyoruz ama topluca şöyle sokağa çıkıp bir eylem yapamıyoruz. Çünkü Türk toplumunda hak arama kavramı yok. Avrupa ve dünyanın bir çok yerinde en özendiğim şey bu. İnsanlar ezilmeye başladıkları anda tepkilerini veriyorlar ve hükümet zorunlu olarak bu talepleri yerine getiriyor. Şimdi millet sokağa dökülse ve mevcut zamlara vs. karşı tepkisini koyabilse belkide ne ÖTV nede MTV gibi bir vergi kalacak. Gelir vergileri makul seviyelere çekilecek, elektrikten alınan kaçak giderleri gibi şeyler kalkacak ama bizde bu kültür oturmadı maalesef. Bunu bilen yöneticilerde istedikleri gibi at koşturuyorlar. O yüzden bizde de bu kültür oturana kadar ancak böyle haberlere bakıp 'ne güzel yapmışlar' diye iç geçiririz.

gollum

O kadar uzağa gitmeye gerek yok. Dibimizde Yunanistan battı. Kemer sıkma politikaları uygulandı. Bankadan para çekmeye bile sınır koyuldu. Sonunda adamla bi çıktı sokağa ne hükümet kaldı, ne kemer sıkma politikaları. Şimdi o battı dediğimiz Yunanistan'ın halkı bizden daha rahat yaşıyor...

clearskies

😍😍😍😍

Görüş Bildir