Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amazon'un İHA Projesi Suya Düştü

 > -
Abone ol

ABD, şirketlerin insansız hava aracı kullanımına sınırlama getirdi. Amazon gibi, İHA ile taşımacılık yapacak teknoloji firmalarının hayalleri suya düştü.

Amazon'un yaklaşık iki yıl önce öne sürdüğü ve Alibaba gibi diğer e-ticaret devlerinin takip ettiği İHA ile taşımacılık, şirketler için ABD'de hayale dönüşebilir. FAA, havacılık güvenlik standartlarını korumayı amaçladığı yeni düzenlemede paket taşıyıcı İHA'ların havalanmasını zorlaştıracak kurallar da getirdi.

FAA'nın belirlediği kurallara göre taşımacılık için kullanılacak İHA en fazla 25 kg olabilecek ve sadece gündüz vakti veya gün batımında havalanabilecek. Dahası, İHA pilotun görüş alanında kalacak mesafede uçurulmak zorunda. Bu mesafede ise yerden en fazla 150 metre olarak belirtildi. İHA’ların maksimum hızı ise saatte 160 km olarak belirtildi.

Belirlenen kurallar, Amazon'un yanı sıra ABD'de İHA ile taşımacılık yapmayı hayal eden teknoloji firmalarının hayallerini suya düşürdü. Guardian'a açıklama yapan Amazon küresel kamu politikası başkan yardımcısı Paul Misener, 'FAA'nın sektörün ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için resmi süreci tanımlaması gerektiğini' ifade etti.

FAA'nın açıkladığı düzenlemelerin ardından İHA'ların ticari taşımacılık değil ancak arama ve kurtarma görevleri ile inşaat ve limanlarda kullanılması bekleniyor. FAA, İHA pilotlarının en az 17 yaşında olması gerektiğini ve her iki yılda bir geçerlilik testini vermeleri gerektiğini de şart koştu.

Al Jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir