Görüş Bildir

Almanya Modeli Örnek Alındı: 11 Maddelik 'Sosyal Medya Düzenlemesi' Bu Hafta Meclis'e Sunulacak

Haberler
> Almanya Modeli Örnek Alındı: 11 Maddelik 'Sosyal Medya Düzenlemesi' Bu Hafta Meclis'e Sunulacak

AKP, 11 maddelik 'sosyal medya' düzenlemesine ilişkin teklifi, bu hafta Meclis'e sunacak. Almanya modelinin örnek alındığı düzenleme ile Türkiye'den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye'de temsilci bulunduracak. Teklif ile yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95'e kadar daraltılacak.

DHA'nın aktardığına göre, AKP grubu, hazırladığı teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Son şekli verilen 11 maddelik ‘sosyal medya’ düzenlemesinin Meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor. MHP’ye de gönderilen teklifin, yarın da muhalefet partilerine iletileceği öğrenildi.

İnternet hızları düşürülecek

İnternet hızları düşürülecek

Bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulacak teklif ile yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ile erişim engelleme veya içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere para cezası verilebilecek.

Temsilci bulundurmak zorunlu olacak

Temsilci bulundurmak zorunlu olacak

Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulunduracak. Yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak.

Kişiler tarafından da sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek ve bu başvurulara belirlenen saat içerisinde olumlu ya da olumsuz yanıt verilmek zorunda olunacak. Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılarına para cezası verilebilecek.

Doğan zararlar siteler tarafından karşılanacak

Doğan zararlar siteler tarafından karşılanacak

Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerik, sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek, bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
847
454
245
62
43
35
28
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Halil Değerli

Almanya modeli diye başlar... Türk usulüne göre düzenlenir... Reise göre uygulanır.... .......... 😡🤪😡🤪

Balkan Türkleri

Yeni sansürler yolda.Yakında pek çok sosyal medya sitesinin kapandığını göreceğiz.Almanya modeli falan hikaye.Zararlı içerik diye kendi dindar-muhafazakar at... Devamını Gör

werner heisenberg

yalanlarınız algılarınız hakaretleriniz iftiralarınız bitiyor evet sosyal medyada istediğinizi yapma devri bitiyor artık paylaştıklarınızdan sorumlusunuz bir... Devamını Gör

Balkan Türkleri

Bakın şurayı dikkatli okuyun ''Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bu yükümlülüğü yerine g... Devamını Gör