Almanın Aksine Vermekte Israrcı Olmayı Huy Edinen İnsanlar İçin Kullanılan "Ekoist" Kavramı İle Tanışın!

3PAYLAŞIM

Nedir bu ekoizm diyenlerdenseniz eğer "Ekoizm", egoizmin zıttı olarak düşünülebilir. Nedenleri ve daha ayrıntılı bilgi için sizi içeriğe alalım.👇

Ekoizm kelimesini ilk kullanan psikanalist Dean Devis,"iltifat kabul etmek, ilişkilerde isteklerini açığa vurmak, yardım istemek gibi konularda yetersizlik özelliklerini göstermek olarak tanımlanabilir" diyor.

Kişiye ait bir özellik olan ekoizm, güvenli alanda kalma düşüncesiyle de bağlantılı.

Bu özelliğe sahip kişiler, insanlardan az isteyip alanlarında kalmayı ve ellerinden geleni vererek de sevilmeyi amaçlar.

Gölgede yaşamayı ve görünmeyerek tehlikelerden uzakta olacaklarını düşünürler.

Egoist gibi görünmekten de oldukça korkarlar lakin bu uzak tavır onların istemedikleri şekilde algılanmalarına da zaman zaman neden olabilir. Ek olarak sessiz ve görüş bildirmeyen kişiler oldukları için de çevrelerinde narsist kişilerin fazla olması da olasıdır. Bu kişilerle birlikte oldukları anlarda narsist kişiler için işler yolunda gitmediğinde ekoistler kendilerini suçlamaya eğilimlidirler.

Ekoistler fazlasıyla hassas olma özelliğine de sahiptirler.

Güvenli alanda kalmalarının bir nedeni budur aslında çünkü kırılmaktan aşırı korkarlar.

Hepsinin olmasa da çoğunun çocukluk dönemleri baskılanarak geçmiştir.

marionkorn.com

Egoist ebeveynlere sahip olan çocukların çoğunluğu ekoist olma özelliği göstermektedir. Özellikle çocukluk döneminde utandırılan, yardım istendiğinde hor görülen çocukların ekoist özellikleri daha da büyüme ve hayatlarına daha geniş anlamda etki etmeyi yanında getirir.

Ekoist kişiler kendileri için gölgede kalırlarken diğer insanların ihtiyaçlarını gidermede son derece aktif olabilirler.

Kendileri için alamayacakları riskleri sevdikleri veya tarafından sevilmeyi istedikleri kişiler için alabilirler. Bu nedenle de ihtiyaç konusunda oldukça farkındalıkları gelişmiştir. Çok iyi dinleyici olma özelliğini de bünyelerinde barındırırlar.

Ekoist özelliğe sahip erkekler bu durumu kabullenme konusunda kadınlara oranla daha çok güçlük çekiyor.

Dayatılan toplum algısında erkeğin cesur olması beklendiğinden ve ekoistlerin çekingen tavırları onların daha da utanmalarına neden oluyor. Kabullenme ve terapi için daha geride duruyorlar. Kadınlar ise ekoist özelliklerinin getirileriyle mutlu ve güvende olmayı şikayet etmemekte, ses çıkarmamakta arıyor.

Hayatı engelleme derecesinde bu özellikle yaşayan insanların ise bir terapiste ya da psikologla konuşması en doğrusu olacaktır.

Unutmadan Dr. Abdurrahman Subaş'ın yazısında yer verdiği cümleyi hatırlamakta fayda var, "Kendine fazla kıymet vermek bencilliğe, diğerlerine fazla kıymet vermek hiçliğe, kendini ve diğerlerini eşit görmek dengeye götürür."

Peki sizin etrafınızda ekoist özelliği gösteren tanıdıklarınız var mı? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz yorumlarda buluşalım.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Tek Geliştirilebilir Zeka Türü Olan EQ'nuzu Arşa Çıkartarak Fark Yaratmanızı Sağlayacak Taktikler - onedio.com
Tek Geliştirilebilir Zeka Türü Olan EQ'nuzu Arşa Çıkartarak Fark Yaratmanızı Sağlayacak Taktikler - onedio.com
"Huzurum Kalmadı Fani Dünyada" Sözü Tam da Beni Anlatıyor Diyenlerin Durumunu Özetleyen Ennui Kavramı - onedio.com
"Huzurum Kalmadı Fani Dünyada" Sözü Tam da Beni Anlatıyor Diyenlerin Durumunu Özetleyen Ennui Kavramı - onedio.com
İlk Bakışta Klavyede Tuşlara Rastgele Basılmış Gibi Gözükse de Temelinde Müthiş Bir Mantık Barındıran 16 MBTI Kişilik Tipi - onedio.com
İlk Bakışta Klavyede Tuşlara Rastgele Basılmış Gibi Gözükse de Temelinde Müthiş Bir Mantık Barındıran 16 MBTI Kişilik Tipi - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the-wizard

biraz enayilik mi ne

causeigothigh

Tebrikler, gerçekten kaliteli bir içerik olmuş.

Görüş Bildir