Amerika Ağ Tarafsızlığını Kaldırdı: Hepimizi İlgilendiren Bu Karar Ne Anlama Geliyor?

965PAYLAŞIM

İnternet belki de dünyadaki herkese eşit mesafede olan ve insanlık tarihinin en demokratik alanı olarak gösteriliyor. Ancak geçtiğimiz gün Amerika Birleşik Devletleri'nde internet iletişimini düzenleyen hükümet birimi öyle bir değişikliğe gitti ki bu değişiklik ile internet artık hiçbir zaman eskisi gibi olmayabilir.

İnternet şu an her anlamda dünyadaki en demokratik ortam.

Statü farklılıklarının olmadığı, herkesin eşit olduğu internetin bu özgür ortamı bazen insanları rahatsız da ediyor.

Amerika'da bulunan Federal İletişim Komisyonu çok tartışılacak bir karara imza attı.

Görselden de anlaşılacağı gibi alınan karar, sol taraftaki mevcut durumu sağ taraftaki muhtemel duruma çevirebilecek nitelikte.

Ağ tarafsızlığı nedir?

Ağ tarafsızlığı, servis sağlayıcıların hiçbir kullanıcıya öncelik tanımadığı ve internet trafiğinin eşit hızda aktığı adil bir platform. Mevcut sistemde kullanıcılara öncelik tanınmadığı gibi kullanıcı mahremiyeti de ön planda olan bir diğer konu.

Federal İletişim Komisyonu'nun aldığı bu karar internet devrimini farklı noktalara taşıyabilir.

Bu sebeple alınan karara verilen tepkiler çok büyük.

Kararın ardında büyük servis sağlayıcılarının olduğu iddia ediliyor.

Çünkü servis sağlayıcıları bu karar ile birlikte büyük avantajlar sağlayabilir. Parayla satın alınamayan nadir şeylerden birini değiştirmek istiyorlar.

Peki bu nasıl gerçekleşecek?

Çok basit bir anlatımla günlük hayatımızın devasa parçaları olan teknoloji devlerinin hizmetlerine ulaşabilmek için daha fazla para ödememiz gerekebilir.

Daha da basitleştirmek gerekirse...

Şu anda var olan sistemde servis sağlayıcılarımız bize sadece internet bağlantısını getiriyor ve bize istediğimiz her web sitesini açarken eşit hız sunuyor. Gelecek sistemde kullanım özelliklerimize göre, örneğin YouTube'ta fazla vakit geçiriyorsak, servis sağlayıcıları YouTube için daha hızlı hizmet sunacakları ek paketler satmaya başlayacak.

Karara tepkiler sürerken geri adım atılıp atılmayacağı bilinmiyor.

Neredeyse dünyadaki herkesi ilgilendiren bu karar karşısında elbette tepkiler gecikmedi. Bakalım alınan bu kararın yakın gelecekteki etkisi ne olacak? Geri adım atılacak mı, yoksa çok önemli internet alışkanlıklarımız kökten değişecek mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turan-akrepov

bu nedir arkadas ben teknoloji irelliyorr reklam verenler dahada cosub interneti herkese ucretsiz saglaaycak derken bunlar daha cok nasil sikeriz tekniyine kecmisler yin e tvlere donucez desenize para ne arar loo bizde

bir-daha-soyle

türkiyede hepsi yavaş, bi kısmı da engelli zaten kasmayın arkadaşlar :))

turan-akrepov

simdi hic acmiycak

kimligibelirlenemeyenkisilerce

Cehenneme kadar Yolları var

goguse

güzel güzel

anil-cakir5

society 2.0'dan capitalism 2.0'a

Görüş Bildir